Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak w praktyce rozumieć przepis z ustawy z 31 marca 2020?

30.04.2020
Autor: M.

W związku z ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, czy zawarte tam ustalenia, w szczególności art. 15 h dotyczy ośrodków pomocy czy także urzędów miasta wypłacających zasiłki pielęgnacyjne, i jak w praktyce ten przepis realizować, wydawać decyzje zmieniające i wydłużać zasiłki?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

  • upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, w związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany w ust. 1, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 i 284) zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ust. 1 i 2, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.

Zmiana decyzji w przypadku, o którym mowa w ust. 4, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji.

Ustęp 5 w/w przepisu wskazuje na wydawanie decyzji w przedmiocie świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany przecież na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nasze Stowarzyszenie wystąpiło z podobnym zapytaniem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak otrzymamy jakąś odpowiedź poinformujemy na stronach portalu Niepełnosprawni.pl.

Spotkałem się ze stanowiskiem w doktrynie, iż jest możliwość wydania decyzji w przedmiocie przedłużenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego czy świadczenia pielęgnacyjnego w oparciu o zasadę wyrażoną w ust. 1 w/w artykułu, stosując przepisy zawarte w art. 32 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1a w związku z art. 24 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Niemniej jednak za każdym razem sprawę należy omówić z pracownikami działu prawnego w danej gminie.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas