Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z powodu zagrożenia koronawirusem, do 25 marca nie działają przedszkola i szkoły. W tym integracyjne i specjalne

11.03.2020
Autor: oprac. mr, fot. Shannon Sims/Freeimages.com
Źródło: MEN
Klasa w szkole. Stół i puste krzesła

Od 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Pracować normalnie będą tylko poradnie psychologiczno-pedagogiczne, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjne-wychowawcze, a także przedszkola i szkoły w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, a także szkoły w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej, wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Poniżej podajemy informacje Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych) – w tym także placówek specjalnych i integracyjnych – z wyjątkiem:

 • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
 • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
 • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
 • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
 • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
 • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Rodzicu,

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodreczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

 • dziennik elektroniczny;
 • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
 • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodreczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
 • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos.
 • Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niepełnosprawni intektualni
  Miroslaw
  22.03.2020, 18:24
  Gdzie jesteście Politycy po wyborach bo przed robiliście sobie fotki i bilisce sobie pianę wyborczą muwiąc czego nie zrobicie dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Mój problem polega na tym że pracuje zawodowo i płace podatki, niepełnosprawni są wysokiego ryzyka na zachorowania koronawirusem i nie uczęszczają na zajęcia w ŚDS, muszą zostać same w domu bo my musimy iść do pracy, a jest poza kompetencjami naszych wojaży żeby udzielić nam zasiłku opiekuńczego tak jak Maja rodzice dzieci nie uczęszczających do szkoły. Zrozumieli by w tedy jakby mieli sami taki problem czego im z całego serca nie życzę. Nie ma się co łudzić (macie problem radzcie sobie sami) Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Anna Kruszynska
  Ola
  12.03.2020, 14:00
  Czy moje dziecko z autyzmem lat 13 ma samo zostać w domu?Dlaczego chore i niepełnosprawne dzieci codziennie dojezdzajace do osrodków szkolno -wychowawczych maja przychodzić do szkoly.Czy do eksterminacja najałabszych?
  odpowiedz na komentarz
 • Projekt
  Dynia
  12.03.2020, 10:17
  Bardzo dziwne jest to, że wirus ten nie atakuje dzieci ani zwierząt. Jakby był specjalnie, selektywnie zaprojektowany żeby wykończyć starych i chorych na przewlekłe choroby. Wczoraj byłam u lekarza i dostałam opieprz, że w ogóle wyszłam z domu. Podobno jest ogromna epidemia grypy, o której w mediach w ogóle się nie mówi. Lekarz zalecił mi w ogóle nie wychodzić z domu. I tak zrobie, bo w moim przypadku zarażenie się grypą czy koronawirusem to pewna śmierć.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy to przypadek?
  Basia
  11.03.2020, 15:32
  Wszystkie placówki pozamykane- z wyjątkiem specjalnych ośrodków, gdzie uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością, przyjmujace leki, z oslabiona odpornością, przyjezdzajace z różnych rejonów. Czy tu chodzi o eksterminacje słabszych osób? Bo nadal jestem w szoku, że rząd tak zadecydował.
  odpowiedz na komentarz
 • Co?
  Ink
  11.03.2020, 14:57
  Czyli jeżeli dziecko ukończy 8 lat to może zostać samo w domu?! A dzieci niepełnosprawne ( intelektualnie czy inne wymagające opieki) nawet starsze to też mogą same siedzieć w domu?!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas