Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Muzeum na Majdanku uruchomiło „Telefon pamięci” dla seniorów

20.03.2020
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Przyciski telefonu

Państwowe Muzeum na Majdanku z myślą o ludziach samotnych, zwłaszcza seniorach, pozostających w domu z powodu epidemii koronawirusa uruchomiło Telefon pamięci. Każdy może zadzwonić do muzeum i porozmawiać o historii własnej, wspomnieniach rodzinnych i o obecnej sytuacji podała placówka.

- Gdy powiadomiłem moich współpracowników, że Państwowe Muzeum na Majdanku przechodzi w tryb pracy zdalnej, zacząłem się zastanawiać nad stosownymi do okoliczności formami działalności i komunikacji. Pomyślałem, że w sytuacji zagrożenia i lęku, który wspólnie teraz przeżywamy, powinniśmy stworzyć projekt adresowany do seniorów. Są oni w najtrudniejszym położeniu z powodu potencjalnych skutków zarażenia i często samotności – powiedział dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz.

Dyrektor placówki wyjaśnił, że szukał formuły prostej organizacyjnie, z jasnym przekazem społecznym.

- Muzeum jest nieczynne, ale my nadal jesteśmy, chętnie porozmawiamy, odpowiemy na pytania. Zaproponowałem, aby zorganizować „telefon pamięci”, świadomie nawiązując do idei „telefonu zaufania”. Drugi człon jest jednak ważniejszy i występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, w sensie myślenia o innych, ich potrzebach i uczuciach. Po drugie, jako pamięć o minionych zdarzeniach – tłumaczył dyrektor.

Wskazał, że „akcja łączy zatem historię i teraźniejszość, ale przede wszystkim ma pokazać, że poczucie wspólnoty i okazywanie solidarności to wartości fundamentalne”.

- Zwłaszcza dla miejsca upamiętniającego tragiczne doświadczenia II wojny światowej – dodał Kranz.

Muzeum zaprasza szczególnie samotne osoby, które chcą porozmawiać o doświadczeniach z czasów II wojny światowej, ale deklaruje rozmowę z każdym, kto zadzwoni i potrzebuje otuchy.

- Telefon pamięci – muzeum rozmawia z seniorami” to infolinia dla osób, które chcą też dowiedzieć się czegoś o historii Państwowego Muzeum na Majdanku, jego zbiorach i działalności.

Muzeum zachęca również ludzi młodych do przekazywania informacji seniorom, rodzicom i dziadkom, którzy chcieliby porozmawiać, aby przekazywali kontakt do muzeum: tel. 81-710-28-69 od pon. do pt. w godzinach 8 do 15.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas