Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus. Kto Ci pomoże za darmo w Twoim mieście? [LISTA KONTAKTÓW]

18.03.2020
Autor: Integracja
Mapa Polski z zaznaczonymi wieloma punktami

Jesteś w grupie ryzyka i nie możesz wychodzić z domu? Nawet na chwilę nie masz z kim zostawić dziecka lub dorosłej osoby z niepełnosprawnością? Zebraliśmy w jednym miejscu informacje, kto bezpłatnie zrobi zakupy, dowiezie posiłek, wyprowadzi psa. Listę miast stale aktualizujemy!

Posiłek i zakupy z pomocy społecznej

Pozostającym w kwarantannie osobom z niepełnosprawnością, starszym, samotnym przysługuje wsparcie w miejscu zamieszkania.

Zadzwoń więc do ośrodka pomocy społecznej!

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy z niepełnosprawnością – lub rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej może też współpracować z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe.

Przeczytaj więcej o procedurach wsparcia przez OPS-y osób objętych kwarantanną.

Wsparcie z Urzędu Miasta

Coraz więcej Urzędów Miast koordynuje akcje wolontariackie i wsparcie w zakupach czy realizacji recept. Warto sprawdzić na stronie swojej miejscowości, czy Urząd Miasta udziela wsparcia i na jakich zasadach.


Wolontariusze WOŚP w wielu miejscach kraju

Jeśli potrzebujesz pomocy (np. ze zrobieniem zakupów, załatwieniem pilnych spraw) lub pomocy potrzebują Twoi bliscy, którzy mieszkają w innym mieście, napisz na adres e-mail: pomagamy@wosp.org.pl

Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działają już w kilkudziesięciu miejscowościach w całym kraju – lista tych miejsc dostępna jest na stronie WOŚP.


Wsparcie Caritas w diecezjach

Wolontariusze i Caritas Polska wspierają seniorów i osoby, potrzebujące pomocy w lokalnych diecezjach. Oferowane są zakupy, ale nie tylko. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wsparcie Caritas jest oferowane w diecezji, do której należy Twoja miejscowość – wejdź na stronę caritas.pl, z listy wybierz swoją diecezję, a następnie wejdź na jej stronę internetową (wszystkie linki i kontakty są podane).


Latające wSPArcie Kryzysowe

Wsparcie oganizowane przez inicjatywę „SPA dla mam. Wspieramy mamy” dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci lub dorosłych z niepełnosprawnością.

Zakres pomocy: niezbędne zakupy i inne pilne sprawy do załatwienia. Jak czytamy na stronie inicjatywy: „nie masz z kim bezpiecznie zostawić podopiecznego, nie masz kogo poprosić o pomoc, napisz do nas! Spróbujemy poszukać wolontariusza, który zgodzi się pomóc!”. Jest też możliwość zorganizowania wsparcia w postaci konsultacji z psychoterapeutką. Więcej informacji na fanpage'u inicjatywy.

Wsparcie możliwe głównie w Krakowie, Warszawie, Kielcach, Jaworznie i we Wrocławiu, ale też w innych miejscach kraju.

Kontakt – tel.: 794 427 468 oraz 510 629 450


Lokalne inicjatywy – posiłek, zakupy, dostawa do domu, opieka nad dziećmi, opieka nad zwierzętami

Biała Podlaska

Wsparcie w zakupach spożywczych i leków oferują harcerze z Chorągwi Lubelskiej ZHP. Telefon jest czynny od poniedziałku do środy w godz 9.30-16.30 oraz czwartek-piatek w godz. 11.30-18.30.

Kontakt: tel. 519 376 551

Bielsko-Biała

Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej uruchomił telefon wsparcia dla osób niesłyszących oraz słabosłyszących, które chcą porozmawiać, dopytać, wyjaśnić problem związany z zagrożeniem koronawirusem.

Kontakt: przez SMS - 530 560 611

Częstochowa

 1. Bezpłatne usługi asystenckie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Asystenci robią zakupy, dowożą posiłki i leki oraz pomagają w przygotowaniu jedzenia. Z usług mogą skorzystać osoby powyżej 65. roku życia, samotne, z niepełnosprawnością.

Kontakt:

 1. Bezpłatny dowóz leków. Z inicjatywy działającej w Częstochowie firmy dostarczającej jedzenie oraz lokalnych stowarzyszeń, w dniach 17-31 marca w godz. 10-15 czynna jest infolinia, na którą seniorzy mogą zgłaszać swoje potrzeby oraz adres. Następnie w godz. 15-17 wolontariusze jadą po recepty i bezpłatnie dostarczają potrzebne produkty z apteki pod dom.

Kontakt: tel. 732 768 184

Dąbrowa Górnicza

 1. Urząd Miejski (UM) w Dąbrowie Górniczej uruchomił infolinię dla samotnych seniorów, którzy mogą zgłosić potrzebę wsparcia w zakupie żywności, leków, itd. Infolonię prowadzi Centrum Aktywności Obywatelskiej z UM od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

         Kontakt: tel. 602 502 478

 1. Centrum Aktywności Obywatelskiej UM prowadzi również grupę na Facebooku Dąbrowscy seniorzy, gdzie można znaleźć wiele potrzebnych informacji i inicjatyw.

Długołęka (gmina)

Na pomoc mogą liczyć seniorzy z miejscowości: Bąków, Bielawa, Brzezia Łąka, Bukowina, Długołęka, Domaszczyn, Kamień, Kiełczów, Kiełczówek, Łozina, Mirków, Oleśniczka, Piecowice, Pietrzykowice, Pruszowice, Raków, Szczodre, Śliwice, Wilczyce. Potrzebne zakupy realizują wolontariusze z Fundacji Dignum i grupy GminniAktywiści oraz mieszkańcy Gminy Długołęka.

Kontakt:

 • do sztabu wolontariuszy, tel. 71 757 57 07
 • do parafii w Długołęce, tel. 71 315 21 95

Grabówiec (powiat pułtuski)

OSP w Grabówcu pomoże osobom słabszym, starszym i potrzebujący, by bez potrzeby nie wychodzić z domu. Zrobią zakupy, załatwią sprawy, kupią leki. Strażacy działają na terenie: Szygówek, Pawłówek, Ponikiew, Grabówiec, Popławy.

Kontakt – tel.: 502 216 788, 505 164 314, 501 844 768

Kalisz

Straż Miejska koordynuje grupę wolontariuszy, którzy kupują żywność, realizują recepty, wyprowadzają psy na spacery osobom z niepełnosprawnościom i seniorom. Należy zadzwonić do Straży Miejskiej, zgłosić potrzebę i zostawić swój numer telefonu. Strażnicy przekażą informacje i numer wolontariuszowi ze swojej listy.

Kontakt: tel.: 62 764 69 00 

Kamienna Góra

Trwa akcja „Pogotowie zakupowe”. Młodzi ludzie oferują wykonanie i dostarczenie zakupów osobom starszym.

Kontakt:

 • Maciej, tel. 530 387 696
 • Kamil, tel. 724 970 317

Więcej informacji na stronie powiatowa.info.

Koszalin

Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP organizuje akcję zakupów dla seniorów i osobom z grup ryzyka. Harcerze są do dyspozycji:

Kontakt:

Kraków

Krakowpomaga.pl – to strona założona przez mieszkańców Krakowa. Strona pośredniczy między osobą potrzebującą wsparcia a firmami, restauracjami czy sponsorami, którzy są dobierani adekwatnie do oczekiwanej pomocy. Wolontariusze wspierają „osoby starsze, pracowników służby zdrowia i innych ludzi zaangażowanych w walkę ze śmiertelnym wirusem”.

Kontakt i więcej informacji przez stronę krakowpomaga.pl.

Lublin

 1. Związek Harcerstwa Polskiego wspiera: osoby starsze w robieniu i dostarczeniu zakupów; uczniów w pracach domowych online; dodatkowo harcerze-studenci medycyny obsługują linie telefoniczne w powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych.

Kontakt: tel. 519 376 551

 1. Z inicjatywy Centrum Wolontariatu działa telefoniczne wsparcie psychologiczne w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Linia jest przeznaczona zarówno dla osób, które są objęte kwarantanną i ich rodzin, jak i osób, które przez obecną sytuację czują stres, lęk, niepokój i osamotnienie. Pomoc jest świadczona w godz. 8-20. Więcej na Facebooku Centrum Wolontariatu.

Kontakt: tel. 663 551 680

 1. Pomoc w opiece nad dziećmi to druga akcja lubelskiego Centrum Wolontariatu. Jeśli potrzebujesz wyjść po zakupy lub do apteki, a nie masz z kim zostawić dzieci – zadzwoń w godz. 9-16

Kontakt: tel. 81 534 26 52

 1. Pomoc w zrobieniu zakupów i leków dla seniorów i osób, które są szczególnie narażone na zarażenie się wirusem oferuje Centrum Wolontariatu. Potrzebę wsparcia należy zgłaszać w godzinach 9-16.

Kontakt: tel. 81 534 26 52

Łódź

 1. Seniorzy, którzy potrzebują wsparcia lub informacji na interesujący ich temat mogą skorzystać z infolinii, uruchomionej przez Urząd Miasta. Pomoc w zakupach i innych potrzebach oferują wolontariusze z grupy, którą koordynuje Urząd Miasta. Telefon jest czynny całą dobę.

Kontakt: 42 638 55 00

 1. Aktywator Miejskiego Centrum Medycznego „Bałuty” zachęca seniorów do ćwiczeń i rehabilitacji online. Filmiki z profesjonalnymi fizjoterapeutami są dostępne dla wszystkich na pofilu Centrum na Facebooku – nie trzeba mieć konta, by je oglądać.

Olsztyn

 1. Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI oferuje wsparcie seniorom, osobom z niepełnosprawnością, samotnym oraz osób objętych kwarantanną z Olsztyna i pobliskich gmin.

Kontakt: 

 1. Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP uruchomiła Służbę Harcerską, harcerze pomogą w realizacji podstawowych potrzeb: zakupu żywności, realizacji recept, wyprowadzeniu psa.

Kontakt:

 1. Po wsparcie można także zgłosić się do Pogotowia Harcerzy i Harcerek ZHR.

Kontakt: jedynie e-mail: phh.wmz@zhr.pl

 1. Dowóz posiłków. Urząd Miasta przygotował listę lokali gastronomicznych, które przygotują i dowiozą posiłek. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Płock

 1. Płocki Wolontariat wspiera osoby potrzebujące w w zrobieniu zakupów, realizacji recept i wyprowadzeniu pupili na spacer.

Kontakt: Beata Olszewska, tel. 660 421 892 

 1. Pomocą służy także Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt: Tomasz Gorczyca, tel. 691 986 253

 1. Wsparciem seniorów, osoby samotne i z niepełnosprawnością objęli harcerze Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Kontakt: podharcmistrz Maciej Tarka, tel. 696 786 593 

 1. Do akcji przyłączyło się także Stowarzyszenie Aktywny Senior, które dowozi obiady dla seniorów w cenie 12,60 zł i wydaje obiady na wynos po 8 zł.

Kontakt: tel. 792 187 228

Przemyśl

Przemyskie lokale gastronomiczne oferują dowóz posiłków do miejsca zamieszkania. Aktualizowana lista restauracji, cukierni, pubów znajduje się na portalu nowiny24.pl.

Radomsko

Wicewojewoda łódzki, stowarzyszenie „Perspektywy” oraz OSP w Kietlinie oferują pomoc dla osób potrzebujących wsparcia w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa. Wsparcie oferowane jest mieszkańcom powiatu radomszczańskiego, którzy: potrzebują pomocy przy zakupach najważniejszych produktów, chcą zweryfikować fejkowe informacje, które zalewają nas ze wszystkich stron, po prostu potrzebują pomocy w związku z obecną sytuacją.

Kontakt: tel. 782 348 476

Rzeszów

Związek Harcerstwa Polskiego w Rzeszowie uruchomił sztab wolontariuszy, pomagającym osobom starszym, chorym i samotnym. Osoba potrzebująca dzwoni do sztabu i zostawia swój numer telefonu. Następnie numer jest przekazywany ze sztabu do harcerza lub wolontariusza, który już bezpośrednio kontaktuje się z osobą potrzebującą i ustala szczegóły wsparcia. Ze względów bezpieczeństwa wolontariusze noszą specjalne mundury organizacyjne i mają identyfikatory, wydane przez sztab.

Kontakt do sztabu Hufca ZHP Rzeszów: tel. 662 206 971

Skawina

Dla mieszkańców miejscowości Urząd Miasta i Gminy uruchomili bezpłatną aplikację eSkawina, gdzie znajdują się informacje o działaniach na rzecz walki z koronawirusem oraz profilaktyka: jak uniknąć zakażenia; jak skontaktować się z lekarzem; jak otrzymać wsparcie w dostarczeniu zakupów i leków przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aplikacja jest instynktowna i prosta w obsłudze, młodzież może zainstalować ją dziadkom.

Szczawno

Personel hotelu Maria Helena uruchomił „telefon alarmowy” – seniorzy mogą zadzwonić i poinformować, czego potrzebują. Więcej na Facebooku hotelu Maria Helena.

Kontakt: Daniel Sip i Dorota Barańska, tel.: 508 223 956 lub 668 134 933

Szczecin

Centrum Seniora przygotowało kompleksowe wsparcie dla starszych osób. Na stronie seniorszczecin.pl znajdują się potrzebne informacje na temat dbania o siebie zw. z koronawirusem, działania wspierające seniorów oraz działania aktywizujące (m.in. akcja zŁĄCZEni seniorzy). Dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego przygotowano spis telefonów do psychologów. Centrum Seniora uruchomiło także dwie linie telefoniczne:

 • infolinia, pon-pt, godz. 8-16, tel. 91 312 67 59
 • linia dla seniorów, którzy potrzebują rozmowy działa codziennie w godz. 8-20, tel.882 507 368

Świdnica

Trwa wolontariat kryzysowy, organizowany przez Centrum Organizacji Pozarządowych. Dotyczy on zakupu żywności i leków dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. Więcej o bezpieczeństwie tej akcji przeczytasz na swidnica24.pl.

Kontakt: tel. 607 800 881, 602 783 720.

Tarnów

 1. Stowarzyszenie Mamy Tarnów zorganizowało akcję wsparcia tarnowskich seniorów w zakupach spożywczych i z apteki. Aktualizowana lista kontaktów do wolontariuszy znajduje się na Facebooku stowarzyszenia.
 1. Seniorzy (70+) mogą uzyskać bezpłatną pomoc w realizacji zakupów podstawowych środków żywnościowych, higienicznych oraz leków przez praowników firmy EMES i Partnerzy. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.

Kontakt: tel. 14 650 50 60

Tczew

Tczewscy Kurierzy Rowerowi podjęli się bezpłatnych dostaw zakupów dla seniorów (65+) i osób z niepełnosprawnością. Zanim zadzwonisz, zapoznaj się z procedurą zgłaszania się oraz z zasadami bezpieczeństwa. Informacje są opisane na profilu Tczewskich Kurierów Rowerowych na Facebooku.

Kontakt: tel.: 510 360 560

Toruń

Telefoniczne wsparcie psychologiczne dla Torunian zgłosiło kilka instytucji i organizacji. Lista miejsc wraz z numerami telefonów znajduje się na stronie Radio Gra Toruń.

Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Jedzenie z dowozem. Szlak Kulinarny Centrum Gdynia przygotowało listę restauracji z Trójmiasta i Ustki, które dowożą posiłki osobom potrzebującym wsparcia (w tym pracownikom szpitali i ambulansów). Na bieżąco aktualizowana lista restauracji znajduje się na stronie kulinarnagdynia.pl.

Wałbrzych

Personel hotelu Maria uruchomił „telefon alarmowy” – seniorzy mogą zadzwonić i poinformować, czego potrzebują. Więcej na Facebooku hotelu Maria.

Kontakt: Daniel Sip i Dorota Barańska, tel.: 508 223 956 lub 668 134 933

Warszawa

Pracownicy sklepu „Chleb z Masłem” na Mokotowie mogą wspomóc seniorów w zakupach – należy złożyć zamówienie telefonicznie i pracownicy je dostarczą do domu.

Kontakt: 22 841 32 79

Wrocław

 1. We Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS) działa Telefon Seniora, gdzie można prosić o wsparcie. Numer jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

Kontakt: tel. 71 344 44 44

 1. Dzwoniąc pod drugą infolinię z WCRS można dowiedzeć się wszystkich bieżących informacji na temat zaleceń Ministerstwa Zdrowia, NFZ, itd. Telefon dostępny codziennie, także w weekendy, w godz. 9-18.

Kontakt: tel. 888 999 335

 1. Wrocławskie Centrum Seniora rozpoczęło akcję Nie Bądź Sam, która ma na celu przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18.

Kontakt: tel. 888 999 372 

 1. Akcję wolontariacką dla osób potrzebujących współtworzą: Rada Osiedla Oporów, fundacja IntegerArte i Towarzystwo Przyjaciół Oporowa. Wolontariusze robią zakupy, opiekują się zwierzakiem, kupują leki, pomagają załatwić sprawy urzędowe.

Kontakt: 

 1. Rada Osiedla Księże również zorganizowała wolontariuszy.

Kontakt:

 1. Akcję „Zakupy dla seniora” organizują studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny i pracownicy Radia Rodzina. Telefonować można w godz. 8-18.

Kontakt: tel. 71 322 20 22

 1. Do udzielania wsparcia w zaspokojeniu podstawowych potrzeb spożywczych i farmaceutycznych zobowiązało się Biuro Poselskie Krzysztofa Śmiszka i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Kontakt: tel. 505 494 805, 690 830 103, 603 918 941, 784 812 822 (telefon stacjonarny w godzinach 10.00-13.00)

 1. #WrocławNaWynos, czyli lista lokali gastronomicznych, oferujących posiłki z dostawą na wynos. Rozbudowana lista restauracji, barów, cukierni, itd. znajduje się na portalu wroclaw.pl.
 1. Wsparcie osobom, które nie radzą sobie z obecną sytuacją oferują telefonicznie doświadczeni wrocławscy psychologowie. Inicjatorem akcji jest Urząd Miasta Wrocław, wykonawcą Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ. Rozpiska telefonów oraz godzin dostępności znajduje się na portalu wroclaw.pl.

Zagórze Śląskie

Personel hotelu Maria Antonina uruchomił „telefon alarmowy” – seniorzy mogą zadzwonić i poinformować, czego potrzebują. Więcej na Facebooku hotelu Maria Antonina.

Kontakt: Daniel Sip i Dorota Barańska, tel.: 508 223 956 lub 668 134 933

Zamość

Złota Rączka. Maciej Spozowski wraz z zarządem Osiedla Stare Miasto w Zamościu oferuje bezpłatną naprawę w przypadku awarii prądu, wody, gazu i innych „technicznych” problemów.

Kontakt: tel. 731 257 244

Zawidz (powiat sierpecki)

Strażacy OSP Zawidz mogą dowieźć do domu zakupy, by mieszkańcy gminy, którzy szczególnie narażeni są na zachorowania, nie musieli przebywać w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.

Kontakt: tel. 796 907 341


Wsparcie dla cudzoziemców

 1. Dla osób z Ukrainy, które przebywają w Polsce, działa grupa wsparcia na Facebooku, utworzona z inicjatywy Widzialnej Ręki.
 2. W Lublinie działa telefoniczne wsparcie psychologiczne w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Linia jest przeznaczona zarówno dla osób, które są objęte kwarantanną i ich rodzin, jak i osób, które przez obecną sytuację czują stres, lęk, niepokój i osamotnienie. Pomoc jest świadczona w godz. 8-20. Więcej na Facebooku Centrum Wolontariatu.

Kontakt: tel. 663 551 680

 1. We Wrocławiu dla osób komunikujących się w języku angielskim oferowane jest wsparcie psychologiczne. Telefon działa od poniedziałku do czwartku w godz. 9-15, a w piątki w godz. 15-20. Inicjatorem akcji jest Urząd Miasta Wrocław, wykonawcą Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ.

Kontakt: tel. 538 579 557


Wsparcie on-line

Widzialna Ręka

W ramach tej oddolnej inicjatywy w całej Polsce działa wiele grup osób, które pomogą nieodpłatnie. Ich umiejscowienie znajdziesz na specjalnej mapie.

Warto dołączyć do Widzialnej Ręki i poszukać wsparcia lub poinformować o swoim problemie.

Inne inicjatywy na Facebooku

Warto wpisać na Facebooku: „Koronawirus pomoc sąsiedzka” i ewentualnie nazwę swojej miejscowości. Można w ten sposób znaleźć grupę ludzi, którzy pomogą w miejscu zamieszkania.

Dla osób w trakcie leczenia onkologicznego

Polskie Amazonki Ruch Społeczny organizują warsztaty on-line radzenia sobie ze stresem dla osób w trakcie leczenia onkologicznego i ich bliskich. Pierwsze spotkanie rozpoczyna się 24 marca. Są cztery spotkania, co tydzień, we wtorki o godz. 17.30. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zapisać pod linkiem.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Aplikacja iHelpYou

Aplikacja iHelpYou.app pomaga łączyć osoby, które chcą pomagać sobie nawzajem w codziennych czynnościach. Osoby, które potrzebują wsparcia mogą odnaleźć zarejestrowanych wolontariuszy na mapie i prosić o pomoc. Na stronie aplikacji znajduje się też informacja o infolinii dla osób, które nie mają/ nie korzystają z internetu, a potrzebują wsparcia (przeczytasz o niej niżej).

Więcej informacji wraz z zasadami działania znajdziesz na stronie aplikacji.


Wsparcie telefoniczne

Infolinia medyczna dla osób z objawami koronawirusa

Z infolinii PZU może skorzystać każdy – nie tylko klienci ubezpieczyciela. Konsultacja z lekarzem PZU Zdrowie jest przeprowadzana w formie wideo lub telefonicznej. Infolinia jest czynna przez 7 dni w tygodniu w godz. 8-20. Więcej na stronie pzuzdrowie.pl.

Kontakt: tel. 22 505 11 88

Telefon do pogadania

Ruszyła akcja „Telefon do pogadania”, w której wolontariusze rozmawiają telefonicznie z seniorami, by z powodu braku aktywności nie czuli się samotnie.

Kontakt i więcej informacji znajduje się na stronie telefondopogadania.pl oraz na fanpage'u akcji na Facebooku.

Infolinia na stronie iHelpYou

Na stronie aplikacji iHelpYou znajduje się infolinia dla osób starszych, które nie mają lub/i nie korzystają z internetu. Dzwoniąc na infolinię uzyska się pomoc w znalezieniu wolontariusza ze swojej dzielnicy/ miejscowości. Infolinię nie prowadzą twórcy aplikacji, a firma PLT Sp. z o.o.

Kontakt: tel. 22 267 17 17

Telefon pamięci

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie z myślą o ludziach samotnych, zwłaszcza seniorach, pozostających w domu z powodu epidemii koronawirusa uruchomiło „Telefon pamięci”. Każdy może zadzwonić do muzeum i porozmawiać o historii własnej, wspomnieniach rodzinnych i o obecnej sytuacji. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8 do 15.

Kontakt: tel. 81 710 28 69 


Opieka nad zwierzętami

Grupa Pies w Koronie

Dla właścicieli czworonogów, którzy nie mogą wychodzić z psami, na Facebooku powstała grupa Pies w Koronie. Można tam znaleźć osoby z całej Polski, które deklarują pomoc w wyjściu z psem na spacer ludziom z grupy ryzyka.

Warszawa kwarantanna – kryzysowa opieka nad zwierzętami

Grupa facebookowa, w której można znaleźć pomoc wolontariusza w opiece nad zwierzęciem na czas kwarantanny.

Warszawa – Tosiakowa Chata

Tosiakowa Chata to miejsce, które oferuje opiekę nad psami osób objętych kwarantanną lub hospitalizacją. Zgłoszenia przez Facebooka.

Wodzisław Śląski –  Stowarzyszenie Wodzisławskie Psy i Koty

Seniorzy mogą liczyć na wsparcie w wyprowadzaniu zwierzaków przez Stowarzyszenie Wodzisławskie Psy i Koty.

Kontakt: pan Rafał – 605 109 891


Ty też możesz pomóc innym!

Pomóż nam uzupełniać tę listę! Jeśli znasz inne grupy osób, które bezpłatnie pomagają w Twoim miejscu zamieszkania, wyślij nam namiary na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl – dopiszemy je do tej listy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • A zaufanie?
  Wladek
  19.03.2020, 23:00
  pieniądze na koncie i jak uwierzyć komuś ze jest uczciwy w dobie szerzącego sie złodziejstwa? mam dac kartę i kod temu komuś obcemu? ktoś pomylił sobie uczciwość z kradzieżą i naciąga ludzi starszych chorych
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc podczas koronawirusa.
  Maria seniorka
  19.03.2020, 17:34
  Anioły są! Doświadczyłam tego dzisiaj. Ponieważ jestem w grupie ryzyka i dodatkowo mam problemy w poruszaniu dzisiaj odwiedził mnie Anioł z Fundacji CHOPS w Kaliszu. Dostałam piękną paczkę na święta. Po telefonicznej wizycie lekarskiej receptę zrealizował mi drugi Anioł - wolontariuszka z ZHP. Kocham te moje Anioły i modlę się o zdrowie i siłę dla nich.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas