Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Certyfikat nr 1 dla Sejmu

14.09.2011
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot.: Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna

„Obiekt bez barier” – taki certyfikat odebrał wczoraj marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna od prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego. Certyfikat ma numer „1”, kompleks budynków Sejmu RP jest bowiem dla innych instytucji wzorem dostosowania przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Chciałbym podziękować poprzedniemu marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu, panu ministrowi Lechowi Czapli i tym wszystkim, którzy pilnowali przebudowy budynków Sejmu, żeby były przyjazne osobom niepełnosprawnym – mówił podczas uroczystości przekazywania certyfikatu marszałek Grzegorz Schetyna. – Dzisiejszy dzień wieńczy dzieło. Ten certyfikat wieszam w gabinecie tak, żeby służył jako przykład następnym pokoleniom posłów.

Na zdjęciu: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z certyfikatem
Na zdjęciu: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z certyfikatem "Obiekt bez barier", fot.: Tomasz Przybyszewski

Najbardziej widocznym i symbolicznym dostosowaniem jest pochylnia prowadząca do mównicy w sali posiedzeń. To jednak tylko mała część udogodnień dla osób z niepełnosprawnością - obok wind, platform przyschodowych, dostosowanych toalet, niższych krawężników, łagodnie nachylonych ścieżek między budynkami, a nawet obniżonej lady w szatni i podwyższonej podłogi przy jednym z okienek w biurze przepustek.

- Polski parlament jest jednym z najlepiej dostosowanych parlamentów w Europie – podkreślał prezes Integracji Piotr Pawłowski. – Jest dostępny nie tylko dla posłów, ale też dla osób z niepełnosprawnością, które przychodzą Sejm zwiedzać.

Na zdjęciu od lewej: Piotr Pawłowski, Sławomir Piechota, Jarosław Duda, Grzegorz Schetyna, Lech Czapla
Na zdjęciu od lewej: Piotr Pawłowski, Sławomir Piechota, Jarosław Duda, Grzegorz Schetyna, Lech Czapla, fot.: Tomasz Przybyszewski

Dostosowanie Sejmu nie było łatwe, jako że jest to zabytek. Dlatego jest to znakomity przykład dla innych instytucji w całym kraju. Wytrąca argument, że swoich zabytkowych siedzib nie są w stanie dostosować.
- Jako że przykład idzie z góry, chciałem poinformować, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów też jest już dostosowana – zaznaczył Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreślał, że wszelkie udogodnienia przydadzą się nie tylko osobom z niepełnosprawnością.

Na zdjęciu: certyfiat
Na zdjęciu: certyfikat "Obiekt bez barier", fot.: Tomasz Przybyszewski

- Tak naprawdę wszyscy kiedyś dochodzimy do swojej niepełnosprawności – z wiekiem, kiedy słabiej widzimy, słabiej słyszymy, słabiej chodzimy – podkreślał poseł Piechota. – Dlatego chodzi o to, abyśmy tę Polskę budowali tak, aby każdy bez lęku mógł wyjść z domu i bez lęku uczestniczyć w życiu społecznym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas