Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poruszająca się na wózku niepełnosprawna konstruuje podjazdy z oryginalnego budulca

24.03.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
różnokolorowe klocki lego leżą na dywanie

Pomysłodawczyni i wykonawczyni pochodzi z Niemiec, nazywa się Rita Ebel i od 25 lat porusza się na wózku. Razem z mężem budują niespotykane podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Wkrótce może przybyć jej naśladowców.

62-letnia Rita Ebel cierpi na niedowład nóg, który jest konsekwencją wypadku samochodowego. W 90-tysięcznym mieście Hanau, gdzie mieszka, jest znaną postacią. Wraz z mężem Wolfgangiem budują na zamówienie podjazdy z klocków Lego, które są montowane przed sklepami i punktami usługowymi.

W Hanau jest już 12 takich konstrukcji. Swoimi realizacjami chwali się na Instagramie. W mediach społecznościowych funkcjonuje pod pseudonimem „Babcia Lego” (Die Lego Oma).

Dlaczego zdecydowała się na taki budulec? Bo chce zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych.

- Nikt nie przechodzi obok nich obojętnie. Czy są to dzieci, które próbują wyciągnąć pojedyncze klocki, by wziąć je do domu, czy dorośli, którzy automatycznie sięgają po smartfona, aby zrobić zdjęcie – powiedziała agencji Reuters.

Poza tym zaletą takich podjazdów jest ich stabilność i mobilność.

Do zrobienia rampy potrzebuje średnio kilkuset klocków i ośmiu tubek kleju. Temu zajęciu poświęca dwie-trzy godziny dziennie. Kiedyś problemem dla niej był niedostatek surowca, ale odkąd o jej działalności stało się głośno, z całych Niemiec otrzymuje dary z klockami.

Jej pomysł chcą powielić inni. Zapytania w tej sprawie otrzymała z Hiszpanii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Ebel chętnie dzieli się swoim know-how.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas