Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polka z nagrodą Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego

13.03.2020
Autor: inf. prasowa, fot. PKPar
Paulina Malinowska-Kowalczyk wysoka blondynka z dłuższymi włosami w okularach w czerwonej sukience trzyma w ręku statuetkę człowieka bez barier

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) w sposób szczególny obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet – przyznaje z tej okazji specjalne nagrody. W tym roku przyznał je trzem kobietom, który w sposób szczególny wpłynęły na rozwój ruchu paraolimpijskiego. Jedną z nich jest Polka, Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Nagrody „IPC 2020 International Women’s Day Recognition” są przyznawane w trzech kategoriach. Przedstawicielce Jordanii Maha Bargouthi przyznano nagrodę w kategorii Next Generation Leader (Liderka Przyszłych Pokoleń), Australijski Komitet Paraolimpijski otrzymał nagrodę w kategorii National Paralympic Committee and International Federation (narodowe komitety paraolimpijskie i federacje sportowe), zaś Paulina Malinowska-Kowalczyk otrzymała nagrodę w kategorii Builder (Budowniczka). Po raz pierwszy w historii nagrody przyznano ją w trzech kategoriach, przez ostatnie lata od chwili powstania uhonorowania w 2013 roku była tylko jedna nagroda. Nagrody przyznaje Komitet ds. Kobiet w Sporcie IPC, na czele którego stoi Rita van Driel.

Kocham tę pracę!

Paulina Malinowska-Kowalczyk doskonale wpisuje się w kategorię honorującą osoby, które od lat niezmiennie i konsekwentnie budują ruch paraolimpijski, tym samym podkreślając w nim rolę kobiet. Od 2017 roku jest rzeczniczką prasową Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i od 2019 doradcą Prezydenta Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnościami. Jednak jej zaangażowanie w promocję paraolimpijskiego ruchu sięga wiele lat wstecz. W wieku 11 lat w wyniku choroby nowotworowej amputowano jej lewą rękę, jednak to nie pozbawiło jej ambicji. W latach 2002-2017 pracowała dla Telewizji Polskiej, współtworząc programy poświęcone osobom z niepełnosprawnościami. Przez blisko 10 lat prowadziła na antenie TVP Sport program „Pełnosprawni” nagradzany za promowanie aktywności wśród osób z niepełnosprawnościami.

- Nigdy nie liczyłam na nagrody, pracując na rzecz ruchu paraolimpijskiego. Po prostu uwielbiam tę pracę – przyznaje Paulina Malinowska-Kowalczyk. – Zawsze byłam przekonana, że sport paraolimpijski ma swoją markę i indywidualność. Fakt, że otrzymuję tę nagrodę utwierdza mnie tylko, że zawsze miałam rację. Nagroda będzie mnie motywowała do dalszej pracy nad promocją ruchu paraolimpijskiego. Poza tym, tak, jestem bardzo szczęśliwa!

Jako dziennikarka relacjonowała igrzyska paraolimpijskie w Atenach (2004), Vancouver (2010), Soczi (2014) i Rio de Janeiro (2016).  W Soczi i Pjongczangu była rzeczniczką prasową reprezentacji paraolimpijskiej. Podczas igrzysk w Pekinie pracowała jako prowadząca „Studio Pekin” na antenie TVP Sport. W zeszłym roku została uhonorowana „Nagrodą Specjalną” konkursu „Człowiek bez barier” Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, otrzymała także medal upamiętniający stulecie istnienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego za pracę na rzecz rozwoju sportu.

Maha Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) w sposób szczególny obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet – przyznaje z tej okazji specjalne nagrody. W tym roku przyznał je trzem kobietom, który w sposób szczególny wpłynęły na rozwój ruchu paraolimpijskiego. Jedną z nich jest Polka, Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Maha Bargouthi

Bargouthi w sposób szczególny przyczynia się do propagowania sportu wśród kobiet jako Liderka Przyszłych Pokoleń (Next Generation Leader). Bargouthi, która w dzieciństwie zachorowała na polio, zaczęła uprawiać sport w wieku 17 lat. Najpierw uprawiała lekkoatletykę, później zmieniła dyscyplinę na tenis stołowy i zapisała się w historii jako pierwsza i do tej pory jedyna przedstawicielka Jordanii, która zdobyła złoto indywidualnie podczas igrzysk w Sydney (2000). Po igrzyskach w Rio w 2016 zakończyła karierę sportową, ale pozostała w sporcie poza arenami. W 2008 roku została wybrana do Rady Zawodniczej IPC i została Sekretarz Generalną Jordańskiego Komitetu Paraolimpijskiego, w którym starała się wprowadzić zmiany mające na celu wzmocnienie samej organizacji i zawodników.

- Nagroda „Liderki Pokoleń” daje mi bardzo mocny, moralny mandat do prowadzonych przeze mnie działań, upewnia mnie także w tym, że zawodnicy z niepełnosprawnościami mogą wnosić wiele pozytywnych zmian i wiele osiągnąć. To także silny sygnał do części społeczeństwa borykającego się z niepełnosprawnością, że ich działania oraz ich głos są widoczne i słyszalne – powiedziała Bargouthi.

Australijski Komitet Paraolimpijski

Australijski Komitet Paraolimpijski otrzymał nagrodę jako komitet odgrywający wiodącą rolę w promocji i wsparciu kobiet uprawiających sport.

W 2015 roku Lynne Anderson została dyrektor generalną komitetu i wszczęła intensywne prace na rzecz promowania równości płci. Rok później Kate McLoughlin została pierwszą w historii szefową misji Rio 2016, będzie pełniła tę funkcję także podczas igrzysk w Tokio.

- Jestem bardzo dumna, że nasz Komitet otrzymał tę nagrodę, bo widzę, że równość praw kobiet w sporcie ma coraz większy zasięg – przyznaje Anderson. – Przez lata dla kobiet w sporcie nie było perspektyw, wielu ludzie myślało, że nie możemy w nim funkcjonować, ale jesteśmy.

Reprezentacja Australii podczas igrzysk w Rio składała się w 42% z kobiet, 52% z nich zdobyło medale. Liczba kobiet w reprezentacji wzrosła w sposób znaczny, w 55% członkiniami misji także były kobiety.

- Historia pierwszej reprezentantki Australii paraolimpijki Daphne Ceeney pokazuje jak daleko zaszły kobiety – dodaje Anderson. – Trudno mi sobie wyobrazić jej determinację, by zrobić to, co zrobiła. Była jedyną kobietą w pierwszej reprezentacji paraolimpijskiej Australii i zdobyła więcej medali niż ktokolwiek inny. Nigdy o tym nie zapomnimy. Zawsze będzie nas inspirować. Od pierwszego startu paraolimpijskiej reprezentacji w 1960 roku kobiety zawsze lśniły.

Laureatki poprzednich edycji IPC 2020 International Women’s Day Recognition

  • 2019 – Deepa Malik
  • 2018 – Dr. Hayat Khattab
  • 2017 – Dr. Cheri Blauwet
  • 2016 – Carla Qualtrough
  • 2015 – Chantal Petitclerc
  • 2014 – Rima Batalova
  • 2013 – Sylvana Mestre

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas