Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy otrzymam wyrównanie zasiłku stałego?

06.04.2020
Autor: M.

W październiku 2019 r. skończyła mi się ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Do tego czasu pobierałem zasiłek stały z MOPS. W lutym otrzymałem orzeczenie na stałe. Czy dostanę wyrównanie zasiłku stałego? Co muszę zrobić?

Szanowny Panie,

Zasiłek stały jest świadczeniem pieniężnym z pomocy społecznej. Celem jego otrzymania należy złożyć we właściwym miejscowo organie pomocy społecznej odpowiedni wniosek.

Kluczową w Pana sprawie jest więc kwestia czy i kiedy złożył Pan wniosek o zasiłek stały, gdyż w razie złożenia wniosku o przyznanie zasiłku stałego osobie całkowicie niezdolnej do pracy, legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i niemającej innych środków utrzymania, prawo do zasiłku ustala się począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Zgodnie przepisem art. 106 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej w przypadku złożenia przez osobę, która nie posiada ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wniosku o przyznanie zasiłku stałego wraz z wymaganą dokumentacją oraz potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczynane będzie postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego, a następnie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, wszczęte postępowanie będzie zawieszane do dnia dostarczenia ostatecznego lub prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie powinno zostać dostarczone Organowi w terminie 60 dni od dnia jego otrzymania.

W tej sytuacji najogólniej mówiąc prawo do zasiłku ustala się począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek (następuje więc tzw. wyrównanie).

Zalecam dokładne przeanalizowanie Pana sprawy, tzn. jakie czynności podejmował Pan w celu uzyskania zasiłku stałego. Może Pan skorzystać z darmowej pomocy prawnej.

 

Z poważaniem, 

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas