Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak dostosować budynek

06.08.2004

Autor tekstu: arch. Jolanta Budny
Konsultant: dr hab. inż. arch. Andrzej T. Baranowski, prof. nadz. PG
Koordynator programu: Olga Janaszek-Serafin
Redakcja i korekta: Anna Jastrzębska
Opracowanie graficzne: Monika Duliasz
Rysunki architektoniczne: Andrzej Cichecki

Wstęp

1. Niepełnosprawność - podstawy socjologiczne i prawne

Klasyfikacja niepełnosprawności
Legislacja i regulacje prawne

2. Podstawowe wymiary i zakresy ruchu

3. Otoczenie dostępne

Podstawowe pojęcia i określenia
Środowisko zewnętrzne
- Ulica
- Parking
- Wjazd
- Schody zewnętrzne
- Mała architektura
Budynek dostępny
- Rampy, podjazdy
- Wejścia, dojścia
- Przedsionki, wiatrołapy
- Drzwi, okna
- Windy
- Korytarze
- Schody wewnętrzne
- Podnośniki, platformy

4. Pomieszczenia

Kuchnia
Łazienka
Sypialnia
Sauna
Pomieszczenia pomocnicze

5. Elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz

Oświetlenie
Miejsce pracy
Wentylacja, ogrzewanie
Instalacja elektryczna i sygnalizacyjna
Podłogi

Bibliografia


W lipcu 2004 r. minęła dziesiąta rocznica uchwalenia Prawa Budowlanego - ustawy, która powinna ostatecznie uregulować wszelkie kwestie związane z dostępnością budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przepisy wyraźnie nakazują, że należy zapewnić niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła odmienna. Za każdym razem, kiedy poruszam się po mieście, muszę prosić o pomoc, bo nie jestem w stanie samodzielnie pokonać moim wózkiem wciąż obecnych barier architektonicznych, które ktoś zaprojektował, wybudował - a przy remoncie - zapomniał zlikwidować.

Najbardziej przygnębiający jest fakt, że pomimo istnienia dobrych przepisów prawo w Polsce nie jest przestrzegane, przez co osoby, które nie mogą się sprawnie poruszać, czują się obywatelami drugiej kategorii, bo nie mogą dostać się do wielu miejsc publicznych np. sklepów, kawiarni, księgarni...

Paradoksem jest także to, że w polskiej architekturze dla osób niepełnosprawnych nie ma tak naprawdę standardów i norm. Dlatego obserwujemy dużą dowolność, przypadkowość i w efekcie małą użyteczność projektów.

Podjęliśmy się więc wydania publikacji pokazującej, jak należy projektować przestrzeń dostępną dla osób mających kłopoty z poruszaniem się: osób chodzących o kulach, poruszających się na wózkach, osób starszych. Prezentujemy nie tylko, jak dostosować budynek użyteczności publicznej (a więc jak powinny wyglądać funkcjonalne podjazdy czy miejsca parkingowe), ale także jak stworzyć przyjazną przestrzeń we własnym domu (urządzanie kuchni, sypialni czy łazienki).

Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli mówić o naszym kraju, że jest krajem dostępnym i przyjaznym architektonicznie dla wszystkich.

Piotr Pawłowski
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji


Niniejsza publikacja została wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach programu "Warszawa dla wszystkich".
Za treść tej publikacji odpowiada Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, poglądy w niej wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Honorowy patronat nad programem objął Lech Kaczyński, Prezydent m.st. Warszawy

Wydano ze środków:

Współpraca:

Fundacja Polska bez barier

Wydawca:


Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niepełnosprawność - więzienie
  Katarzyna Kreutzinger
  14.10.2021, 14:26
  Jestem niepełnosprawna od wielu lat . Mieszkam w budynku pozbawionym wszelkich udogodnień i ułatwień dla niepełnosprawnych narządu ruchu . Mieszkam sama . Utrzymanie z emerytury uniemożliwia mi korzystanie z odpłatnej pomocy . Największa jednak przeszkodą są urzędy które przeznaczone są do pomocy niepełnosprawnym , są niechętne wręcz do tego do czego zostały stworzone . Problemów mam bardzo wiele dlatego proszę o możliwość innej formy kontaktu Tel 505024600 stacjonarny . 58719 9212 Proszę o kontakt Katarzyna Kreutzinger
  odpowiedz na komentarz
 • Miejsce postojowe dla O/N
  Elżbieta Linartowicz,Szczecin,Pasterska 13,tel.602 331 765
  21.01.2017, 16:11
  Prosze o pomoc,od ponad 30 lat poruszam sie okulach,11 lat temu zmeniliśmy miejsce zamieszkania i mam ogromny problem.Sama prowadze autko oprzyrządowane i od 10 lat ponawiam prośbe o usytuowaniw moijsca.Otrzymujje wciąż (mimo,że droga zmieniała sie sytuacyjnie,z dwukierunkowej na jednokierunkową aktualnie są miejsca postojowe z dość dużą przestrzenią,jednak urząd(konkretna osoba)stwierdza,że nie ma možliwości,chociaż prezydent(vice)na rozmowie proponował pozytywne rozwiązanie. Informuje,że mieszkam na osiedlu w zabudowie jednorodzinnej,na osiedlu z wieżowcami,gdzie miesc postojowych jest ok 100,niestety tylko pod jednym zwieżowców są 2 koperty.Nie spełnia to oczekiwań mieszkańców O/N. Straszne to jest,że każde wyjście wieczorne jest zakończone jazdą taxi.Mam ponad 60 lat,w poprzednich miejscach zamieszkania pozostawiłam po 2 koperty,jestem mecenasem O/N przyznanym przez prezydenta Szczecina(przepraszam,że o tym mówie),.Jestem bezradna ,zwłaszcza,że jestem coraz starsza,słabsza. MOŻE POWINNAM SIE SIEDZEĆ W DOMU I...PATRZYĆ W OKNO. Wylałam swoją bezradność,. Dziękuje..
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas