Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus. Jak będą działać komisje orzecznicze?

16.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
kieszeń w fartuchu lekarskim, gdzie lekarz trzyma dwa długopisy i zahaczony o nie stetoskop

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące wielu aspektów życia. Do naszej redakcji trafiają pytania dotyczące planowanych terminów komisji orzeczniczych – czy będą odwoływane? Czy można złożyć wniosek lub odebrać kartę parkingową? Zapytaliśmy o to ZUS, KRUS i niektóre komisje powiatowe. Mamy też informację z resortu rodziny.

ZUS zawiesza działanie komisji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie pozostawia złudzeń.

„Od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie będą odwołane – czytamy na stronie Zakładu. – Pracownicy ZUS poinformują o tym osoby umówione na badania. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie – jeśli będzie to konieczne”.

KRUS może orzec zaocznie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyjęła inne rozwiązanie. W odpowiedzi udzielonej naszej redakcji czytamy, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13  marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zagrożenia epidemicznego:

„KRUS zawiesił tymczasowo działania orzecznicze, tj. bezpośrednie badanie beneficjentów oraz bezpośrednią obsługę interesantów w jednostkach terenowych. Zawieszono również badanie w domu i zalecono lekarzom orzekanie zaoczne w przypadku wystarczającej dokumentacji medycznej. Takie informacje są przekazywane do beneficjentów drogą pisemną, telefoniczną lub mailową, albo bezpośrednio przez sołtysów w miejscu zamieszkania. Jednocześnie beneficjenci są informowani, iż czasowe zawieszenie działalności biur oraz przesunięcie terminów załatwianych spraw nie będzie skutkowało dla nich żadnymi konsekwencjami prawnymi”.

Powiatowe komisje wstrzymują działanie

Jak wynika z zebranych przez nas informacji, w wielu powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON/MZON) orzecznicze komisje lekarskie zostały zawieszone na najbliższy czas w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Gdynia: zawieszenie na razie na 10 dni

- Od 16 do 25 marca mamy zawieszone orzekanie o niepełnosprawności. Przekazujemy każdemu, kto w tym czasie miał wyznaczony termin komisji orzekającej, informację o zmianie terminu. Na razie nowe terminy nie są wyznaczane – mówi Teresa Wiśniewska, przewodnicząca PZON w Gdyni. – Pracownicy są także w okrojonym składzie, wszystkie możliwe na razie rzeczy do załatwienia są odroczone, nie ma także osobistych odbiorów np. karty parkingowej – dodaje.

Podkreśla, że jest to druga połowa miesiąca i zawieszenie jak na razie jest tylko na 10 dni. Trudniejsza sytuacja może być później, w razie konieczności przedłużenia czasu zawieszenia – ze względu na kończące się orzeczenia i powiązane z tym wypłaty świadczeń, np. pielęgnacyjnego.

Kraków: badania i posiedzenia odwołane

Już w piątek, 13 marca, przewodniczący MZON w Krakowie, Rafał Wardęga, wydał komunikat, w którym poinformował, że od 16 do 27 marca zostają odwołane badania lekarskie i posiedzenia składów orzekających. O nowych terminach klienci MZON zostaną powiadomieni w późniejszym czasie.

„Biorąc pod uwagę rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa, apeluję do Państwa o rozwagę w kontaktach z Miejskim Zespołem do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie w celu minimalizacji ryzyka mogącego powstać zarówno dla Państwa, jak i pełniących swoje obowiązki pracowników obsługi administracyjnej Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie” – napisał przewodniczący.

Poznań: komisje odwołane do końca marca

W PZON w Poznaniu komisje orzekające są odwołane do końca marca z możliwością przedłużenia.

- Nie mamy możliwości wykonać wszystkich komisji w trybie zaocznym – wyjaśnia Marzenna Perkowska, przewodnicząca PZON w Poznaniu. – Jest także obecnie ograniczony dostęp do naszych budynków. Co prawda można składać pocztą tradycyjną np. wnioski, ale one i tak będą w zawieszeniu. W pierwszej kolejności będą potem wyznaczane terminy komisji odwołanych z obecnych terminów.

Marzenna Perkowska dodaje, że w sprawie kart parkingowych, którym kończy się termin, wnioskodawca może przyjść i podpisać dokumenty na portierni, choć wydaje się, że na dziś karta nie jest aż tak potrzebnym dokumentem ze względu na zalecenia pozostania w domu – szczególnie osób z grupy wyższego ryzyka.

Podkreśla, że wszystkie działania PZON są obecnie wstrzymane.

- W zeszłym tygodniu mieliśmy tłumy interesantów, którzy chcieli załatwić wszystko przed ewentualnym wstrzymaniem działalności – opowiada. – Spotykaliśmy się też z niewybrednymi opiniami wielu na ten temat.

Rybnik: składy zawieszone

PZON w Rybniku informuje na swojej stronie internetowej, że w związku na stan epidemiczny w Polsce oraz w trosce o wspólne bezpieczeństwo, prosi osoby z niepełnosprawnością, które są w grupie podwyższonego ryzyka, o ograniczenie wizyt w PZON tylko do absolutnie koniecznych przypadków.

Wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji osoby niepełnosprawnej można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Została uruchomiona infolinia ws. pomocy w ich wypełnianiu (517 219 410).

Osobiste składanie wniosków o wydanie karty parkingowej i jej odbiór odbywa się po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym daty i godziny. Pracownik podejdzie do interesanta do drzwi. Rybnicka infolinia ws. kart parkingowych działa pod numerem telefonu: 733 440 133.

Jeśli chodzi o składy orzekające, zostały one w Rybniku zawieszone do odwołania od 16 marca. O nowym terminie osoby oczekujące będą powiadamiane listem poleconym.

Rzeszów: interesanci telefonicznie lub mailowo

W Rzeszowie komisje orzecznicze działały bez zmian do piątku, 13 marca.

- W związku z incydentem pojawienia się u nas w piątek po południu rodziny z Czech, zagrożonej zakażeniem koronawirusem, zawiadomiliśmy Sanepid – mówi Agnieszka Gabrowska, dyrektor rzeszowskiego PCPR. – Od dziś [16 marca 2020 r. – przyp. red.] obowiązuje zarządzenie starosty, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w którym mieści się także m.in. PZON, przyjmuje interesantów telefonicznie, mailowo, na stronie internetowej są aktualizowane informacje.

Agnieszka Gabrowska dodaje, że na ten tydzień, w porozumieniu z wojewódzkim zespołem, który także jest zamknięty, komisje orzecznicze są wstrzymane i każda osoba została o tym powiadomiona.

- Trzeba w tej sytuacji wyważyć priorytety, karty parkingowe mogą w tej chwili poczekać – podkreśla. – Gorzej będzie w razie konieczności przedłużenia tego czasu odroczenia z kończącymi się orzeczeniami, od których uzależnione są wypłaty świadczeń z ośrodka pomocy społecznej. Moim zdaniem, powinny one być automatycznie przedłużane, tak, by świadczenia mogły być wypłacane bez przerw.

Dyrektor rzeszowskiego PCPR podkreśla, że w tej chwili pracownicy czekają na dyspozycje wojewody co do dalszego postępowania.

Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami

Udało nam się dowiedzieć, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzega oczywiście ten problem i analizuje możliwe rozwiązania – tak by brak możliwości uzyskania orzeczenia nie miał wpływu na codzienne życie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Na pewno warto pamiętać, ze przed podjęciem decyzji o osobistej wizycie w PZON, MZON czy OPS warto wcześniej skontaktować się z tą instytucją telefonicznie lub mailowo.

Infolinia ZUS

18 marca ZUS na Twitterze podał informację, że dla bezpieczeństwa klientów przekłada turnusy w sanotoriach oraz badania u lekarzy orzeczników z terminów 16-27 marca. Informuje, że część spraw zostanie rozpatrzona zaocznie.

Informacje na ten temat można uzyskać na infolinii dotyczącej tej tematyki w godzinach 7.00-15.00. Numer infolinii: 22 290 87 03.

Przeczytaj także:

Kiedy orzeczenie bez badania orzekanej osoby. Są nowe zalecenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zapytanie
  Mała
  19.05.2020, 13:49
  Kiedy można spodziewać sie decyzji z ZUS 18.05.2020 lekarz miał podjąć orzeczenie w sprawie świadczenia rechabilitacyjnego. W lutym był składany wniosek.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzekania
  Kaleta Marek
  18.05.2020, 14:57
  Nowy Targ. Kiedy komisja urzekająca o niepełnosprawności zacznie działać. ?
  odpowiedz na komentarz
 • Komisja orzecznika zus
  Gniadzik
  01.05.2020, 18:37
  Dnis18.03.2020r,miałem zgłosić się na komisję lekarza orzecznika ZUS,przy ul.11 Listopada w Warszawie,komisje odwołano z powodu koronawirusa,czekam na ogłoszenie daty następnej komisji,w lutym skończyło mi się świadczenie rehabilitacyjne,ostatnie pieniądze za świadczenie rehabilitacyjne wpłyneły w marcu.Co dalej.
  odpowiedz na komentarz
 • Posiadalem rente z KRUS
  Proszący
  14.04.2020, 10:33
  Miałem mieć 19 marca komisję z racji panującej pandemi odwołano mi komisję telefonicznie lecz nie powiedziano co dalej proszę pomóżcie mi znaleźć wyjscie z tej sytuacji bo zostaje bez środków do życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Co z dalszą rentą
  Dorota Wesoła
  07.04.2020, 15:05
  Minie w czerwcu okres z tytułu dalszej renty co w związku jeśli nie mogę skonsultować się z lekarzem i złożyć aktualnego stanu zdrowia co mam zrobic? żaden okulista nie przyjmuje i nie mogę złożyć wniosek
  odpowiedz na komentarz
 • Brak dostepu do lekarza, brak dokumentacji na komisje
  Magdalena Bachorska
  30.03.2020, 02:41
  Jestem mama 3latka z orzeczeniem o niepelnosprawnosci ze wzgledu na autyzm. Orzeczenie konczy sie 31marca a wizyty marcowe u specjalisty nie mogly się odbyc. Nie mamy zaswiadczenia od lekarza, jak bez niego zlozyc wniosek? Pediatra nie chce wystawic zaswiadczenia, zreszta nie mozna się dostać. Co mam zrobic w tej sytuacji gdy nie moge zlozyc wniosku a to jest warunek przedluzenia orzeczenia. I nie moge wlasnie dlatego ze opieka zdrowotna nie dziala z powodu epidemii??? Ile bedzie takich rodzicow ktorzy nie zloza wnioskow bo nie ma dostepu do lekarzy???
  odpowiedz na komentarz
 • Rozwiazanie jest bardzo proste
  Tomasz
  29.03.2020, 00:42
  Wystarczy przedl. obecne orzeczenia na rok i sprawa zalatwiona nie ma nad czym myslec tylko zaczac to juz robic bo ludzie beda bez srodkow do zycia
  odpowiedz na komentarz
 • Prośba
  Wiola
  27.03.2020, 14:47
  Witam jestem mamą samotnie wychowująca 4 dzieci do stycznia tego roku miałam świadczenie pielęgnacyjne na jedną z córek, złożyłam w styczniu o kontynuację następny termin dostałam na komisje w marcu teraz jest wszystko odwołane i chciałam wiedzieć co ja mam w takiej sytuacji zrobić teraz niema komisji niemam świadczenia i jeśli bym pracowała dostałabym l4 a w takiej sytuacji niemam nic
  odpowiedz na komentarz
 • Lekarze specjaliści
  Niedowidząca
  24.03.2020, 09:38
  Prosimy o pomoc! Nie przyjmują żadni lekarze specjaliści. ZUS zamknięty. Po zapytaniu telefonicznym, jak i gdzie pobrać druki na komisję, kto wypełni druk lekarski 09L? Druki pobrać i wydrukować, co do druku 09L to lekarz pierwszego kontaktu, ale on też nie przyjmuję. To co my mamy zrobić, Pani w Zusie nie wie. Proszę o wstawiennictwo o przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności. Nasza zdolność poruszania jest teraz bardzo ograniczona. Lekarz pierwszego kontaktu nie wypełni druku, jeśli chorujemy na oczy - mój przypadek.
  odpowiedz na komentarz
 • PILNE!!!!! Do Rzecznika osób niepełnosprawnych
  bezradni
  20.03.2020, 21:27
  Prosimy o szybka interwencję w sprawie wszystkich chorych którzy z różnych powodów mają obecnie różne problemy zwiazane komisjami orzekajacymi o stopniu niepełnosprawności aby w żaden sposób nie odbywały się komisje do spraw orzekania o niepełnosprawności ponieważ szkoda tylko pieniędzy na orzekania bez osób chorych a w zamian, przedłużenie tych orzeczonych które miały ważność do tego roku, oraz anulowanie tych które odbyły się w marcu i spowodowały obniżenie stopnia niepełnosprawności ponieważ osoby niepełnosprawne maja z tego powodu wiele kłopotów a nie maja szans na odwoływanie np. niemożność z OSOBISTYM uczestniczeniem w komisjach z powodu koronawirusa, zebraniem dodatkowej dokumentacji itd, pozostają bez środków do życia a na pracę nie mają ŻADNYCH SZANS itd itp. ,,Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Mnieście uczynili"
  odpowiedz na komentarz
 • orzekanie zaoczne?!!!
  niewidzialni
  20.03.2020, 20:08
  co to za pomysł orzekanie zaoczne , traktowanie osoby ludzkiej jak rzeczy, kto to wymyślił, chyba że bez udziału lekarza ortzecznika tylko na podstawie zaświadczeń przynajmniej 2 lekarzy którzy nas leczą to jestem za tym, to oni wiedzą jaki jest nasz stan zdrowia, a nie lekarz który w ciagu 3 minut orzeka o naszymzdrowiu i losie. Może w końcu czas zrezygnowania ,z tzw.,komisji" i w ten sposób zrobić oszczędności bo jaki sztab ludzi pracuje w każdej takiej komisji powiatowej i wojewódzkiej. Każdy kto stawał na komisji wie jak wygląda badanie przez lekarza pytanie jaki wiek? jaka waga? jakie ciśnienie(niby jak mamy wiedzieć jakie aktualnie mamy ciśnienie ;)?, a jeszcze jak ktoś sie odważy iść do sądu to następne pieniadze, a człowiek i tak pozostanie bez pomocy
  odpowiedz na komentarz
 • retunku, proszę o pomoc
  Maria
  20.03.2020, 19:48
  Ratunku, proszę o interwencję Integracji bo nikt z urzędników z zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności nie widzi problemu. Przez 13 lat miałam stopień umiarkowany, 2 marca 2020 po ,,badaniu komisyjnym?" przyznano mi lekki stopień niepełnosprawności Z tego powodu nie mogę miećm.inn UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO!!!! z MOPR, Szukanie pracy w urzedzie itd to jest niemożliwe nie tylko z powodu koronawirusa, bo nie jestem zdolna do podjęcia pracy na co mam zaświadczenie od lekarza rodzinnego i z tego powodu nie mogę być zarejestrowana w urzędzie pracy a co za tym idzie nie mogę być przez PUP ubezpieczona bo takie są wymagania, a opłacić mieszkanie muszę i jeść też nie mogę otrzymywać zasiłku stałego (jedynego źródła mojego dochodu a jestem osobą samotną. Mam złamany kręgosłup, anemię i parę innych schorzeń...,Gdzie ja teraz mam chodzić i załatwiać sprawy jak panuje koronowirus. Złożyłam odwołanie do komisji wojewódzkiej, ale osoby niepełnosprawne wiedzą, że to najczęściej nic nie zmieni, tym bardziej że w niektórych województwach takie orzeczenia będą wydawane bez udziału osoby chorej w badaniu. niby to działanie, żeby nie rozprzestrzeniał się wirus, ale dbają tylko o komisje, a nie o chorych którzy będą musieli załatwiać wiele spraw związanych ze swoim bytem. w wielu urzędach wystawione są urny na składanie dokumentów, ale do tych urn osoba chora musi w jakiś sposób dotrzeć,dojechać...Proszę ten temat poruszyć w ministerstwach, u premiera i prezydenta takich osób jak ja podejrzewam że jest wiele, proszę zainterweniować, żeby orzeczenia w tych trudnych czasach koronawirusa zostały przedłużone terminy ważności, bo niektórzy nie maja nawet szans na stanięcie przed komisją, a osoby takie jak ja którym obniżono stopien niepełnosprawności pozostały bez środków do życia!!!!!!!, a ich stan zdrowia jest narażony dodatkowo na koronawirusa bo musza zawalczyć o swój byt żebrząc w urzedach
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie
  Kate
  20.03.2020, 11:27
  Wszędzie potrafia wstrzymywac platnosci , zusy, kredyty itp zmieniacie rozne rzeczy pieniadze ida na to na tamto pomoce dla firm i inne rzeczy....to moze tak przedluzcie wypalcanie swiadczen pielęgnacyjnych o 3 miesiace, moj syn ma orzeczenie do kwietnia, nie moge nadal zlozyc wniosku bo dopiero 30dni przed ukonczeniem starego. My mamy terminow sie trzymac a wy nie musicie? My mamy zyc niby z czego? Do pracy nie bo pozamykane zaklady to raz , a dwa DZIECI ! Niby dostrzegacie problem i co dalej ? Gdzie wyjasnienia co z tym zrobicie...
  odpowiedz na komentarz
 • Samowolka
  Niepełnosprawna
  19.03.2020, 13:31
  Niby powinni stosować tzw przekładkę jeśli mam na stałe grupę z zus ale w powiatowym zespole twierdzą że tego nie respektują. Do kogo mam to zgłosić?
  odpowiedz na komentarz
 • Nie mozna
  Asia
  19.03.2020, 03:30
  Nie mozna wszystkim przedluzyc posiadane orzeczenia o np pol roku bez komisji? Jak zwykle syf i skapstwo kosztem osob niepelnosprawnych. Panicze z biur sie pochowali i nara
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie Pielęfnacyjne
  Kasia
  19.03.2020, 02:35
  Nam w styczniu skończył się zasiłek,ponieważ syn ukonczył 16 lat. Ostatnia wypłata była w styczniu. W lutym złożylam papiery. W marcu miala byc komisja.. Czy beda przyznawane jakies srodki dla takich osob jak moj syn? Epilepsja lekooporna. Prócz 500 plus, nie mamy nic.. A jestesmy tylko we dwoje
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie pielęgnacyjne
  Eliza Jarosińska
  18.03.2020, 18:41
  Witam.15 kwietnia kończy się mojemu dziecku orzeczenie o niepełnosprawności.Nowy wniosek złożyłam 16 marca.Co będzie jeśli komisje będą cały czas odraczane a my zostaniemy bez środków do życia a za przedszkole terapeutyczne trzeba zapłacić 800 zł miesięcznie i jakoś żyć
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
  Monika
  18.03.2020, 11:58
  A co z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności?
  odpowiedz na komentarz
 • Pomocy
  Urszula Szymczak
  17.03.2020, 18:09
  Przez 26 lat miałam 1 grup. Oddycham tylko przez rurkę tracheotstomijna.zabrano mi grupę. Odwołałam się. Mam emeryt. 1220 zł. Rurka kosztuje 160 na m_c potrzebuje 4.sa jednorazowego użytku. Komisja nie wiadomo kiedy rozpatrzy odwołanie. Nikt nie chce mi pomóc.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie pielęgnacyjne
  HaniaWawa
  17.03.2020, 14:03
  Czy już coś wiadomo o zaocznym orzekaniu dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności jeśli kończy się orzeczenie a komisje nie orzekają, czy rodzice z dziećmi zostaną bez środków do życia ponieważ do tej pory pobierali świadczenie pielęgnacyjne.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas