Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gra zwana Petanque zdobywa coraz większą popularność

24.11.2004

Od jakiegoś czasu gra zwana Petanque lub Boules zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

Gra jest bardzo prosta i jak zapewniają jej entuzjaści grać w nią może każdy, bez względu na wiek, sprawność czy stopień wysportowania.
Przy tym dzięki boules można doskonale się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, nawiązać nowe znajomości, grać z całą rodziną.
Grać mogą z powodzeniem osoby poruszające się na wózkach, na całym świecie gra ma wielu zwolenników wśród osób niepełnosprawnych.

Boules to kule o średnicy 7.05 -8 cm i wadze 650-800g. Jeden komplet składa się z sześciu naznaczonych nacięciami kul, po dwie dla każdego zawodnika. W komplecie znajduje się też mała kulka zwana "świnką". "Świnka" - to mała kulka - jest zrobiona z drewna lub plastiku - a jej wymiary - od 25 do 35mm oraz prosta, sznurowa miarka odległości, która służy do rozstrzygania ewentualnych kwestii spornych.
 
Zasady gry

Boules w wersji sportowej, jako dyscyplina, nosi nazwę Petanque i jest rozgrywana przez dwie drużyny:

  • 3 graczy przeciw 3 graczom zwany wtedy Triplette 
  • 2 Graczy przeciw 2 graczom zwany Dublette 
  • 1 Gracz przeciw 1 graczowi zwany Tate-a-tete

Drużynę rozpoczynającą rozgrywkę wybiera się poprzez rzut monetą. Jeden z graczy pierwszej drużyny wybiera miejsce rzutów i rysuje na ziemi okrąg o średnicy nie mniejszej niż 35 cm i nie większej niż 50 cm.

Pierwszy gracz stojąc obiema nogami w narysowanym okręgu rzuca świnkę na odległość od mniej więcej 6 do 10 m, zachowując 1 m odstępu od przeszkód (mury, drzewa, krzaki).
Rozpoczynający grę rzuca kulę możliwie najbliżej świnki. Obie stopy rzucającego muszą się znajdować wewnątrz okręgu i mieć kontakt z podłożem do momentu dotknięcia przez kulę ziemi.
Gracz drużyny przeciwnej staje w okręgu i stara się umieścić swoja kulę bliżej świnki niż przeciwnik albo wybić kule przeciwnika. Kula bliższa świnki prowadzi.

Grę kontynuuje drużyna, której kula po pierwszej kolejce rzutów jest najdalej od świnki. Robi to do momentu umieszczenia swojej kuli bliżej świnki lub może zrezygnować ze swojej kolejki.
Gdy drużynie przegrywającej skończą się kule lub zrezygnuje ze swojej kolejki, drużyna przeciwna stara się umieścić resztę swoich kul bliżej świnki lub rezygnuje ze swojej kolejki.

Kiedy oba zespoły nie mają już kul następuje obliczenie punktów. Wygrywający zespół dostaje tyle punktów, ile kul umieścił bliżej świnki niż drużyna przeciwna.
Gracz z drużyny, która wygrała rzuca "świnkę". Wygrywa zespół, który pierwszy zgromadzi 13 punktów.
Dopuszczalne są wszelkie odstępstwa od powyższego regulaminu w celu polepszenia zabawy.

Warszawski Klub Gry w Petanque "Ule - Boules", który pragnie rozpropagować tę grę w jak najszerszym gronie osób ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, powstał na jesieni 2002 roku. Od samego początku aktywnie uczestniczył w zawodach sportowych osiągając sukcesy. Do tej pory Warszawski Klub Gry w Petanque uczestniczył w kilkunastu turniejach w Polsce i za granicą. Od 2003 roku należy do Polskiej Federacji Petanque, zrzeszającej kilkanaście klubów z całej Polski. Kilku członków klubu posiada licencje sędziowskie.
Światowa Federacja Petanque zrzesza ponad 40 krajów, a łączna liczba graczy licencjonowanych w krajowych federacjach przekroczyła liczbę 5 milionów (najwięcej graczy pochodzi oczywiście z Francji, w której jest to sport narodowy, w Polsce licencje posiada już ponad 200 zawodników).

Od początku klub warszawski współpracuje ze szkołami z terenu Warszawy i okolic, organizuje szkolenia, zawody i turnieje dla dzieci i młodzieży (m.in. turnieje w Legionowie, Wołominie, Warszawie oraz całodniowe zawody z okazji 10-lecia kanału Minimax rozegrane w czerwcu na Agrykoli).
Członkowie klubu pragną rozpropagować petanque wśród jak największej liczby młodych ludzi ze względu na nieskomplikowany i niewymagający specjalnych uzdolnień charakter gry.

***********************

W każdą środę o godzinie 18.00 członkowie klubu trenują w Parku Saskim, niedaleko fontanny i każdy zainteresowany może przyjść, popatrzeć i spróbować swoich sił w tej bardzo wciągającej grze. Gwarantowana jest wspaniała zabawa.

Warszawski Klub Gry w Petanque "ULE - BOULES"
Al. Jerozolimskie 192E, 02-486 Warszawa

www.ule-boules.prv.pl

Tekst: Justyna Kaślikowska

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas