Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiadomo, o ile wzrosną dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością

19.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: OBPON.org
mężczyzna w roboczym fartuchu z narzędziami w kieszeniach

Minister Marlena Maląg podała kwoty podwyższonego dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością w związku z pakietem pomocowym dla przedsiębiorców w obliczu ryzyka kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Kwota dofinansowana dla pracowników ze stopniem znacznym wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1950 zł (obecnie 1800 zł) dla pracownika zatrudnionego na 1 etat. Kwota dofinansowana dla pracowników ze stopniem umiarkowanym wzrośnie o 75 zł i wyniesie 1200 zł (obecnie 1125 zł) dla pracownika zatrudnionego na 1 etat. Kwota dofinansowania do pensji pracownika ze stopniem lekkim pozostanie na tym samym poziomie co obecnie – 450 zł.

Zwiększą się także kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z tzw. schorzeniami szczególnymi (02-P, 06-E, 01-U, 04-0 – tylko ze stopniem znacznym lub umiarkowanym i 12-C) z 600 zł na:

  • dla osoby ze stopniem lekkim 600 zł (bez zmian), kwota łączna to 1050 zł (cały etat),
  • dla osoby ze stopniem umiarkowanym z 600 zł wzrośnie na 900 zł, łącznie kwota dofinansowania będzie wynosiła 2100 zł (cały etat),
  • dla osoby ze stopniem znacznym z 600 zł wzrośnie na 1200 zł, łącznie kwota dofinansowania będzie wynosiła 3150 zł (cały etat).

- Jednakże podkreślamy, że są to kwoty maksymalnego dofinansowania, a zgodnie z artykułem 26 a-c ustawy o rehabilitacji kwota dofinansowania nie może przekroczyć 75% kosztów płacy dla pracodawców prowadzących działalność gospodarczą, a dla np. fundacji, stowarzyszeń nie może przekroczyć 90% kosztów płacy – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.org. – Tym samym cieszymy się, iż apel naszej organizacji w imieniu pracodawców osób niepełnosprawnych został wzięty pod uwagę. Mamy nadzieję, że zmiana polegająca na podwyższeniu dofinansowań wejdzie w życie jak najszybciej, aby pracodawcy mogli utrzymać zatrudnienie osób niepełnosprawnych - dodaje.

18 marca rząd ogłosił pakiet działań wspierających przedsiębiorców i pracowników tzw. tarczę antykryzysową.

Tego samego dnia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przedstawiła działania, jakie rząd i PFRON podejmą na rzecz osób z niepełnosprawnością, by zminimalizować skutki kryzysu wywoływanego przez koronawirus. Zaprezentowała je 18 marca 2020 r. podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


 

Komentarz

  • Pieniądze dla ON czy pracodawców?
    Iv
    25.03.2020, 08:17
    Pełnosprawny zarabia na swoją pensję swoją pracą. Niepełnosprawny czy ze specjalnym schorzeniem też. Na tym polega praca a my umiemy dobrze pracować, nieraz ciężej niż pełnosprawni bo pracodawcy ON najchętniej zatrudniają tych, co przypadkiem zbytnich dostosowań nie potrzebują. W przypadku pracodawców osób pełnosprawnych dofinansowania się pojawiają, na chwilę, nie na stałe i to jest słuszne rozwiązanie. Pieniądze z dofinansowań idą na konto pracodawcy ON. Dotychczas dostawali 3,5 mld zł rocznie. To pieniądze, których brakuje na kursy samodzielnego życia, wsparcie w tranzycji, sprzęt rehabilitacyjny, usługi opiekuńcze i asystenckie. Jeśli dofinansowanie zwiększymy pracodawcom, o ile więcej dostaną niepełnosprawni pracownicy? Nic. Czy w nowym budżecie będą podwyżki świadczeń? Z czego? A chleb i leki znacznie droższe. Nierentowne przedsiębiorstwa można zamienić na spółdzielnie socjalne, fundacje i inne organizacje z sektora ekonomii społecznej i je dofinansować ale tylko te. Tym bardziej, że dla nieprowadzących działalności gospodarczej dofinansowanie wynosi do 90%. Potrzeba dobrej edukacji i dostępności, dobrego przygotowania do funkcjonowania z niepełnosprawnością i pieniądze właśnie na to nam zabierają.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas