Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiadomo, o ile wzrosną dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością

19.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: OBPON.org
mężczyzna w roboczym fartuchu z narzędziami w kieszeniach

Minister Marlena Maląg podała kwoty podwyższonego dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością w związku z pakietem pomocowym dla przedsiębiorców w obliczu ryzyka kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Kwota dofinansowana dla pracowników ze stopniem znacznym wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1950 zł (obecnie 1800 zł) dla pracownika zatrudnionego na 1 etat. Kwota dofinansowana dla pracowników ze stopniem umiarkowanym wzrośnie o 75 zł i wyniesie 1200 zł (obecnie 1125 zł) dla pracownika zatrudnionego na 1 etat. Kwota dofinansowania do pensji pracownika ze stopniem lekkim pozostanie na tym samym poziomie co obecnie – 450 zł.

Zwiększą się także kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z tzw. schorzeniami szczególnymi (02-P, 06-E, 01-U, 04-0 – tylko ze stopniem znacznym lub umiarkowanym i 12-C) z 600 zł na:

  • dla osoby ze stopniem lekkim 600 zł (bez zmian), kwota łączna to 1050 zł (cały etat),
  • dla osoby ze stopniem umiarkowanym z 600 zł wzrośnie na 900 zł, łącznie kwota dofinansowania będzie wynosiła 2100 zł (cały etat),
  • dla osoby ze stopniem znacznym z 600 zł wzrośnie na 1200 zł, łącznie kwota dofinansowania będzie wynosiła 3150 zł (cały etat).

- Jednakże podkreślamy, że są to kwoty maksymalnego dofinansowania, a zgodnie z artykułem 26 a-c ustawy o rehabilitacji kwota dofinansowania nie może przekroczyć 75% kosztów płacy dla pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, a dla np. fundacji, stowarzyszeń nie może przekroczyć 90% kosztów płacy – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.org. – Tym samym cieszymy się, iż apel naszej organizacji w imieniu pracodawców osób niepełnosprawnych został wzięty pod uwagę. Mamy nadzieję, że zmiana polegająca na podwyższeniu dofinansowań wejdzie w życie jak najszybciej, aby pracodawcy mogli utrzymać zatrudnienie osób niepełnosprawnych - dodaje.

18 marca rząd ogłosił pakiet działań wspierających przedsiębiorców i pracowników tzw. tarczę antykryzysową.

Tego samego dnia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przedstawiła działania, jakie rząd i PFRON podejmą na rzecz osób z niepełnosprawnością, by zminimalizować skutki kryzysu wywoływanego przez koronawirus. Zaprezentowała je 18 marca 2020 r. podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


 

Komentarz

  • dopowiedzenie
    SON PODKARPACIE
    20.03.2020, 10:09
    prosimy zwrócić uwagę, że dofinansowanie przy ON ze znacznym stopniem ze schorzeniem specjalnym = 3150 zł/mc/etat, znacznie przewyższa płacę minimalną = 2600 zł i zarazem minimalne koszty płacy przy tym wynagrodzeniu = 3120 zł/mc/etat. Tutaj warto przypomnieć, że dopuszczalny przez UNIJNE przepisy limit subwencji, wynosi co najwyżej 75% kosztów płacy. Z tego wynika, że pracodawca, chcąc uzyskać ww. maksymalne dofinansowanie = 3150 zł/mc, musiałby najsłabszym (czyli najmniej wydajnym ON) wypłacać wynagrodzenie brutto w takiej samej wysokości (3150 zł/mc). Czyli dużo wyższe od obecnej płacy minimalnej. A to ma się nijak do ekonomii - Pracodawca po prostu nie da tej ON wynagrodzenia w takiej wysokości - bo go na to nie będzie stać, gdyż to podwyższyłoby minimalne koszty płacy do 4200 zł/mc/etat. Z TEGO WYNIKA, ŻE MAKSYMALNE DOFINANSOWANIE W WYSOKOŚCI 3150 ZŁ/MC, JEST POZIOMEM 'MARTWYM' DLA OGÓŁU - TU. 98% TAKICH O.N. MA OBECNIE PŁACĘ MINIMALNĄ. Nadto: Pracodawca nie zatrudni też ON ze znacznym stopniem bez schorzeń specjalnych, mając do pracy ON z umiarkowanym stopniem ze schorzeniem specjalnym z wyższym dofinansowaniem (tu: np. byli pracownicy służb mundurowych pracujący w ochronie)

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas