Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pracodawcy osób z niepełnosprawnością apelują do resortu pracy w obliczu zagrożenia koronawirusem

17.03.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
narsyowany na żółtej kartce - przypominajce megafon

Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Obpon.pl apeluje do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z sytuacją pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością w obliczu epidemii koronawirusa w Polsce. Publikujemy w całości apel wysłany do resortu pracy przez Obpon.pl.

Szanowni Pani Minister,

w związku z negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na gospodarkę, pracodawcy osób niepełnosprawnych i nasza Organizacja, jako ich reprezentant, prosimy o natychmiastową pomoc! Pracodawcy osób niepełnosprawnych, w szczególności zakłady pracy chronionej, których obecnie w Polsce zostało już tylko ok. 800 proszą o wprowadzenie w przygotowywanej przez Rząd ustawie na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa  gospodarki w czasie epidemii, również rozwiązań dla nich, które ułatwią im utrzymanie zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami i ich dalsze funkcjonowanie.

Już od 1 stycznia 2020 r., po podwyższeniu płacy minimalnej, prosiliśmy Państwa o nowelizację ustawy o rehabilitacji i zwiększenie dla pracowników niepełnosprawnych miesięcznego dofinansowania do ich wynagrodzeń. W obecnej sytuacji już nie prosimy a „błagamy” o tę zmianę, która w dużym stopniu pozwoli utrzymać zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych i obniżyć koszty związane z ich zatrudnieniem. Wskazujemy, że kwoty miesięcznego dofinansowania uzyskiwane z PFRON pracodawcy przeznaczają na ich rehabilitację zawodową i są zamrożone od 6 lat.

Jest to zatem najlepszy czas, aby zapobiec ich masowym zwolnieniom, tym bardziej, że w budżecie PFRON widoczne jest zwiększenie wpływów po stronie pracodawców nie osiągających ustawowego wskaźnika 6% zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, dokonujących wpłat na Fundusz. W planie finansowym PFRON na przyszły rok, który w październiku został zatwierdzony przez radę nadzorczą funduszu, wprost jest zapisane, że przewidziana w nim pula pieniędzy na dofinansowania do wynagrodzeń – 3,6 mld zł, uwzględnia ich waloryzację. Jest to kluczowa informacja dla ponad 38 tys. przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi i korzystają z wypłacanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dopłat do ich pensji.

Kwoty tych subsydiów płacowych są zróżnicowane w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika. W naszym przekonaniu PFRON jest gotowy na wzrost dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnościami. Pracodawcy proszą również o wprowadzenie w/w ustawie ułatwień dla nich, które w razie kłopotów finansowych w proponowanych przyszłych rozwiązaniach, np. oprócz udogodnień w zakresie płatności podatków i składek ZUS, uwzględniane będą złagodzone
przepisy w zakresie stosowania ustawy o rehabilitacji, dotyczących m.in. uzyskiwania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w zakresie nieterminowości ponoszenia kosztów płacy.

W imieniu pracodawców prosimy o to, aby PFRON odstąpił od nakładania na nich kar, wynikających z ustawy o rehabilitacji, kiedy np. nie w terminie przekażą zwolnienia z podatków na ZFRON, czy wpłacą je do PFRON. Prosimy o umożliwienie niespełniania wskaźników ON wynikających z danego przepisu przez jakiś czas, ponieważ obecnie wydanie kolejnego orzeczenia dla pracodawców znacząco się wydłuży, prosimy o rozwiązanie problemu wypłaconej dla pracodawców dotacji w przypadku trudnej sytuacji ekonomicznej, która u wielu podmiotów wystąpi.

Jako przedstawiciel pracodawców osób niepełnosprawnych oczekujemy od Rządu, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz PFRON  wprowadzenia skutecznej i natychmiastowej pomocy dla pracodawców osób niepełnosprawnych w tych
trudnych dla nich czasach. Prosimy o podjęcie natychmiastowych działań, które doprowadzą do ustabilizowania zaistniałej sytuacji, zanim dojdzie do likwidacji firm i miejsc pracy osób niepełnosprawnych, które są w obecnym okresie najbardziej zagrożone.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Chory
  Max
  01.04.2020, 23:02
  Jak zwykle zwykli chorzy ludzie, ktorzy pracuja bo musza jakos wiazac k z k,dostana usmiech chronionego "pracodawcy",jak dostanie kase
  odpowiedz na komentarz
 • ZPCH
  Wanda
  24.03.2020, 10:34
  Zakłady Pracy Chronionej powinny zostać zlikwidowane. Właścicielom tych zakładów absolutnie nie zależy na pracownikach, jest to niezły sposób na biznes cudzym kosztem. Państwo powinno wspierać bezpośrednio ON. Nie bardzo rozumiem tych ludzi - chcą mieć pokryte wszystkie koszty, czyli ludzie mają pracować za darmo, dla jakiegoś pana. Prawo musi zostać amienione tak aby osoba niepełnosprawna prowadząca własną działalność otrzymywała dofinansowanie takie jak ZPCH. Wówczas będą one zbyteczne.
  odpowiedz na komentarz
 • Życie
  ewa
  19.03.2020, 21:22
  W dobie zagrożenia koronawirusem wszyscy potrafią się tylko wzbogacać ,czerpać jak najwięcej dla siebie,a zakłady pracy chronionej to czasami zwykła fikcja , tylko pracodawca potrzebuje kasy , kasy a co go obchodzą chorzy ,a chorzy ludzie muszą chodzić do pracy , bo im nic nie będzie ,pfron nawet nie kontroluje tych wydatkòw , pracownicy zostają z najniższą krajową jak niewolnicy ,ale przecież pracodawca zapewnił prace , ludzie w dodatku chorzy teraz muszą chodzić do pracy ,a gdzie kontrole ,gdzie nfz ? Jak się zarażą korona wirusem to trudno ,a nie mozna na ten czas zamknac dla nich tez zakladu ?Nie nie można trzeba dać dofinansowanie większe żeby biedak nie umarł , biedny pracodawca .Nam nigdy nic nie da żadnej premii ,bo po co niewolnicy niech robią na Pana i to ma być Polska XXl wieku?
  odpowiedz na komentarz
 • Znowu obłowią się Ci sami cwaniacy
  Ela
  18.03.2020, 16:29
  Ci najmniej poszkodowani podnoszą dziś larum. Osoby niepełnosprawne w ZPCH nie dostaną nic, oprócz gnębienia za brak mundurku, za niewyprasowany żakiecik. Ci pracodawcy zawsze płaczą. Pomoc powinna iść za tymi, którzy pracują na produkcji, mają szczególne warunki( np. zarabiają najmniej). Powiem jeszcze jedno. Dlaczego Rząd nie wspiera osób aktywnych objętych "przymusową pułapką rentową", które jakby nie było muszą co rok oddać pół renty lekko nie wypracowanej? Czyż te osoby nie mają potrzeb? Zgodność jest jedna. Na ewentualnych zmianach ZNOWU obłowią się te nieuczciwe ZPCH. Skoro i ZUS i MRPiPS aż tak promuje zatrudnianie, to niech się porządnie przyjrzą tym co są nieuczciwi i niech zaczną w końcu słuchać samych zainteresowanych.
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc dla niepełnosprawnego pracownika
  ONa
  18.03.2020, 13:23
  Pomoc powinna iść bezpośrednio do niepełnosprawnego pracownika ..Może już czas , by podwyższyć to dofinansowanie z PFRON i trafiało ono bezpośrednio na konto pracownika z niepełnosprawnością , gdziekolwiek ON pracuje, nie tylko w zakładzie pracy chronionej ale także na otwartym rynku pracy .Trzeba wiedzieć ,że mnóstwo osób niepełnosprawnych , którzy pracują nie ma rent i wobec tego pomoc jest potrzebna , a także zagwarantowanie niepełnosprawnym chociaż pensji minimalnej , bo wszystko drastycznie drożeje .Znam osoby , które pracują na otwartym rynku pracy , lepiej zarabiają , co jest bardzo ważne w przypadku , gdy niepełnosprawny nie ma renty i też nie muszą daleko dojeżdżać do pracy chronionej i wydawać duże pieniądze na bilet miesięczny.
  odpowiedz na komentarz
 • pomoc dla pracownika
  niezadowolony
  17.03.2020, 17:07
  Dlaczego to nie napisaliście aby PFRON dofinansował dyrektorów ZPCH do zbudwania kolejnej willi lub zakup samochodów bo "biedni dyrektorzy kilkuletnim złomem nie bedą jeżdzic ...." Jak czytam takie wasze artykuły o dofinansowanie do zakładów pracy to krew mnie zalewa. Dlaczego nie wystąpicie o dofinansowanie wypłaty ON jesli pracuje w ZPCH ? Co z tego że ON ma dziś pracę pewno w ochronie czy sprzątaniu i to za gołą stawkę.ON pracuje jak zdrowy człowiek i nic z tego nie ma, sory kilka groszy dodatku za godziny nocne i wszystko.Widzę jak niektórzy co jakiś czas pojadą sobie gdzieś na wymarzony urlop-kiedyś było coś jak wczasy pod gruszą czy dofinansowanie do wczasów a dzisiaj zero dodatku. Na dzień dzisiejszy na jednego ON zakład pracy dostaje k/9k gdzie na ON wyda 3000 a reszte biorą sobie w kieszeń.Dodajcie chociaż 1/3 tego co przeznaczacie dla zakładu do wypłat ON a znajdzie się sporo pracowników z niepełnosprawnością. Ja piszący już od roku wyszłem z tego ZPCH i pracuję na wolnym rynku gdzie wiem za co pracuję i jestem zadowolony,są 13 i wczasy pod gruszą a na swięta talony , a tam w ZPCH -nic. ZPCH +PFRON =złodziejstwao i spółka :-)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas