Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kultura na kliknięcie – filmy, teatr, muzyka online

26.03.2020
Autor: opr. Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: własne; facebook.com/liczneranyklute; studniapsychologiczna/facebook.com; culture.pl; vogue.pl
kobieta siedzi na kanapie z laptopem na kolanach

W związku z pandemią koronawirusa wiele miejsc kultury udostępnia dzieła i produkcje za darmo przez Internet: filmy, spektakle teatralne, muzyka, książki czy wirtualne zwiedzanie muzeów są dosłownie pod ręką lub protezą. Każdy znajdzie coś dla siebie: seniorzy, dorośli, ale także uczniowie i dzieci! Lista będzie aktualizowana.

Prezentowane poniżej propozycje kulturalne są w części dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku. Dostępność wybranego dzieła należy sprawdzić bezpośrednio na stronach instytucji/placówek/firm.

Wszystko w jednym miejscu

 1. Ninateka.pl – bogaty w treść portal kulturalny, oferujący różne gatunki filmowe (w tym „stare” bajki) i muzyczne, spektakli teatralnych i operowych czy koncertów. Znajdują się tam również rozbudowane działy: literatury, sztuki czy publicystyki. Bezpłatnie z portalu mogą korzystać wszyscy, szczególnie nauczyciele i uczniowie, którzy mogą zapisać się do działu edukacyjnego.

Wiele produkcji jest dostępnych w formie: napisów, audiodeskrypcji, tłumacza PJM.

 1. Arte.tv to europejski kanał kulturalny, z którego można korzystać w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Dla osób uczących się tych języków może więc być szczególnie przydatny.

Na Arte.tv/pl można znaleźć bogatą ofertę z sześciu działów: polityka i społeczeństwo (m.in. dokumenty, reportaże śledcze, analizy), kultura (m.in. teatr, taniec, malarstwo), koncerty, nauka (m.in. medycyna, technologie), odkrycia i historia.

 1. Narodowe Centrum Kultury prowadzi akcję #Zostańwdomu z kulturą!, w ramach której udostępniło bezpłatnie, m.in. podcasty (audycje kulturalne), koncerty, wywiady, dwa filmy, ciekawostki językowe czy webinaria.

Filmy

 1. Adapter.pl – to największy filmowy portal, dedykowany osobom niewidomym i niesłyszącym. Zawiera pigułkę polskiego kina, adaptacje szkolnych lektur oraz dział historyczno-artystycznych. Produkcje z audiodeskrypcją i napisami można oglądać online.
 1. Vod.tvp.pl – bajki dzieciństwa, filmy, dokumenty, teatr i seriale. Część oferty jest bezpłatna.

Zaletą serwisu jest dostęp do seriali archiwalnych, takich jak m.in.: Doktor Ewa, Polskie Drogi, Janosik, Kacperek, 07 zgłoś się, Czterej pancerni i pies.

 1. Vod.pl – na platformie można znaleźć seriale, filmy (w tym dokumentalne), bajki, ale także programy telewizyjne.
 1. Studio Filmowe TOR na YouTube – wiele produkcji Studia Filmowego TOR jest dostępnych za darmo i w całości na YouTube. W playlistach można znaleźć filmy np. po rekonstrukcji cyfrowej, Sławomira Idziaka, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Majewskiego czy Wojciecha Marczewskiego.

Teatr

 1. Teatr Wielki. Spektakle można bezpłatnie obejrzeć przez stronę VOD.teatrwielki.pl. Informacje o przedstawieniach są na bieżąco zamieszczane na Facebooku Teatr Wielki – Opera Narodowa.
 1. Teatr Telewizji Polskiej – ponad 130 polskich spektakli.

Koncerty

 1. Linkonardo.com to portal, który skupia nagrania z youtube całych koncertów przeróżnych wykonawców w jednym miejscu.

Książki, e-booki, podcasty

 1. Empik wprowadził możliwość korzystania z konta Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni. Po rejestracji otrzymasz dostęp do ok. 13 tys. audiobooków, e-booków i podcastów.
 1. Wolnelektury.pl – dostęp do ponad 5500 tys. utworów literackich i audiobooków, z których można korzystać na komputerze i przez aplikację w telefonie.

 Wirtualne zwiedzanie muzeów

 1. Galeria Zachęta w Warszawie przygotowała inicjatywę #ZachętaOnline, czyli zajęcia online dla dzieci oraz wirtualne spacery po aktualnych wystawach. Spacery odbywają się w piątki o godz. 17 i w niedziele o godz. 12.15. Niektóre z nich są w PJM oraz w jęz. angielskim. By być na bieżąco z ofertą, najlepiej śledzić profil Galerii Zachęta na Facebooku
 1. British Museum w Londynie oferuje zwiedzanie online wystaw z różnych okresów, różnych kontynentów w pięciu kategoriach tematycznych: Sztuka i design, Życie i śmierć, Siła i tożsamość, Religia i wierzenia, Handel i konflikty.
 1. Musée d’Orsay w Paryżu. Muzeum znajduje się w budynku dworca kolejowego z XIX wieku. Kolekcję stanowią zbiory z lat 1848–1918, m.in. malarstwa, rysunków rzeźby, mebli, ale także projektów architektonicznych.

Znasz ciekawe przesięwzięcie, do którego my nie dotarliśmy, a warto o nim powiedzieć innym? Pisz do nas na adres: redakcja@integracja.org, będziemy uzupełniali naszą listę. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dobrze, że powstała ta lista
  Paulina
  28.03.2020, 00:33
  Dobrze, że powstała ta lista. Jest ona bardzo przydatna. Proponuję zamieścić ją także w mediach masowych np. na FB w grupie Kultura w kwarantannie. Dzięki temu więcej osób z niepełnosprawnością dowie się jak w konstruktywny i przyjemny sposób może spędzić czas w domu, a także osoby pełnosprawne być może zwrócą uwagę na wydarzenia dostępne dla osób z jakimiś dysfunkcjami.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas