Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kiedy orzeczenie bez badania orzekanej osoby? Są nowe zalecenia

19.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
lekarz ze słuchawkami bada chłopca, przykładając mu stetoskop na plecy

18 marca niektórzy wojewodowie wydali polecenie powiatowym i miejskim oraz wojewódzkim zespołom ds. orzekania o niepełnosprawności dotyczące wydawania orzeczeń o niepełnosprawności z wyłączeniem osobistego badania stanu osoby starającej się o ten dokument.

Takie pisma w randze polecenia wojewody otrzymały powiatowe i miejskie zespoły ds. orzekania oraz wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności na Mazowszu oraz na Podlasiu. Identyczne polecenie wydał wojewoda zachodniopomorski.
Na podstawie polecenia wojewodów PZON-y i MZON-y oraz wojewódzkie zespoły mają w tych regionach przeprowadzać w czasie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce postępowania administracyjne w celu wydawania orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu oraz wskazaniach do ulgi i uprawnień bez osobistego badania osoby starającej się o dokument.

„Wydawanie takich orzeczeń powinno odbywać się z wyłączeniem osobistego badania stanu zdrowia, gdy lekarz – przewodniczący składu orzekającego powiatowego albo wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności - uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania orzeczenia” – piszą wojewodowie.

„Polecenie zostało wydane zgodnie z zaleceniem Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o
szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” – informuje nas biuro prasowe Wojewody Mazowieckiego.

Minimalizacja ryzyka

Uzasadnieniem dla takiego działania jest zminimalizowanie ryzyka zarażania się wirusem COVID-19.

Wielkopolski wojewoda przysłał do zespołów jedynie zalecenie, by w podobny sposób procedować orzekanie o niepełnosprawności.

- Otrzymaliśmy pismo od wojewody z taką rekomendacją, ale nie w randze polecenia. Czy orzeczenie może być wydane zaocznie zawsze decyduje lekarz. To on ma dokumentację medyczną, ale w komisji orzeczniczej jest też np. pracownik socjalny czy psycholog i nie zawsze w obecnej sytuacji jest możliwość zrobienia wywiadu. W rozporządzeniu jest zapis, że można wydać orzeczenie zaocznie, ale tylko jak osoba nie może przyjść osobiście ze względu na stan zdrowia – mówi Marzenna Perkowska, dyrektor PZON w Poznaniu. – Obecnie jesteśmy na etapie przeglądania dokumentacji, kogo możemy orzec zaocznie – dodaje.

O odwołanych komisjach orzeczniczych w czasie zagrożenia epidemią w Polsce pisaliśmy już wcześniej.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Posstawa prawna art.11ust.1 z dnia 2 marca 2020 r
    Jolanta Matejickova
    20.03.2020, 21:15
    Na podstawie w/w ustawy wszyscy niepełnosprawni powinni mieć przedłużone albo przyznane orzeczenia na okres pół roku gdyż ze względu na swoje niepełnosprawności i współistniejące choroby są bardziej niż inni poddatni na wirus COVID-19,a wiadomo że nie wyzdrowieli z dnia na dzień.
    odpowiedz na komentarz
  • A w województwie śląskim nie dzieje się nic w tej sprawie
    Joanna
    20.03.2020, 21:13
    Dlatego też sporządziłam petycję celem przedstawienia jej Wojewodzie. Bardzo proszę o podpisywanie i udostępnianie w mediach społecznościowych: https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_podjcia_konkretnych_dziaa_miej skich_i_powiatowych_zespoow_orzekajcych_ds_niepenopsrawnoci_w_woj_lskim#form
    odpowiedz na komentarz
  • Kontynuacja orzeczenia
    Nat
    20.03.2020, 10:31
    A co z orzeczeniami w innych województwach? Jestem z lubelskiego, tu nic nikt nie wie, mojemu synowi orzeczenie skończyło się 24 lutego... Wypłaty wstrzymane..
    odpowiedz na komentarz
  • Nie popadajmy w paranoję.
    Piko88
    19.03.2020, 17:56
    Co innego przedłużenie orzeczenia A co innego wydanie pierwszy raz orzeczenia(myślę że taka osoba może wytrzymać bez orzeczenia jeszcze 2-3mc). Wiadomo papier wszystko przyjmie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas