Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm za zmianą ustawy o rencie socjalnej

30.08.2011
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

29 sierpnia odbyło się w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy o rencie socjalnej. Wszystkie kluby parlamentarne poparły go jednogłośnie. Dziś podczas głosowania porannego Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o rencie socjalnej.

- Długo czekaliśmy na to rozwiązanie, które będzie dużym impulsem do podjęcia pracy dla tych, którzy tkwią w tzw. pułapce rentowej. Ja także jestem rencistą socjalnym i dobrze pamiętam swoje dylematy z tym związane – mówi poseł Marek Plura.

Poseł bardzo pozytywnie ocenia odbiór projektu ustawy podczas drugiego czytania. – Byłem bardzo zadowolony jako sprawozdawca z tak przychylnego przyjęcia projektu przez wszystkie kluby parlamentarne – podkreśla.

- Jest to inne rozwiązanie niż projekt poselski, który ja również podpisałem, a który zakładał całkowite zniesienie limitu zarobkowego. Jednak były dwa argumenty, które nie pozwoliły przyjąć go w takiej formie. Po pierwsze, konstytucyjny: nierówność – inni renciści posiadają takie limity, ale także stanowisko ministra finansów, które wskazywało, że budżet państwa mógłby doznać zbyt dużego uszczerbku w takiej sytuacji – komentuje poseł Plura.

Podkreśla także, że to bardzo ważny, pierwszy krok do systemu wsparcia dla tych osób niepełnosprawnych, które startują w aktywne, samodzielne życie. – Mam nadzieję, że jest to dobry początek dla naszej dalszej pracy w przyszłym parlamencie – dodaje Plura.

Zgodnie z przyjętym projektem ustawy, art. 10 w ustawie o rencie socjalnej z 27 czerwca 2003 r. otrzymuje obecnie brzmienie: „Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa  w ust. 1-5, w łącznej kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych”.

W ten sposób zrównano rencistom możliwości dorobienia – zarówno do renty socjalnej, jak i renty z tytułu niezdolności do pracy - do 70 proc. średniej krajowej.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • A co z tymi nieaktywnymi??
    mama
    14.09.2011, 09:30
    Te osoby czyli nasze dzieci ktore nie beda mogly pracowac bo leza niech umieraja z glodu i chorob.540 zl renty socjalnej starczy im na leki specjalne zywienie pampersy.Nam starcza 844 zl na oplaty leki jedzenie i ...jak nam nie starczy sil to DPS rozwiaze syt TAK??? CUDOWNIE!!! GRATULUJE!!! Smacznego wszystkim w rzadzie.Amen.
    odpowiedz na komentarz
  • sprawiedliwość??
    rozczarowana
    08.09.2011, 09:00
    To nie jest żadna sprawiedliwość!! Jako rencistka z tytułu niezdolności do pracy stracę na tym bardzo dużo! Do tej pory mogłam dorobić 130% średniej krajowej a i tak musiałam zawsze zwracać kasę do ZUSu. Człowiek chce uczciwie pracować i dostaje po du...!! Dlaczego nie zniosą tych limitów??
    odpowiedz na komentarz
  • socjalny
    socjalny
    05.09.2011, 21:12
    Przed NAmi wybory:) kiełbaska wyborcza znowu NAs oszukują
    odpowiedz na komentarz
  • Plura widzi się w kolejnej kadencji
    wyborco pamiętaj
    05.09.2011, 19:26
    I wtedy z PO-kolegami zrobi wszystkim rencistom koło piór ustawą, która zniesie wszelkie limity dorabiania w myśl zasady: albo renta, albo praca. Tak. Tak. Poseł Plura i jemu po-dobni koledzy z PO już od dawna o tym mówią. Czekają tylko na sposobność. CZY ZATEM WARTO DAĆ IM WŁADZĘ ??
    odpowiedz na komentarz
  • To nie dla nich ta ustawa
    matka niepelnosprawnego dziecka
    04.09.2011, 01:28
    A co z tymi ktorzy nigdy z ustawy tej nie skorzystaja,bo wymagaja opieki drugiej osoby. Czy osoby te nie zasluguja na godne zycie?Czy ich grzechem jest to, ze jeszcze zyja?
    odpowiedz na komentarz
  • szkoda
    sprawiedliwy
    02.09.2011, 14:45
    ćieszę się nie badzo,że sejm 'wyrówna' socjalnym.że tylko wyrowna,a nie zniesie np. na7 lat.To było by sprawiedliwe wobec wszystkich rencistów w/g zasady równosci,na ktorą to powołują sie obecnie posłowie.
    odpowiedz na komentarz
  • dyskryminacja
    myślący
    02.09.2011, 14:37
    Poseł Plura powołuje się na zasadę równości wobec wszystkich rencistów.A przez ostatnie7 lat rencitów sojalnych zasada równości nie dotyczyła i gdyby Lech Stefańczuk nie napisaL nowelizacji dot.zniesienia pulapki rentowej ,to żaden 'sprawiedliwy 'poseł nie zrobił by nadal nic ,by obowiazywała zasada równości.Uważam,że w/w argumenty ze strony posłow są sa kpiną i upokarzaja nas ,rencistow socjalnych,wobec ktorych nie obowiazuje równość.
    odpowiedz na komentarz
  • Sejm za zmianą ustawy o rencie socjalnej..
    Krzysztof...
    02.09.2011, 12:22
    Jednak jestem przekonany ,że ta ustawa jeśli wejdzie ,będzie czynnikiem który spowoduje w większości odebranie rent.W tym kraju nie chodzi o dobro inwalidy a o instrumentalne potraktowania.Acha możesz pracować to po co ci renta.Ja nabrałem się w zawieszanie renty z chwilą kiedy znalazłem prace która pozwalała na funkcjonowanie z moją przypadłością i kiedy się kończyła odwieszałem rente. Jednak za każdym razem wyliczanki ZUS zabierały mi jakąś część współczynnika.Tak,że z 230% wylądowałem na 140%.To jest ta pułapka gdzie wszystko się skłania do zmniejszenia lub zabrania części lub całości tego co wypracowałeś.Nie ma stabilizacji w przepisach.Jednak dziura budżetowa jest duża a my istniejemy dla jej załatania i niech nikt mi nie mówi,że koło jest okrągłe bo naprawde jest kwadratowe.
    odpowiedz na komentarz
  • To tylko pozory
    Jerzy
    02.09.2011, 12:21
    Po pierwsze – rząd i parlament powinny w końcu doprowadzić do swoistego remanentu pobierających świadczenia z powodu niepełnosprawności. Polska jest jedynym w Europie i należy do nielicznych państw na świecie, w których jest tak wysoki procent osób uznanych na mocy stosownych uregulowań prawnych za osoby niepełnosprawne i pobierające w związku z tym świadczenia. Zwracała na to uwagę m.in. Unia Europejska w czasie przygotowań naszego kraju do wstąpienia w jej struktury. Na temat orzekania o niepełnosprawności i przyznawania rent, krążą już prawie legendy. Wystarczy przeanalizować statystyki obrazujące nagły „wysyp” niepełnosprawnych w okresie początków transformacji polityczno-ekonomicznej w naszym kraju i zastanowić się nad ich przekazem. Po drugie – dla osób z rzeczywistą niepełnosprawnością, a ci prawdziwi niepełnosprawni otrzymują świadczenia w wysokości nie przekraczającej jednego tysiąca złotych lub trochę pod to (jest ich kilkadziesiąt procent w liczbie klientów ZUS), świadczenie rentowe powinno zostać uznane za HANDICAP wyrównujący możliwości funkcjonowania w społeczeństwie. Niech panowie ministrowie nie martwią się o to, że nagle niepełnosprawni w nieuzasadniony sposób wzbogacą się. Trzeba być niepełnosprawnym, żeby wiedzieć ile kosztuje to swoiste „hobby”, ale decydenci nie mają o tym pojęcia. Często mówi się i pisze o kosztach aktywizacji niepełnosprawnych. Są to olbrzymie pieniądze (w liczbie ogólnej) wydane z kasy państwowej i różnych programów unijnych. A statystyki dowodzą, że liczba zatrudnianych niepełnosprawnych ciągle spada. Powód jest oczywisty: ludzie boją się stracić tego, co mają w garści – nawet jeśli są to „śmieszne pieniądze” w prawdziwym odczuciu nie jednego z decydentów. Pewnie należałoby zastanowić się poważnie nad tak wielkim marnotrawstwem. Programy aktywizujące swoją drogą, a rzeczywistość… swoją. To już jednak inny temat :)
    odpowiedz na komentarz
  • aby PO dotrzymała słowa
    realista
    02.09.2011, 10:52
    dla PO trudnym będzie dotrzymanie słowa wobec koalicji PiS,PSL, SLD ktora mocno naciska by ustawa ta była uchwalona jeszcze przed wyborami Trzeba nam wszystkimm apelowac i pisać choćby e-maile do senatorów PO by i oni poparli to bez poprawek
    odpowiedz na komentarz
  • rzetelność to skarb!
    Kmus
    02.09.2011, 08:26
    70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Tekst opublikowano 30 sierpnia a od 9 sierpnia jest to kwota 2356 zł brutto !!!!!!!!!!!!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • DALEKA DROGA...
    BAKUBI62
    01.09.2011, 22:27
    JA TEŻ OTRZYMUJĘ RENTĘ SOCJALNĄ I NIE WIERZĘ W TO , ŻEBY WESZŁA W ŻYCIE TA USTAWA . PO DRODZE BĘDĄ PRZECIEŻ WYBORY , A ICH WYNIK MOŻE WPŁYNĄĆ NA REALIZACJĘ TEJ ZMIANY . SMUTNE TO , ALE W NASZYM KRAJU WSZYSTKO JEST MOŻLIWE .
    odpowiedz na komentarz
  • Renta socjalna
    prawnik
    01.09.2011, 22:15
    Nie ma co się cieszyć ze zwiększenia limitu. Skutkiem większych zarobków będzie pozbawienie rent socjalnych. Większość niepełnosprawnych ma renty socjalne okresowe i przy kolejnym badaniu przez lekarza orzecznika, który uzna taką za częściowo zdolną do pracy osoba ta nie otrzyma renty socjalnej.
    odpowiedz na komentarz
  • Propaganda i tyle
    małe miasto
    01.09.2011, 21:31
    Niepełnosprawnym bardzo trudno znaleść pracę więc te zmiany nie wiele dadzą. Na komisji tez można nagle ozdrowieć jak się pójdzie pracy o ile będzie.
    odpowiedz na komentarz
  • cóż z tego jeśli to i tak orzeka lekarz ZUS...
    eMCeH
    01.09.2011, 17:29
    Ja właśnie po ponad 24 latach dostałem odmowę przyznania "całkowitej niezdolności do pracy" mimo tego iż nie pracuję a nieuleczalne schorzenie wcale nie jest w fazie remisji. Uważajcie na zatrudnienie! lekarze orzecznicy orzekają czy jesteście do pracy zdolni czy nie... więc jak pójdziecie do pracy to ZUS potraktuje to iż jednak nie jesteście niezdolni do pracy i Wam odbierze "grupy"! walczmy z niedorzecznością przepisów a nie cieszmy się z martwych - nieżyciowych przepisów.
    odpowiedz na komentarz
  • Zmiany w ustawie
    Rencista Socjalny.
    01.09.2011, 12:41
    Ludzie ona przeszła dopiero przez Sejm,jeszcze Senat i Prezydent,a Sejm już chyba nie będzie obradował w tej kadencji więć nie wiem czy radość nie jest zbyt szybka,w każdym razie coś tam się ruszyło,oby nie poszło do kosza na następne lata.
    odpowiedz na komentarz
  • SZCZEROŚĆ INTENCJI???
    VIRGIN
    01.09.2011, 10:15
    a wczoraj sejm 'obronił' przyzwolenie aborcyjne ze wzgl. chorobowych, czyli opowiedział się za dalszym zabijaniem dzieci chorych w łonie matek. Posłowie Plura i Piechota też byli 'ZA'. Oceńcie zatem prawdziwość ich troski o dzieci niepełnosprawne - beneficjentów rent socjalnych.
    odpowiedz na komentarz
  • W końcu coś pozytywnego :)
    krzysiek
    31.08.2011, 13:51
    W końcu coś pozytywnego :)
    odpowiedz na komentarz
  • Sejm za zmianą ustawy o rencie socjalnej
    Poznań
    31.08.2011, 10:06
    supeeeeerrrr!!!! jestem z tego zadowolony! mogę od stycznia pracować normalnie i normalne zarobki Dziękuję partii PSL która zrobiła dla niepełnosprawnych!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Super
    grzesiek
    30.08.2011, 18:45
    Nareszcie moze poznamy co to godne życie za większe pieniązki niż do tej pory,
    odpowiedz na komentarz
  • ustawa
    zdenerwowany
    30.08.2011, 14:06
    jakie zrozumienie! miało być całkowite zniesienie limitów wszystkim rencistom cały czas obiecujecie i na obietnicach się kończy,sobie zarobków nie limitujecie!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas