Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Małgorzata Hałas-Koralewska ukarana za złamanie przepisów antydopingowych

20.03.2020
Autor: Adrian Lipiński, fot. YouTube
Małgorzata Hałas-Koralewska

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) oraz Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”  wydali komunikaty informujące, że polska zawodniczka rywalizująca w podnoszeniu ciężarów – Małgorzata Hałas-Koralewska została zawieszona w prawach zawodnika na okres 12 miesięcy w związku ze złamaniem przepisów antydopingowych.

Jak informuje na swojej stronie IPC, niedozwolona substancja została wykryta w próbce pobranej od naszej sztangistki 26 kwietnia 2019 roku podczas zawodów Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów  rozegranych w węgierskim Eger. W organizmie Polki wykryto 4-chlorodehydrometyltestosteron (DHCMT). Substancja ta znajduje się na liście substancji zakazanych jako sterydy anaboliczne – androgenne (SAA). Wszczęte w tej sprawie dochodzenie wykazało, że zażycie przez Małgorzatę Hałas-Koralewską tej substancji nie było celowe i zamierzone, zaś obecność jej w próbce była skutkiem spożycia przez zawodniczkę zanieczyszczonego produktu (suplementu diety).

W związku ze złamaniem przepisów antydopingowych Małgorzata Hałas-Koralewska jest obecnie zawieszona w prawach zawodnika na okres jednego roku od chwili wykonania badania do 25 kwietnia 2020. Konsekwencją dyskwalifikacji jest anulowanie wszystkich wyników uzyskanych w zawodach organizowanych przez IPC oraz PZSN „Start” w okresie od 26 kwietnia 2019 r. Podczas Pucharu Świata w węgierskim Eger zawodniczka TEAM Strzelin odniosła zwycięstwo w kategorii -61 kg, ten wynik również zostanie anulowany.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” w swoim komunikacie poinformował również, że zawodniczka w ramach poprawienia świadomości dotyczącej ogólnoświatowych przepisów antydopingowych wyraziła zgodę na wzięcie udziału w specjalnym kursie edukacyjnym na temat antydopingu.

30-letnia sztangistka, uprawiająca wyciskanie sztangi leżąc, (powerlifting) reprezentowała nasz kraj na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. W Brazylii Małgorzata Hałas-Koralewska uplasowała się tuż za podium, na czwartej pozycji.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas