Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do pensji wyższe ze stopniem umiarkowanym niż znacznym? Absurd w tzw. tarczy antykryzysowej

26.03.2020
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Marcin Krawczyk/Freeimages.com
Rozłożone banknoty 200 zł

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej wzrosnąć ma dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością. Ma to być jedna z form pomocy pracodawcom w utrzymaniu stanowisk pracy. Problem polega na tym, że po tej zmianie dofinansowanie do zatrudnienia osoby ze stopniem znacznym będzie niższe, niż do zatrudnienia osoby ze stopniem umiarkowanym, która ma tzw. schorzenie szczególne.

Od momentu rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa, o wsparcie rządu apelują pracodawcy, w tym ci zatrudniający osoby z niepełnosprawnością. Oni także odczuwają wpływ koronawirusa na gospodarkę, do tego część ich pracowników to osoby z grupy ryzyka w kontekście potencjalnego zakażenia COVID-19.

„Już od 1 stycznia 2020 r., po podwyższeniu płacy minimalnej, prosiliśmy Państwa o nowelizację ustawy o rehabilitacji i zwiększenie dla pracowników niepełnosprawnych miesięcznego dofinansowania do ich wynagrodzeń – czytamy np. w apelu autorstwa Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Obpon.pl. – W obecnej sytuacji już nie prosimy a „błagamy” o tę zmianę, która w dużym stopniu pozwoli utrzymać zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych i obniżyć koszty związane z ich zatrudnieniem. Wskazujemy, że kwoty miesięcznego dofinansowania uzyskiwane z PFRON pracodawcy przeznaczają na ich rehabilitację zawodową i są zamrożone od 6 lat”.

Wyższe dofinansowania do pensji

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w ramach tzw. tarczy antykryzysowej opracowało więc pakiet rozwiązań dla pracodawców osób z niepełnosprawnością, zakładów aktywności zawodowej oraz warsztatów terapii zajęciowej.

W projekcie odpowiedniej ustawy, która 26 marca 2020 r. trafiła do Sejmu, zapisany jest wzrost dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. I tak, miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na 1 etat:

 • ze stopniem znacznym wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1950 zł (obecnie to 1800 zł);
 • ze stopniem umiarkowanym wzrośnie o 75 zł i wyniesie 1200 zł (obecnie 1125 zł);
 • ze stopniem lekkim pozostanie na tym samym poziomie, co obecnie – 450 zł.

Co jednak ważniejsze, zwiększą się także kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z tzw. schorzeniami szczególnymi, czyli osób z niepełnosprawnością, którym orzeczono: chorobę psychiczną (02-P), upośledzenie umysłowe (01-U), całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C) lub epilepsję (06-E) oraz niewidomych (04-O; dotyczy tylko osób ze stopniem umiarkowanym i znacznym).

Do tej pory było to dodatkowe 600 zł, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Według nowych przepisów, dodatkowe dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z tzw. schorzeniami szczególnymi wyniesie miesięcznie:

 • dla osoby ze stopniem znacznym: 1200 zł (łącznie kwota dofinansowania wyniesie 3150 zł za cały etat);
 • dla osoby ze stopniem umiarkowanym: 900 zł (łącznie kwota dofinansowania wyniesie 2100 zł za cały etat);
 • dla osoby ze stopniem lekkim: 600 zł (bez zmian; kwota łączna dofinansowania wyniesie 1050 zł za cały etat).

„Rozwiązanie będzie skutkować zwiększeniem wydatków z budżetu PFRON o 217 mln zł w 2020 r., biorąc pod uwagę wejście w życie w drugim kwartale 2020 r., 356 mln zł w 2021 r. i po 395 mln zł w kolejnych latach – czytamy w dołączonej do projektu ustawy Ocenie Skutków Regulacji.

Kogo system powinien bardziej wspierać?

Zwiększenie dofinansowań niewątpliwie wesprze firmy w tym trudnym czasie. Zaproponowane nowe kwoty dziwią jednak część naszych Czytelników, którzy obserwują rynek pracy osób z niepełnosprawnością.

- Ta propozycja wprost oznacza, że bardziej będzie się opłacało zatrudnić osobę z umiarkowanym stopniem, która np. niedowidzi, niż osobę sparaliżowaną po urazie rdzenia kręgowego – podkreśla, prosząc o anonimowość, jeden z nich. – Oczywiście obie te osoby mają trudności na rynku pracy, nie przeczę, ale przecież system dofinansowań powinien najmocniej wspierać tych najbardziej poszkodowanych!

Rzeczywiście, przywołana w powyższym komentarzu osoba z niepełnosprawnością ruchową nie ma dodatku wynikającego z tzw. schorzeń szczególnych. Dofinansowanie do jej wynagrodzenia wyniesie więc po zmianach 1950 zł (o 150 zł więcej niż obecnie). Natomiast dla części osób ze stopniem umiarkowanym, które mają orzeczenie z katalogu tzw. schorzeń szczególnych, będzie to 2100 zł (o 375 zł więcej niż obecnie).

Trudno o proste wytłumaczenie takich zmian kwot dofinansowań. Poprosiliśmy więc o komentarz Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Opublikujemy jego wypowiedź, gdy tylko ją otrzymamy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • a może
  ola22
  02.04.2020, 22:01
  może renty powinny być tak skonstruowane, żeby osoby ze znaczną niepełnosprawnością nie musiały dorabiać? skoro w wielu przypadkach fikcją jest i efektywna praca i godziwa zapłata...
  odpowiedz na komentarz
 • Kpina rzadu
  Piotr
  31.03.2020, 18:36
  Zamiast utrzymania tych pseudo zakładów pracy chronionej, co tylko kombinują jak by tu urwać jeszcze od tego pracownika by tyrał na równi z równym zdrowym w 100%,ponad normę, a nie daj panie Boże by poszedł ten niepełnosprawny na zwolnienie lekarskie, bo przecież jakąś granice wytrzymałości ma powinni ludziom chorym przyznać specjalne renty, na stałe a nie dają zdrowemu by chory poszedł do pracy a i pieniędzy z reszty by zostało w budżecie państwa więcej
  odpowiedz na komentarz
 • Moim zdaniem
  ONa
  30.03.2020, 12:13
  Według mnie większe dofinansowanie powinni mieć niepełnosprawni , którzy nie mają rent ,ani zasiłków , lub maja jedynie ok 200 zł zasiłku pielęgnacyjnego .Chodzi o osoby przeważnie z drugą grupą inwalidzką , lub nawet z trzecią .Powie kto ,że ludzie z trzecią grupą ,są prawie zdrowi ,ale tak czasem nie jest .To np. ktoś z łuszczycą uogólnioną ,z rankami i ranami na całym ciele i na stopach, z całkowitym brakiem wzroku w jednym oku , lub obustronną głuchotą z aparatem słuchowym lub implantem ,ale przecież nie wszystko słyszącym i te lekkie niepełnosprawności są małe ,ale tylko na papierze Tacy pracownicy nie są atrakcyjni dla pracodawców ,maja trudności ze znalezieniem pracy , bo kłopoty ze zdrowiem duże ,a dofinansowanie jest dla nich za malutkie.Ci którzy mają renty mają trochę lepiej,ale ci bez rent trudniej .Dlatego moim zdaniem powinno być dla tych bez rent większe dofinansowanie z PFRON np . dodatkowo 500 zł do każdej grupy i ułatwienia w zatrudnianiu na otwartym rynku pracy .Teraz , kto pracował z tej grupy bez rent otrzymuje taką samą pomoc jak zdrowi pracownicy , ale kto jest lub będzie w przyszłości bezrobotnym , a np żyje w rodzinie , która ma dochody , to z opieki społecznej nie dostanie nic , nawet gdy on sam nie ma żadnych własnych dochodów.Taka osoba pozostaje całkowicie na utrzymaniu rodziny .Wobec tego przydałby się chociaż dochód gwarantowany dla niepełnosprawnych , bez pracy i renty. oraz emerytów z niepełnymi emeryturami , takich ,co otrzymują np 40 zł miesięcznie emerytury , a są już za starzy i za chorzy, by cokolwiek dorobić i mieszkają w uboższych rodzinach .
  odpowiedz na komentarz
 • Zabrać dofinansowania tym co mają znaczny stopień
  Adrian
  28.03.2020, 08:53
  Ja pracuje z taką osobą że stopniem znacznym i wiem że trzeba więcej robić za takie osoby, zabrać całkowicie dofinansowanie tym co mają znaczny stopień, bo i tak mają wysokie renty. A taka osoba przewróci się i ma problem ze wstaniem, a dodam że i takich mamy ochroniarzy
  odpowiedz na komentarz
 • A samozatrudnieni?
  jAga
  27.03.2020, 17:15
  Rozumiem, że osoby z niepełnosprawnością prowadzące działalność gospodarczą nie zostały wzięte pod uwagę....
  odpowiedz na komentarz
 • Absurd? Żarty.
  bobo
  27.03.2020, 16:33
  Wasze protesty skończą się tym, że ze stopniem znacznym nie podwyższą dofinansowania a mogą obniżyć ze stopniem umiarkowanym. Reagujecie jak psy ogrodnika. Same nie zjedzą i drugiemu nie dadzą. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • Może i tak, jest jedno ale
  czytelnik z niepełnosprawnością
  27.03.2020, 14:05
  Warto pamiętać, że osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności: z niektórymi schorzeniami otrzymują dodatkowe pieniądze, o których również mowa w artykule. Przypominam też, że informacja o zwiększonych kwotach pojawiła się na portalu 8 dni temu, wtedy takie założenia nie przeszkadzały redaktorom niepelnosprawnych.pl. Być może to jakiś zawoalowany sposób uderzenia w rząd, który może nie jest idealny, ale nie utyskuje jak mu ciężko tylko wziął się do roboty.
  odpowiedz na komentarz
 • zawiedziona niepełnosprawna
  Kaśka
  27.03.2020, 12:45
  Myślę ,że w Polsce jest sporo osób niepełnosprawnych takich jak ja z chorobami neurologicznymi i narządu ruchu posiadających umiarkowany stopnień bez tzw. "schorzeń specjalnych". I ci niepełnosprawni także są rozczarowani,że po 6 latach zamrożenia kwot SOD dofinansowanie do ich stopnia wzrośnie o "nędzne " 75 zł w obliczu wyższej co rok płacy minimalnej.
  odpowiedz na komentarz
 • musztarda po obiedzie
  Marecki
  27.03.2020, 12:36
  Jeśli odpowiedź Pana Ministra Pawła Wdówika spłynie po zakończeniu obecnej sesji Sejmu, to będzie ona nic nie wnoszącą musztardą po obiedzie.
  odpowiedz na komentarz
 • Sytuacja kuriozalna
  Miki
  27.03.2020, 11:05
  Zgadzam się, że obecny system dofinansowań jest niesprawiedliwy, bo wspomaga zatrudnianie niekoniecznie tych, którzy mają największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Istotnie najbardziej będzie się opłacać zatrudnienie osoby z umiarkowanym stopniem i chorobą specjalną. Są przypadki osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i chorobą oczu, które prowadzą samochód. Jak porównać jego możliwości wykonywania pracy z możliwościami osoby sparaliżowanej? Tu jest potrzebna gruntowna reforma systemu dofinansowań tak, by wspierać zatrudnienie osób, które mają największe trudności na rynku pracy ze względu na stan zdrowia. Jednak najpierw trzeba zacząć od reformy orzecznictwa, bo przyznany stopień i okres niepełnosprawności zależą od widzimisię lekarza a nie faktycznego stanu zdrowia a to z kolei przekłada się na szanse na zatrudnienie. Są częste przypadki, że osoba posiadająca mały uszczerbek na zdrowiu dostaje stopień umiarkowany lub znaczny i na odwrót - osoba, która powinna mieć stopień znaczny dostaje stopień umiarkowany. Powszechną praktyką jest przyznawanie orzeczeń na 3 lata osobom całkowicie niewidomym chorującym na zwyrodnienie siatkówki, które nie mają szans na choćby częściowe odzyskanie widzenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Interweniujmy u polityków
  Hania
  27.03.2020, 10:53
  Skontaktowałam się w tej sprawie z dwoma biurami poselskimi i jednym senatorskim. Niech każdy, kto może, pilnie podejmie takie kroki, bo posłowie dziś mają głosować nad tym projektem.
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawe kto dostanie te pieniadze :)))
  Janek
  27.03.2020, 10:05
  Coś jakkoś czuje, że niepełnossprawny pracownik tej podwyżki nie powącha.... :)))
  odpowiedz na komentarz
 • Niesprawiedliwość
  osoba niewidoma
  27.03.2020, 09:12
  Mam znaczny stopień niepełnosprawności z tytułu wzroku, czyli jedno ze schorzeń specjalnych. Zgadzam się z czytelnikiem z niepełnosprawnością ruchową, że nie jest w porządku, że bardziej będzie opłacało się zatrudnić osobę ze stopniem umiarkowanym niż znacznym. Jest to nieprzemyślane, niesprawiedliwe i należy podjąć działania, by temu zapobiec.
  odpowiedz na komentarz
 • Ja mam stopień umiarkowany symbol 10-N i juz się dowiedziałem że nie przed
  Jarek
  26.03.2020, 20:17
  Takie rozwiązanie jest bardzo krzywdzące dla mnie ja choruję na stwardnienie rozsiane I mam symbol 10-n i juz nie mam radnej szansy na pracę. Pracowałem zdalnie dla Neonet z ramienia firmy Oringen i niestety nie przedłużono mi umowy o pracę a zatrudnia się tylko ze znaczną niepełnosprawnością. BRAWO dla autorów nowego projektu!
  odpowiedz na komentarz
 • paranoja
  Marecki
  26.03.2020, 20:02
  Powyższe poskutkuje np. tym, że dofinansowanie na pracującego pana Janusza Świtaja oddychającego za pomocą respiratora i całkowicie bezwładnego od szyi w dół, wyniesie 1950 zł/mc, a na w pełni samodzielnego b.żołnierza, policjanta itp. pracujących w ochronie, z umiarkowanym stopniem ze schorzeniem 2P, wniesie 2100 zł/mc.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas