Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowe środki na pomoc dla DPS-ów. Coraz więcej w nich ognisk COVID-19

03.04.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
kobieta z maseczką zabezpieczającą na twarzy
W kwietniu do powiatów na wsparcie domów pomocy społecznej (DPS) w Polsce trafi dodatkowe 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej doniesień o kolejnych ogniskach koronawirusa w DPS-ach.
 
- W związku z sytuacją dotyczącą rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej, zdecydowaliśmy o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
 
Jak informuje resort pracy, w czerwcu planowana jest ponowna weryfikacja potrzeb domów pomocy społecznej. 
 
W Polsce działają obecnie 824 DPS-y, w których przebywa ponad 80 tys. osób.
 
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekaże środki wojewodom na ich wniosek, które zostaną przekazane domom pomocy społecznej, gdzie znajdują się mieszkańcy przyjęci do nich na zasadach sprzed 1 stycznia 2004 r. 
 
Z 1 na 2 kwietnia wykryto koronawirusa u dwóch mieszkańców DPS-u w Podobowicach niedaleko Żnina w województwie kujawsko-pomorskim. Blisko 100 osób jest tam objętych kwarantanną. 
 
W Domu Pomocy Społecznej w Koszęcinie w województwie śląskim zarażonych jest koronawirusem 17 jego mieszkanek chorujących psychicznie. Ośrodek został objęty całkowitą kwarantanną. 2 kwietnia placówka została ewakuowana, stan chorych na dziś jest dobry.
 
Również Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach w województwie mazowieckim został objęty kwarantanną przez Sanepid, w sumie blisko 100 mieszkańców wraz z personelem. Zarażona koronawirusem była pracująca tam pielęgniarka. W DPS w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim wykryto COVID-19 u trzech osób. Podobnie u 15 mieszkańców DPS-u w Jakubowicach na Opolszczyźnie potwierdzono koronawirusa, ośrodek objęty jest kwarantanną. 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas