Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus. Terminy ważności orzeczeń i kart parkingowych będą przedłużone

23.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, Tomasz Przybyszewski, fot. pixabay.com
lekarz mierzy ciśnienie mężczyźnie widać tylko jego rękę i koszulę w szaro czerwoną kratę

Orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności i inne, które tracą ważność w okresie ogłoszonego stanu epidemii w Polsce, zostaną automatycznie przedłużone. Wprowadzona też będzie możliwość wydania orzeczenia na podstawie dokumentacji medycznej, bez osobistego badania. Takie m.in. rozwiązania przygotował resort pracy w projekcie ustawy z 21 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19. Jednak, jak wynika z naszych informacji, prace nad projektem wciąż trwają.

Od połowy marca wiele osób z niepełnosprawnością dostrzega problem kończących się terminów orzeczeń. Do naszej redakcji trafiają maile i telefony w tej sprawie, ponieważ w wielu przypadkach koniec orzeczenia oznacza utratę prawa do świadczeń, ulg i uprawnień, takich jak choćby karta parkingowa. Staramy się więc dowiedzieć, jak wygląda sytuacja. Oto odpowiedź resortu rodziny:

„Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób  Niepełnosprawnych wystosował do Wojewodów zalecenie zapewnienia utrzymania ciągłości funkcjonowania zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności na terenie poszczególnych województw – informuje nas biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). – Większość zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, pomimo ograniczeń kadrowych związanych obecną sytuacją, funkcjonuje i realizuje działania mające na celu zapewnienie utrzymania ciągłości orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało też systemowe rozwiązania w zakresie utrzymania w mocy dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień.

„Przedłużona zostanie ważność orzeczeń – informuje resort rodziny. – Wprowadzona zostanie także możliwość wydawania orzeczeń na postawie zgromadzonej dokumentacji medycznej bez osobistego stawiennictwa badanego na komisji. Przygotowane rozwiązania pozwolą zachować ciągłość w statusie osób niepełnosprawnych, a tym samym będą stanowiły podstawę do zachowania ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym”.

Co wynika z projektu ustawy?

W projekcie ustawy znalazły się następujące zapisy:

Orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności na czas określony:

 • jeśli ważność orzeczenia upływa w terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy, zachowuje ważność przez kolejne 90 dni od terminu ważności (ale nie dłużej, niż do wydania nowego orzeczenia),
 • jeśli do 30 dni przed wejściem w życie ustawy został złożony wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia, orzeczenie zachowuje ważność przez kolejne 90 dni (ale nie dłużej, niż do wydania nowego orzeczenia),
 • jeśli ważność orzeczenia upływa po 6 lutego 2020 r., zachowuje ono ważność do 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (ale nie dłużej, niż do wydania nowego orzeczenia),
 • orzeczenie może być wydane bez badania, jeśli lekarz orzecznik uzna, że dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca.

Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień

może być wydane bez badania, jeśli lekarz orzecznik uzna, że wystarczy dokumentacja dołączona do wniosku.

Decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej:

 • jeśli została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem, którego termin się kończy, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu tak, jak orzeczenie;
 • zmiana ta nie wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Karta parkingowa (przepis ten ma moc od 7 lutego 2020 r.):

 • wydana osobie z niepełnosprawnością na podstawie badań lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., zachowuje ważność do 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (ale nie dłużej, niż do wydania nowego orzeczenia);
 • wydana placówce zachowuje ważność do 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Orzeczenia o niezdolności do pracy i/lub samodzielnej egzystencji:

jeśli ich ważność upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii (lub 30 dni po jego odwołaniu), zachowują ważność przez kolejne 3 miesiące od upływu terminu ważności (ale nie dłużej, niż do wydania nowego orzeczenia), jeżeli:

 • przed upływem terminu ważności

albo

 • w ciągu 30 dni po upływie tego terminu

zostanie złożony wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres.

Prawo do świadczeń (np. świadczenia uzupełniającego czy renty) uzależnionych od orzeczeń o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji jest przedłużone do końca miesiąca, w którym upłynie wydłużony termin ważności orzeczenia.

Analogicznemu wydłużeniu ulega też termin ważności legitymacji emeryta-rencisty.

Zasady te mają zastosowanie także do orzeczeń, których termin ważności upłynął przed dniem wejścia w życie ustawy, jeśli wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres został złożony:

 • przed dniem wejścia w życie

albo

 • w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie tej ustawy i nowe orzeczenie nie zostało wydane.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Ważność orzeczenia
  Darek
  05.05.2020, 10:28
  Jeśli moje orzeczenie jest ważne do 31 Maja a stan epidemii odwołają 20 Maja to do kiedy jest ważne moje orzeczenie ?
  odpowiedz na komentarz
 • Gabriela
  umiarkowana
  06.04.2020, 18:23
  Ja mam do końca kwietna umiarkowana grupę i wszystko utrudnione! Co dalej z nam? Nie mam za co już żyć! Ani jak papierów mawet skserować z onkologii, zamknięte! Wysłamam w tamtym tygodniu pocztą proźbę o ksero na szpital! Kiedy ksero dostanę, nie wiem! Same ksero zrobić, lub posiaadać dokumęty leczenia do wypełnienia, utrudnienia, to żenada! Poszłam narażajac się na koronawirusa pół miasta po druki pod opiekę na Strzelców Bytomskich i prosiłam o druki, a punkty ksera zamkniete w całym mieście! Nie posiadam drukarki, by z internetu pobrać druki, a one na papierosa wychodza wszystkie pracownice zadwolone że pracę mają przed urzendem! Dostałam druki wielce zdziwione były?! A najlepsze, że żaden lekarz nie wypełni mi druku, obowiazujacego zaświadzczenia lekarskiego mi nie wypełni, bo już lekarze takich pierdół nie obsługują, a nie stać mnie na prywatnego za min 200zł by jakiś i teraz mi dokument wypełnił! Posiadam dokumenty wczesnieszego wszystkiego leczenienia! Utraciłam poprzednia prace bo moja poprzednia firma przetarg przegrała. Przyszli pracodawcy co miałam szansę, to emerytów na nielegalu już wolą, po 8,9 zł za godzinę oni teraz zarabiają! Polska bajka! To istne zaniżanie przetargów! Ja pracy nie mam, na życie już nie mam! Odmowa pracy nawet z gwarantowanym PEFRONEM, lub ża krótko moja decyzja inwalidy! Wszędzie odmowa pracy! Mieszkam w Bytomiu. Ci emeryci co mają za co już żyć na emeryturkach, już mi odebrali chleba i te firmy co nawet juz z PEFRONU nie chcą zatrudniać inwalidów, bo za dużo papierkowej roboty, zaniżając przetargi i ja jako inwalidka straciłam bardzo lubianą moja już byłą pracę! Co z nami teraz! Jeżeli za późno wejdzie przedłużenie grup inwalidzkich co tu coś pisza. ale nie podpisane jeszcze przez polityków! To jutro dzwonie o pracę po kilku obcych mi ogłoszeniach, bo nie mam pleców!!! A jak mi się nie uzuskać pracy, nawet w pandemi muszę szukajać pracy! Muszę na opiekę społeczną się zgłosić, może na jedzenie coś dostanę! Wieczne lumpy dostają z MOPSU ,ale jak to teraz zaałatwić! Może mnie jako petenta w MOPSIE na tel, rozmowwie nie oleją!!!
  odpowiedz na komentarz
 • A co z ludzmi
  Ja
  26.03.2020, 16:56
  A co z osobami których orzeczenie straciło ważność z końcem lutego, ale komisja miała byc dopiero po 15.03? Też stracili możliwośc otrzymywania świadczeń, bo k9misje odwołane. Co z nimi
  odpowiedz na komentarz
 • Odwolanie
  Mama dziecka z niepelnosprawnoscia
  25.03.2020, 17:49
  A co z odwołaniami do zespołów wojewódzkich? Orzeczenie skończyło się 31 grudnia, nowa komisja była 7 lutego, odwołanie zlozylam w terminie. Pod koniec marca miała być komisja we Wroclawiu, dostałam pismo że do 30 czerwca napewno się odbędzie. Przecież to jeszcze ponad 3 miesiące...
  odpowiedz na komentarz
 • Dzwonilam!
  Kate
  24.03.2020, 10:50
  Kiedy w koncu podpiszecie ta ustawe? Dzwonilam do ops i do pcpr , pierwsza nic na ten temat nie wie a druga tylko tyle ze to narazie project ... Moze byscie cos z tym zrobili ... Ludzie nie maja za co jesc!
  odpowiedz na komentarz
 • Co w takim przypadku?
  Słodkie życie
  23.03.2020, 22:12
  Orzeczenie było ważne do końca stycznia. Wniosek w terminie złożony o wydanie następnego. Pierwszy termin komisji w lutym przesunięty na 23 marca. Komisja odwołana ze względu na koronawirus. Dziecko z chorobą przewlekłą ct1 w wieku szkolnym czyli pozostaje w domu pod moją opieką. Co w takim przypadku?
  odpowiedz na komentarz
 • A skąd wziąć zaświadczenie lekarskie?
  Danka
  23.03.2020, 18:22
  No dobrze ale jak złożyć, nawet przez pocztę kolejny wniosek skoro przychodnia nie wypisze zaświadczenia bo jest zamknięta? Mąż jest w takiej sytuacji. Niedawno wyszedl ze szpitala psychiatrycznego, orzeczenie ważne do końca marca, a w piątek telefon z WPZP że przychodnia nie przyjmuje pacjentów, nie robi ksera dokumentacji medycznej ani nie wypisują zaświadczeń lekarskich.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas