Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS: orzeczenie bez bezpośredniego badania

27.03.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: www.gov.pl
nogi mężczyzny oparte na podnóżku wózka inwalidzkiego, widoczne też jego koła
Orzeczenie o niepełnosprawności może być obecnie wydane bez bezpośredniego badania osoby, która o nie wnioskuje. Od 27 marca 2020 wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, które reguluje te kwestie.
 
 
Teraz lekarz, przewodniczący komisji orzeczniczej, może ocenić stan zdrowia osoby występującej o orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku o orzeczenie, jeśli uzna ją za wystarczającą.
 
 - Trwający stan epidemii znacząco wpływa na organizację pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. W przypadku obowiązku wydania oceny stanu zdrowia po przeprowadzeniu osobistego badania lekarskiego, czas oczekiwania na wydanie orzeczenia znacznie by się wydłużył – uzasadnia minister pracy Marlena Maląg.
 
Nie ma także konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza niemożność osobistego stawiennictwa z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby.
 
Przewodniczącym komisji orzeczniczej może być teraz lekarz specjalista lub lekarz ze specjalizacją co najmniej I stopnia, szczególnie w dziedzinach: choroby wewnętrzne, pediatria, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, neurologia, psychiatria, okulistyka, otolaryngologia.
 
- Te dziedziny medycyny po pierwsze znajdują szerokie zastosowanie w procesie orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, a po drugie – dostępność lekarzy posiadających specjalizację w tym zakresie jest większa –  powiedziała minister Maląg.

ZUS i KRUS

„Co ważne, w postępowaniach orzeczniczych prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przyjęte zostały podobne rozwiązania. Każdy lekarz – członek zespołu –  bez względu na posiadaną specjalizację, stosuje te same kryteria i standardy postępowania o wydanie orzeczenia, sporządza ocenę i określa funkcjonowanie osób orzekanych na tych samych poziomach. Taki lekarz nie przeprowadza badania osoby zainteresowanej, jego zadaniem jest ustalenie rodzaju i zakresu ograniczeń, będących skutkiem rozpoznanych przez lekarza specjalistę schorzeń, na podstawie dostarczonej dokumentacji” – czytamy na stronie resortu pracy.

Prawo zadziała wstecz

Ważność zachowają także zaświadczenia uprawniające do orzekania o niepełnosprawności lub jej stopniu, które wojewoda wydał członkowi powiatowego zespołu. Jeśli ich ważność upływa w terminie od 8 marca 2020 r. zachowają one ważność do 60 dnia od chwili odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego zaświadczenia.
 
Rozporządzenie zadziała wstecz, co oznacza, że osoby z niepełnosprawnością od 8 marca 2020 r. będą mogły otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu bez osobistego stawiennictwa na komisji orzeczniczej.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • komisje podważają opinie lekarzy specjalistów rodzinnych , ortopedów, neurologów itd
  bezradni
  08.05.2020, 16:54
  Złożyłam odwołanie do wojewódzkiej komisji, bez mojego badania nie przyznano mi umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mimo ze miałam przez 14 lat, i jeszcze dodatkowo zabrano ,,P'' i pozostawiono tylko ,,R". Chyba taki sposób szuka się tarczy antykryzysowej i zabiera się się jedyne źródło utrzymania chorych jakim jest zasiłek stały z MOPR. po co jest stopień niepełnosprawności lekki i w którym napisane sjest że osoba taka jest w dużym stopniu mniej sprawna od osoby zdrowej, ale nic jej z tego powodu nie przysługuje, a jest niby zdolna pracować na otwartm rynku pracy i nie potrzebuje pomocy innych wg opinii ,,komisji". My nie jesteśmy przestępcami żeby zgłaszać się do sądów, lekarze nas leczący, w moim przypadku kilku piszą jaki jest nasz stan zdrowia a komisje podważają ich opinie i nasze zdania na temat naszego samopoczucia i funkcjonowania. Jakim prawem do takich anomalii dochodzi i jakim prawem lekarz może dokonać takich zmian bez naszej obecności, bez zbadania nas i rozmowy z nami!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • profil zaufany do kontaktu z MOPS
  Adam
  04.04.2020, 12:04
  Wnioskuję o dopuszczenie kontaktów z MOPS i Zespołami Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności, w obie strony, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Może to istotnie ograniczyć kontakty bezpośrednie i ułatwić pracę urzędnikom.
  odpowiedz na komentarz
 • tarcza antywirusowa nie z myślą o chorych
  Ewa
  30.03.2020, 14:33
  Czy ci,,lekarze" z ,,komisji" powiatowych i wojewódzkich, sądach nie powinni si ęlepiej z ająć wsparciem lekarzy na oddziałach zakaźnych, a nie swoimi decyzjami być może krzywdzić dalsze rzesze ludzi wróżąc na dokumentach, a nie oceniając stan chorych którzy chcieliby uczestniczyć w komisjach, ale nie mogą z powodu koronawirusa, powinny być im przedłużane orzeczenia które mieli a nie, stawiać nowe orzeczenia na chybił trafił stawiając w ten sposób bezpodstawne wyroki. Gdzie przyrzeczenie że po pierwsze nie szkodzić...
  odpowiedz na komentarz
 • Orzecznik to nie lekarz
  Darek
  27.03.2020, 20:04
  Tez się jeszcze kilka miesięcy temu przejmowałem opinią orzecznika ale po głębokich przemyśleniach stwierdziłem że prawda jest taka że i tak wszyscy umrzemy. Kwestia tylko kto pierwszy i w jaki sposób, jedni beda długo cierpieć (choroba) a inni szybka praktycznie bezbolesna śmierć (wypadek komunikacyjny) i od kilku miesięcy czekam właśnie na ten piękny moment śmierci bo przepisy w polsce sa takie że zyć się nie chce (przynajmniej mi)
  odpowiedz na komentarz
 • Agnieszka Pęcak
  Agnieszka Pęcak
  27.03.2020, 20:00
  a co z komisjami odwoławczymi Wojewódzkimi
  odpowiedz na komentarz
 • Odwołanie
  Iwona
  27.03.2020, 12:54
  Powiem tak dziś ma być komisja odwoławcza bez udziału syna zobaczymy co komisja ustali jedna go usamodzielnila a ma SM z rzutami i EPI z atakami porusza sie o kulach a na dluższy odcinek to na wózku
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas