Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PAH apeluje o pomoc dla najbardziej narażonych na chorobę COVID-19

19.03.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta pomaga malej dziewczynce trzymając ją w ramionach i dając pić z butelki

O wsparcie dla najbardziej narażonych na zachorowania związane z wirusem COVID-19 zaapelowała w czwartek, 19 marca, Polska Akcja Humanitarna. Pomoc będzie udzielana uchodźcom w obozie na południu Grecji, a także dzieciom w Polsce w ramach programu dożywiania Pajacyk.

Polska Akcja Humanitarna w komunikacie zwraca uwagę, że tysiące ludzi przebywających w obozach dla uchodźców na południu Grecji są narażone na zachorowania związanie z wirusem COVID-19. Brak odpowiednich warunków sanitarnych, a przede wszystkim brak dostępu do czystej wody, powoduje, że nie ma możliwości umycia rąk.

Jak podkreślono, sytuację pogarsza fakt, że ludzie zamieszkujący obozy są wycieńczeni, wychłodzeni i niedożywieni, a więc mają zdecydowanie osłabioną odporność. W tym wypadku zachorowanie może bezpośrednio zagrozić ich życiu. PAH tłumaczy, że w razie zarażenia nie ma także możliwości udzielenia im adekwatnej pomocy medycznej oraz zastosowania kwarantanny, ponieważ w obozach panuje znaczne przeludnienie. Choroba może się wówczas rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób.

- Polska Akcja Humanitarna zdecydowała się na wsparcie ludzi mieszkających w jednym z obozów dla uchodźców w Grecji – poinformowała Celina Kretkowska-Adamowicz z PAH. – Chcemy nawiązać współpracę z lokalnie działającą organizacją, aby na bieżąco monitorować najpilniejsze potrzeby oraz prowadzić interwencje poprawiające sytuację uchodźców i zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby – podkreśliła.

W Polsce PAH obejmie pomocą dzieci dożywiane w ramach programu „Pajacyk”, które z powodu zamkniętych szkół i świetlic pozostają w domach i nie mają możliwości korzystania ze stołówek. PAH zwraca uwagę, że dla wielu uczniów z ubogich rodzin była to jedyna szansa na spożycie ciepłego posiłku w ciągu dnia.

- Dla najbardziej potrzebujących rodzin chcemy przygotować paczki lub bony na zakup produktów żywnościowych – wskazała Magdalena Jaranowska z PAH. – Zależy nam, aby dystrybucja odbyła się w pierwszej połowie kwietnia, tak żeby zdążyć jeszcze przed świętami wielkanocnymi – dodała.

Lokalne organizacje partnerskie zrzeszone w Pajacykowej Sieci Pomocowej aktualnie sprawdzają, które dzieci najbardziej wymagają dożywiania. Zebrane środki będą także szczególnie ważne w czasie, gdy dożywianie wróci do szkół, ponieważ ze względu na gorszą sytuację materialną rodziców, wielu uczniów będzie wymagało wówczas wsparcia żywnościowego.

Polska Akcja Humanitarna zaapelowała o pilne wsparcie finansowe dla swoich działań w związku z pandemią koronawirusa, aby w tej sytuacji pomocą mogła być objęta jak największa liczba osób.

- W czasach pandemii koronawirusa szczególnie ważna jest solidarność z tymi, którzy są najbardziej narażeni na skutki rozprzestrzeniania się choroby. Wirus nie zna granic, dlatego tak ważne jest, żeby nasza pomoc nie pomijała nikogo – podkreśliła Kretkowska-Adamowicz.

Każdy, kto chciałby wesprzeć uchodźców w Grecji może dokonać wpłaty poprzez stronę PAH lub wykonać przelew na adres: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „SOS Uchodźcy”.

Z kolei wpłaty na dożywianie dzieci w Polsce można dokonywać przez stronę internetową lub poprzez przelew na adres: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pajacyk”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas