Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: w maju konferencja o dzieciach cudzoziemskich ze specjalnymi potrzebami w placówce edukacyjnej

11.03.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
ręka dziecka trzyma kredkę i rysuje obok stoi słoik z kredkami

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 w Warszawie oraz Fundacja Pomocy Dzieciom Niewidomym i Słabowidzącym zapraszają na konferencję „Dziecko cudzoziemskie ze specjalnymi potrzebami w placówce edukacyjnej”, która odbędzie się w dniach 16-17 maja 2020 r. w Warszawie.

Tak o samym pomyśle na to wydarzenie piszą organizatorki Anna Baszniak, Marta Pasternak i Joanna Witczak-Nowotna:

„Od pewnego czasu w naszej szkole zaczęli pojawiać się uczniowie z różnych kręgów kulturowych. Po okresie początkowej fascynacji pojawiły się pierwsze problemy. Dzieci nie znały języka, a musiały przecież realizować podstawę programową. Co gorsza, języka nie znali również rodzice, więc trudno im było wspierać swoje dzieci w procesie edukacyjnym. Sprawy nie ułatwiały także różnice programowe oraz zaległości powstałe podczas długiej drogi uchodźczej. Bardzo szybko zauważyłyśmy też problemy w kontaktach z rówieśnikami. To co dla naszych dzieci było oczywiste, dla dzieci cudzoziemskich stanowiło nie lada problem. Było tak w przypadku wspólnych posiłków w stołówce, przygotowania się do lekcji wychowania fizycznego, ćwiczeń na basenie lub świętowania różnych uroczystości. Również polskim dzieciom trudno było pogodzić się z nieco innym traktowaniem kolegów.

Nasz Ośrodek jest placówką kameralną, w związku z czym rodzice uczniów tworzą zintegrowaną grupę. Do działań rodzicielskich staramy się zatem włączyć także rodziców dzieci cudzoziemskich. Niestety, nie zawsze było to proste. Bariera językowa i kulturowa okazywała się trudna do przebycia.

Ponieważ wszyscy nasi uczniowie są słabowidzący, nieodłączną częścią życia szkolnego są zajęcia rewalidacyjne: terapia widzenia, orientacja przestrzenna, bezwzrokowe techniki komputerowe, nauka brajla, rehabilitacja podstawowa, czyli przygotowanie do bezwzrokowego wykonywania czynności dnia codziennego, logopedia, terapia pedagogiczna, integracja sensoryczna i inne.

Nasi nowi uczniowie zgodnie z wydanym orzeczeniem powinni korzystać z wielu z tych zajęć. Niestety, mimo że trafiły do klas na różnych poziomach, często wcześniej nie korzystały z takich zajęć. Nie miały odpowiednio dobranych pomocy optycznych, nie umiały posługiwać się specjalistycznym sprzętem ułatwiającym naukę, nie miały podstaw niezbędnych do rozpoczęcia terapii na stosowym do wieku poziomie.

Widząc te problemy szukałyśmy sposobów na ułatwienie dzieciom cudzoziemskim przystosowania się do nowych warunków. Kontaktowałyśmy się z różnymi placówkami i okazało się, że wszyscy jesteśmy w tej samej trudnej sytuacji. Stąd narodził się pomysł wymiany doświadczeń, który przybrał postać konferencji. Szukając najlepszego terminu, postawiłyśmy wpisać konferencję w obchody 70-lecia powstania naszego Ośrodka. Przeszłyśmy długą i trudną drogę organizacyjną, ale udało się.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemami dzieci cudzoziemskich ze specjalnymi potrzebami w placówce edukacyjnej 16 – 17 maja 2020 r. do siedziby naszego Ośrodka przy ul. Koźmińskiej 7 w Warszawie. Czekają nas 2 dni konferencyjne pełne ciekawych wykładów oraz inspirujących warsztatów, liczne imprezy towarzyszące, a także możliwość wymiany doświadczeń”.

Magzyn „Integracja” oraz portal Niepelnosprawni.pl objęły patronat medialny nad wydarzeniem.

Szczegółowe informacje będą na stronie internetowej.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas