Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kielecka Caritas przygotowuje paczki dla osób starszych, chorych i bezdomnych

25.03.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
brązowe pisanki leżą na drewnianym stole w słomie w tle druciany koszyk

Kielecka Caritas w ramach ogólnopolskiej akcji „Pomoc dla seniora” przygotowuje paczki dla osób starszych, chorych i bezdomnych. - Ta pomoc jest szczególnie potrzebna w okresie przedświątecznym – podkreślił ks. Krzysztof Banasik, z-ca dyr. kieleckiej Caritas.

Na akcję „Pomoc dla seniora” Caritas Polska przeznaczyła 1 mln zł, z czego 25 tys. zł trafiło do stolicy regionu świętokrzyskiego. Jak powiedział ks. Banasik, akcja ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób starszych, ale włączone w nią zostały także osoby chore, niepełnosprawne i bezdomne. 

- Ta grupa ludzi w czasie tej epidemii koronawirusa jest w szczególnie trudnej sytuacji. Osoby starsze boją się wychodzić z domu. Osoby bezdomne często nie wiedzą, gdzie się zwrócić o pomoc. Staramy się odpowiedzieć na te wyzwania. Adresujemy ten program do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wielu seniorów kiedy musi opłacić czynsz, zapłacić za leki, to już niewiele im zostaje pieniędzy na artykuły spożywcze – podkreślił ks. Banasik.

Dodał, że ta pomoc jest szczególnie ważna w okresie przedświątecznym.

- Każdy chce jakoś przeżyć te święta szczególnie, przygotować sobie ten świąteczny stół w sposób godny. Nie mieliśmy przedświątecznej zbiórki żywności, z wiadomych względów. Więc ten program wypełnia tę pomoc przedświąteczną – zaznaczył z-ca dyr. kieleckiej Caritas.

Dodał, że w ramach akcji przygotowywane są paczki z artykułami spożywczymi.

- Kupujemy takie produkty jak olej, mąka, cukier, jak również słodycze, napoje, wędliny, gotowe dania. W paczce znajdą się również artykuły i środki czystości – powiedział ks. Banasik.

Kielecka Caritas uruchomiła nr telefonu 882 171 709, pod który dzwonić mogą osoby wymagające wsparcia. Będzie można to zrobić do końca marca. Inny numer (664 031 039) przeznaczony jest dla osób, które nie są w stanie samodzielnie zrobić zakupów. Zrobią to za nich wolontariusze kieleckiej Caritas.

W przygotowywaniu paczek pomagają żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Wsparcie żołnierzy będzie polegać na zapewnieniu transportu paczek z banków żywności do osób potrzebujących. Trafią one m.in. do osób objętych kwarantanną, do domów pomocy społecznej, służb medycznych i osób starszych. W najbliższych dniach naszymi wojskowymi samochodami przewieziemy ponad 40 ton żywności z Kielc do Końskich. Stamtąd będzie ona przygotowywana do dalszej dystrybucji w północnej części regionu – powiedział rzecznik prasowy jednostki st. szer. Daniel Woś.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas