Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus: Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko do 18 r. ż.?

23.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
kilkuletnia dziewczynka widziana od tyłu z kucykami

Pracującemu opiekunowi dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dziecka do 18 r. ż. ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którym musi zająć się on ze względu na zagrożenie COVID-19 i nie działające placówki edukacyjne, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres 14 dni – mówi projekt ustawy z 21 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Ustawa miałaby wejść w życie w dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Obecnie jednak wciąż trwają prace resortu nad tym projektem.

Tak jak dotąd, zasiłek opiekuńczy otrzymają także na dodatkowe dwa tygodnie opiekunowie dziecka do lat 8, objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Jak czytamy w projekcie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez 14 dni będzie także się należał ubezpieczonemu opiekunowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dorosłą osobą z niepełnosprawnością, gdy zamknięta zostanie szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztat terapii zajęciowej czy inna placówka dziennego pobytu o podobnym charakterze, do którego uczęszcza jego dziecko.

Ustawodawca zastrzega także, że możliwe jest, aby w drodze rozporządzenia, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wydłużyć jeszcze okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest on w całości wypłacany przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który wynosi 14 dni, nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem.

Aby go uzyskać, należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.
 

Komentarz

  • Matki EWK
    Matka EWK
    24.03.2020, 15:21
    To bardzo dziwne bo matki wiekszosc niepełnosprawnych dzieci jest na swiadczeniach 1.830,- 770 ,- dodatkowo im oplacaja co trzeba. Jak nie funkcjonuja przedszkola , szkoły to co? przeciez matka ma swiadczenie i siedzi w domu jak dziecko w placowce. Matki EWK tez my dajemy nasze dorosłe 40,5-, 60 letnie niesamodzielne do placowek . Mamy czesto TYLKO 3 moze 4 godz. a teraz nasze ON siedza od 12 marca tez w domu. Jak to rozumiec . Co to inne ON? Nie dosc ze swiadczenia / czesto bez 1 dnia pracy/ to teraz przywileje bo dziecie nie uczeszcza do placowki. Nasze tez . Nie a nawiasem mowiac powinni skladki opłacac bedac na swiadczeniach smae bo na to maja. My z 1.200,- brutto obecnie cały czas oplacamy. Dalej jestesmy od 2014 r PONIZONE za to ze harowałysmy 20 lat mimo niepełnosprawnosci dziecka wzgledem matek na swiadczeniach. To WSTYD takie nas traktowanie. Wiele ze swiadczen moze pracowac / bo to sie widzi dziecko idzie do szkoły specjalnej samo, z pieskiem kolo domu/ mamus w domku na swiadczeniu, WERYFIKACJA swiadczeń. A my z EWK czekamy na swiadczenia EWK za 20 lat TYRANIA i jednoczesnej opieki NIE za sama opieke jak mamusie ze swiadczen.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas