Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: miasto zaocznie wydaje orzeczenia o niepełnosprawności

24.03.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
widok na warszawę z góry

W Warszawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności są wydawane zaocznie, jednak tylko wówczas, kiedy osoba starająca się o nie dostarczy kompletną dokumentację, w tym aktualną medyczną – poinformowała we wtorek, 24 marca, Magdalena Łań z bura prasowego ratusza.

Wielu osobom niepełnosprawnym kończy się ważność orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydawanych przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Aby złożyć wniosek, potrzebne jest zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub prowadzącego, co w obecnej sytuacji jest trudne.

Brak orzeczenia skutkuje utratą przez osobę z niepełnosprawnością np. możliwości korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego przez miasto, korzystania z ulgi w komunikacji publicznej, a także brakiem aktualnej karty uprawniającej do parkowania w miejscach dla osób niepełnosprawnych.

- Niezależnie od (…) utrudnień, realizujemy wydawanie orzeczeń zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego z 18 marca br. dotyczącego orzekania – bez udziału osób zainteresowanych tj. w trybie zaocznym, pod warunkiem, iż dołączona dokumentacja będzie wystarczająca do wydania orzeczenia – wyjaśniła Magdalena Łań.

Przyznała, że orzekanie o niepełnosprawności jest obecnie w sytuacji zagrożenia epidemicznego bardzo utrudnione – z powodu braku lekarzy – orzeczników.

- Lekarze orzecznicy w zdecydowanej większości są lekarzami pracującymi w szpitalach i przychodniach, gdzie odczuwa się brak kadry medycznej i jest ona delegowana do walki z epidemią. Pozostała część lekarzy orzeczników to osoby emerytowane tj. osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka – wyjaśniła.

Wskazała, że brak dostępu do lekarzy to również utrudnienie dla wnioskodawców ze względu na fakt, iż składane dokumenty (jedynie pocztą) wymagają uzupełnienia o specjalistyczną dokumentację medyczną, którą obecnie trudno wnioskodawcom uzyskać. Przyznała, że „identyczna sytuacja jest z pozyskaniem zaświadczenia o stanie zdrowia, które jest podstawowym dokumentem składanym wraz z wnioskiem o wydanie orzeczenia”.

Zapewniła, że „miasto pracuje nad wypracowaniem metody, która umożliwiłaby wydawanie przedłużenia orzeczeń, którym kończy się ważność, z urzędu na określony czas”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas