Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus: Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko do 18 r. ż.?

23.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
kilkuletnia dziewczynka widziana od tyłu z kucykami

Pracującemu opiekunowi dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dziecka do 18 r. ż. ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którym musi zająć się on ze względu na zagrożenie COVID-19 i nie działające placówki edukacyjne, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres 14 dni – mówi projekt ustawy z 21 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Ustawa miałaby wejść w życie w dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Obecnie jednak wciąż trwają prace resortu nad tym projektem.

Tak jak dotąd, zasiłek opiekuńczy otrzymają także na dodatkowe dwa tygodnie opiekunowie dziecka do lat 8, objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Jak czytamy w projekcie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez 14 dni będzie także się należał ubezpieczonemu opiekunowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dorosłą osobą z niepełnosprawnością, gdy zamknięta zostanie szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztat terapii zajęciowej czy inna placówka dziennego pobytu o podobnym charakterze, do którego uczęszcza jego dziecko.

Ustawodawca zastrzega także, że możliwe jest, aby w drodze rozporządzenia, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wydłużyć jeszcze okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest on w całości wypłacany przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który wynosi 14 dni, nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem.

Aby go uzyskać, należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zasiłek na dziecko z zespołem Aspergera
  Ewa
  01.04.2020, 10:23
  Witam, czy na syna, który ma 17 lat i ma zespół Aspergera,należy mi się dodatkowy zasiłek z powodu zamknięcia szkoły czy nie?Sama wychowuję dzieci, w tym najmłodsze, ktoóre ma 9 lat. Ale to chyba też nie ma znaczenia Nie mogę znaleźć informacji w tym temacie. Dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • renata
  renata dobroś
  25.03.2020, 17:29
  czy na dziecko niepełnosprawne 12 lat należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy proszę o odpowiedz
  odpowiedz na komentarz
 • Matki EWK
  Matka EWK
  24.03.2020, 15:21
  To bardzo dziwne bo matki wiekszosc niepełnosprawnych dzieci jest na swiadczeniach 1.830,- 770 ,- dodatkowo im oplacaja co trzeba. Jak nie funkcjonuja przedszkola , szkoły to co? przeciez matka ma swiadczenie i siedzi w domu jak dziecko w placowce. Matki EWK tez my dajemy nasze dorosłe 40,5-, 60 letnie niesamodzielne do placowek . Mamy czesto TYLKO 3 moze 4 godz. a teraz nasze ON siedza od 12 marca tez w domu. Jak to rozumiec . Co to inne ON? Nie dosc ze swiadczenia / czesto bez 1 dnia pracy/ to teraz przywileje bo dziecie nie uczeszcza do placowki. Nasze tez . Nie a nawiasem mowiac powinni skladki opłacac bedac na swiadczeniach smae bo na to maja. My z 1.200,- brutto obecnie cały czas oplacamy. Dalej jestesmy od 2014 r PONIZONE za to ze harowałysmy 20 lat mimo niepełnosprawnosci dziecka wzgledem matek na swiadczeniach. To WSTYD takie nas traktowanie. Wiele ze swiadczen moze pracowac / bo to sie widzi dziecko idzie do szkoły specjalnej samo, z pieskiem kolo domu/ mamus w domku na swiadczeniu, WERYFIKACJA swiadczeń. A my z EWK czekamy na swiadczenia EWK za 20 lat TYRANIA i jednoczesnej opieki NIE za sama opieke jak mamusie ze swiadczen.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek opiekuńczy
  Anna
  24.03.2020, 14:14
  Syn ma 8 lat i 4 miesiące zespół Aspergera i nadpobudliwość psycho-ruchowa - bez punktu 7. Rozumiem że zasiłek oraz 14 dni dodatkowej opieki się nie należą. Na razie korzystam z zwykłej opieki - ale takiego dziecka nie można zostawić samego na kilka godzin - boję się myśleć co będzie dalej...
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek opiekuńczy
  Mazurek
  23.03.2020, 21:45
  Dziecku 12.03.2020 skończyło się orzeczenie w związku z tym że ukończyło 16 lat. Czekamy na termin nowej komisji. Czy należy nam się zasiłek opiekuńczy?
  odpowiedz na komentarz
 • masakra
  wsciekly rodzic
  23.03.2020, 19:05
  To jest wlasnie to ja mam 2 letnia corke z ktora stwałam na komisji niepelnosprawnosc 12-C .Ale co najlepsze nie przyznano mi pkt 7 gdyz ja moge pojsc do pracy. To jest chore a kto mi przyjdzie i bedzie pilnował corki za co mam opłacic nianie takim osobom jak ja czy pani Agnieszka nic sie nie nalezy tylko komus trzeba dawac niech wezma sobie te zasilki i choc wytrzymaja z dzieckiem z autyzmem prze 3 h jezeli wogole by tyle wytrwali nas wogole nie uznaje sie w ustawach byle do roboty i podatki placic odwolania teraz tez trzeba czekac z rok..?? chory nasz kraj i tyle. A karza dzieci rodzic . Smiech....
  odpowiedz na komentarz
 • Tylko dla rodziców których dziecko ma w orzeczeniu zaznaczony pkt 7
  Agnieszka
  23.03.2020, 16:48
  Rozumiem że zmiana ta dotyczyć będzie tylko rodziców dzieci, które posiadają na orzeczeniu punkt 7 o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji? Moje dziecko tego punktu nie posiada, nie przyznano nam go, co nie zmienia faktu, że nadal nie zostawię niepełnosprawnego dziecka, które skończyło już 8 lat samego w domu. Jakie rząd przewiduje rozwiązanie dla takich rodziców jak ja?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas