Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PZG ponownie apeluje do rządu o dostęp do informacji o koronawirusie dla osób głuchych

17.03.2020
Autor: bd, fot. pexels.com
Źródło: PZG
otwarty laptop z brzegu na nim leży komórka

Polski Związek Głuchych ponownie apeluje do rządu o umożliwienie kontaktu i dostęp do informacji osobom z niepełnosprawnością słuchu na temat zagrożenia związanego z koronawirusem. PZG zwraca także uwagę na wykluczenie tej grupy osób z możliwości skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

PZG już wcześniej alarmował, że infolinia NFZ ws. koronawirusa (800 190 590) nie jest dostępna dla osób głuchych. Mogą oni skontaktować się w  ten sposób tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, a jakość połączenia z wideotłumaczem pozostawia wiele do życzenia.

PZG wystosował już także petycję do premiera i ministra zdrowia, w której poruszał problem dostępności dla osób głuchych rządowych konferencji prasowych, na których przekazywane są ważne informacje dla obywateli.

Integracja także przyłączyła się i poparła oczekiwania PZG, oczekując rozwiązań. Ewa Pawłowska, prezes Integracji wystosowała list otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Publikujemy w całości list otwarty Krzysztofa Kotyniewicza, prezesa PZG, który porusza temat ograniczonej możliwość komunikacji dla osób głuchych w Polsce w obliczu ryzyka zakażenia się koronawirusem:

Szanowni Państwo,

Polski Związek Głuchych jako najstarsza organizacja w Polsce zajmująca się na co dzień potrzebami i problemami osób głuchych stara się wesprzeć działania Polskiego Rządu w obliczu sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj i Europa.
Propagujemy filmy, informacje i ofiarujemy pomoc on- line wszystkim osobom głuchym nie tylko naszym członkom.

Z uwagi na zaistniałą sytuację dot. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 Polski Związek Głuchych Zarząd Główny w Warszawie ponownie apeluje do władz rządowych o pochylenie się nad problemem dostępu do informacji wszystkich osób głuchych zamieszkujących teren naszego kraju.

Największe problemy dotykające osoby głuche w tym czasie to:

  1. Całkowite wyeliminowanie z możliwości skorzystania z porad lekarskich w POZ, które odbywają się w chwili obecnej za pomocą linii telefonicznych. Brak jest możliwości wezwania lekarza na wizytę, umówienia wizyty lekarskiej i w razie złego samopoczucia – choroby – otrzymania zwolnienia lekarskiego. Z uwagi na powyższe wzywamy do:
  • do uruchomienia infolinii dla osób głuchych w trybie 24/7 – ze swojej strony do realizacji tego zadania zapewniamy tłumaczy z PZG, którzy są gotowi pełnić całodobowe dyżury.
  • powiadomienia przedstawicieli służby zdrowia, aby korzystali z tłumaczy on- line jeżeli ta infolinia zostanie uruchomiona lub jeśli osoba głucha proponuje taki kontakt.

Na konieczność uruchomienia tej infolinii wskazują liczne informacje od osób głuchych, które za pomocą Skype, Messengera lub innych komunikatorów wizualnych apelują o rozwiązanie tego problemu. Nie można przecież założyć, iż w środowisku osób głuchych nie ma potencjalnych nosicieli wirusa, zatem rozwiązanie problemu połączeń z poradniami winno się uznać za jedną z priorytetowych.

      2. Dostępność Infolinii dla osób głuchych tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Bezwzględnie potrzebny jest kontakt z infolinią po godzinie 16.00 i również dostępność w dniach takich jak sobota i niedziela. Patrząc na fakt, iż infolinia w języku angielskim jest dostępna w trybie 24/7 nasuwa się pytaniedlaczego w języku migowym dostępność infolinii jest ograniczona. Żądamy wprowadzenia infolinii w trybie 24/7.

     3. Retransmisje konferencji, spotkań czy innych ważnych ogłoszeń rządowych, które są w późniejszym czasie tłumaczone na język migowy i zamieszczane w Internecie nie do końca spełniają swoje zadanie. Wiele osób głuchych zwłaszcza w starszym wieku nie korzysta z informacyjnych portali internetowych w związku z czym są niedoinformowani. Taka sytuacja wprowadza w środowisku, strach, lęk i panikę.   

Dlatego prosimy wziąć pod uwagę Petycję środowiska osób głuchych z dnia 12 marca br.  podpisaną przez ponad 5000 osób. Tylko prawidłowy, rzetelny i podany na czas przekaz może pomóc nam zapobiec panice i lękom. Brak wiedzy o tym, co się dzieje nie sprzyja spokojowi wręcz przeciwnie wprowadza dezinformację i strach.

     4. Brak dostępności dla osób głuchych na stronach Ministerstwa Zdrowia i KPRM. Do dnia dzisiejszego brak jest przetłumaczonych filmów informacyjnych o COVID-19 na Polski Język Migowy. Pragniemy nadmienić, iż już od jakiegoś czasu Polski Związek Głuchych podkreślał, że jest gotowy te informacje przetłumaczyć, tak aby mogły z nich korzystać również osoby głuche.

Szanowni Państwo wszystkim nam przyszło żyć w trudnym czasie. Czasie, w którym całe społeczeństwo winno się zdyscyplinować i solidaryzować w działaniu. Pisząc całe społeczeństwo mamy na myśli wszystkich Polaków, tych zdrowych i tych z niepełnosprawnościami. Powinniśmy zadbać o równy przekaz informacji dla każdego środowiska. Dlatego też po raz kolejny w imieniu osób głuchych domagamy się równego traktowania i pełnego dostępu do informacji.

Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Związku Głuchych
Krzysztof Kotyniewicz 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas