Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komu przysługuje 500 zł od PFRON? Tłumaczy prezes Funduszu

07.04.2020
Autor: Beata Dązbłaż, Tomasz Przybyszewski, fot. PFRON
Uśmiechnięta twarz Krzysztofa Michałkiewicza

„PFRON wspiera Ciebie” – to kampania informująca, jak Fundusz wspiera osoby z niepełnosprawnością, dotknięte skutkami epidemii koronawirusa. Jednym z elementów jest dofinansowanie kosztów domowej opieki nad tymi, którzy nie mogą korzystać ze zorganizowanych zajęć, np. w warsztatach terapii zajęciowej, środowiskowych domach samopomocy czy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON, przybliża zasady tego programu pomocowego.


Beata Dązbłaż, Tomasz Przybyszewski: PFRON uruchomił właśnie nowy program, który zakłada przekazanie środków w wysokości 500 zł miesięcznie dla jednej osoby z niepełnosprawnością i wypłacanie ich przez trzy miesiące. Kto może starać się o wypłatę tych środków?

Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON: Nowy program PFRON jest szybką reakcją na trudną sytuację osób niepełnosprawnych w czasie epidemii. Zależy nam, aby środki trafiły do wszystkich, którzy z powodu zawieszenia zajęć w warsztatach terapii zajęciowej czy w innych dofinansowanych przez Fundusz placówkach rehabilitacyjnych utraciły możliwość korzystania ze świadczeń, które otrzymują w placówce.

Program adresujemy też do niepełnosprawnych podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz do wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych.

Czy to zawsze jest kwota 500 zł, czy może się ona różnić w poszczególnych przypadkach?

Świadczenie ma stałą wysokość – to 500 złotych miesięcznie dla jednej osoby. To kwota „na rękę” przyznawana po złożeniu wniosku, w którym osoba niepełnosprawna wskazuje, że placówka, do której uczęszcza, została zamknięta.

Program zakłada, że środki będą wypłacane przez trzy miesiące, również za marzec. Już wtedy placówki były w większości niedostępne.

Jakie warunki musi spełnić wnioskujący o te środki?

Wsparciem chcemy objąć jak największą grupę osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dlatego o wypłatę środków mogą się starać nie tylko osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale również – poprzez swoich opiekunów – młodzież posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.

Warto przypomnieć, że do korzystania z dofinansowań ze środków PFRON zawsze upoważnione są osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne, wydane przez lekarza orzecznika KRUS lub ZUS.

Chcemy, by przelew środków finansowych na rachunek bankowy nastąpił jak najszybciej, nie później niż w ciągu 10 dni roboczych od daty podjęcia decyzji.

Jak będzie wyglądać nabór wniosków? Kto pierwszy, ten lepszy?

Z pomocy może skorzystać każdy, kto spełnia kryteria.

Na ten moduł programu pomocowego przeznaczamy ponad 174 mln złotych. Tak wysoki budżet gwarantuje wsparcie wszystkich osób niepełnosprawnych, które z powodu zamknięcia placówki nie mogą korzystać z zajęć. Szczegółowe zapotrzebowanie określimy na podstawie danych otrzymanych od samorządów, które przystąpią do programu.

Najważniejsze jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Można będzie je składać na bieżąco od 10 kwietnia do 4 września 2020 roku przez internetowy System Obsługi Wsparcia – www.sow.pfron.org.pl lub drogą pocztową, wysyłając wniosek do miejscowego centrum pomocy rodzinie lub innej wskazanej przez powiat instytucji. Wszystkie formularze są już dostępne na stronach Funduszu.

Czy przyznanie tych środków jest obwarowane kryterium dochodowym?

Nie ma żadnego kryterium dochodowego. Jedynym warunkiem przyznania świadczenia jest brak możliwości korzystania z zajęć w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 następujących po sobie dni roboczych i spełnianie przyjętych kryteriów.

Świadczenie jednak nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą „antykryzysową”.

Czy środki te są opodatkowane?

Środki te nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na co można te środki przeznaczyć? Czy trzeba będzie udokumentować, rozliczać lub sprawozdawać, na co się je przeznaczyło?

Zgodnie z założeniem programu środki powinny być przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z utratą zajęć w placówce, zorganizowaniem zajęć w warunkach domowych. Nie ma konieczności udokumentowania poniesionych wydatków.

Napis: PFRON wspiera Ciebie

Część środków trafi do samorządów powiatowych, które zorganizują dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. O jakim rodzaju wsparcia jest tu mowa? Na co samorządy będą mogły je wydać?

Nowy program zakłada też wsparcie powiatów, które w związku ze stanem epidemii uruchomiły dodatkową pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Jeden samorząd może otrzymać wsparcie w wysokości do 100 tys. złotych. Na cały ten moduł przeznaczamy ponad 53 mln złotych.

Będziemy refundować samorządom do 50 proc. poniesionych wydatków. Samorządy otrzymują sporą dowolność w wyborze sposobów zapewnienia swoim niepełnosprawnym mieszkańcom potrzebnego wsparcia w okresie epidemii. Mogą to być usługi transportowe dla osób niepełnosprawnych, zrobienie niezbędnych zakupów czy dostarczenie ciepłych posiłków.

Czy samorządy dostaną te środki „z automatu”, czy też muszą o nie zawnioskować? Jeśli muszą wnioskować, jak powinny to zrobić?

Każdy powiat, który chce skorzystać ze wsparcia, musi złożyć wniosek o przyznanie refundacji we właściwym Oddziale PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bzdura
  Piotr
  07.01.2021, 21:17
  Żona wystąpiła o takie dofinansowanie. Po 5 miesiącach dostała odmowę. Mamy córkę z autyzmem, która jeszcze w wieku 7 lat nie potrafiła się sama załatwić (teraz ma 8). Gadki w stylu : "Wsparciem chcemy objąć jak największą grupę osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności." - to bzdura. Kryterium to nie niepełnosprawny, a placówka. Bez pozdrowienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Bzdura
  Piotr
  07.01.2021, 12:17
  Żona wystąpiła o takie dofinansowanie. Po 5 miesiącach dostała odmowę. Mamy córkę z autyzmem, która jeszcze w wieku 7 lat nie potrafiła się sama załatwić (teraz ma 8). Gadki w stylu : "Wsparciem chcemy objąć jak największą grupę osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności." - to bzdura. Kryterium to nie niepełnosprawny, a placówka. Bez pozdrowienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Rozczarowany
  Rodzic dziecka niepełnospawnego.
  05.07.2020, 23:50
  To co oni piszą że PFRON daje 500 zł.dla niepełnosprawnych to jest wielka ścienne. Myśmy składali wniosek dla naszej 14 letniej niepełnosprawnej córki i dostaliśmy odpowiedź że nie przysługuje jej te dofinansowanie. To ja się pytam po co piszą że coś dają jak i tak odpowiedź jest negatywna. To jest żerowanie na ludzkim nie szczęściu. Ja się zastanawiam po co jest ta instytucja PFRON jak i tak nic nie pomagają chyba żeby osoby tam zatrudnione miały pracę.
  odpowiedz na komentarz
 • Rozczarowana
  Matka
  28.05.2020, 00:20
  Mam nadzieję, że ktoś z PFRON czyta te komentarze. Dostałam jasną informację, że podopieczna OREWu z uposledzeniem głębokim nie dostanie tego świadczenia. W PFRON ach sami nie wiedzą do końca kto ma to dostać, w moim lokalnym mówili że tylko dorośli niepełnosprawni, potem jednak ze dzieci też ale tylko te w ramach których był realizowany program PFRON. Czyli reszta rodziców może się cmoknąć, przecież dzieci innych leżały obłogiem prawie 3 miesiące. Rodzice po łokcie w robocie żeby to dziecko chociaż oddychało a PFRON się wypina. Jestem szczerze oburzona, bo w mediach piszą to tak jakby wszyscy dostali, a tu psikus. Nie dość że na decyzję ludzie czekają miesiącami, to i tak będą nimi rozczarowani. Prościej i taniej byłoby nie robić szumu wokół tego i dać tym z listy, a teraz urzędnicy muszą tysiącom ludzi wydać decyzję odmowną- naprawdę nie ma nic innego do roboty? Tylko bawić się w ciuciu babkę z ludzimi obciążonymi chorobami najbliższych.
  odpowiedz na komentarz
 • Dorosły niepełnosprawny a rodzic pracuje
  JOLANTA
  12.05.2020, 19:59
  Witam. Jestem pracującą mamą /0,5 etatu/ dorosłej córki, która uczęszcza do ŚDS. w związku z tym, że córka przestała uczęszczać do placówki 11 marca, a ja do pracy/Covid/ od 30 marca do 14 kwietnia/ z przerwami na soboty ,niedziele oraz święta skorzystałam z opieki 14 dni ale tej na dorosłego chorego członka rodziny. Później-czyli od20.04 do08.05 /równiez z przerwami na święta,soboty i niedziele/wykorzystałam 14 dni z zasiłku opiekuńczego z tytułu covid Córka chciałaby wykorzystać zasiłek 500zł z PEFRON z tytułu epidemii. I co się w takim razie córce należy? za 3 miesiące czy za 2 miesiące, a może w ogóle? nadmieniam, że córka ma przyznaną niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz rentę socjalną -oba te świadczenia na stałe. Nie jest ubezwłasnowolniona ale niestety nie jest w stanie ubiegać się samodzielnie o te dodatki. Ja wypełniam wszystko w jej imieniu, ona nie jest w stanie tego zrobić/niep.intelektualna./ Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć naszą sytuację w kontekście ubiegania się o dodatek z tyt.covid? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • Wsparcie 500<+
  Józef pytlarz
  11.05.2020, 14:06
  Mam troje dzieci w tym dwoje niepelnosprawnych czy dostane wsparcie
  odpowiedz na komentarz
 • Agnieszka Truszkowska
  at
  10.05.2020, 00:05
  Nr wniosku Wnioskodawca Data utworzenia Data złożenia Nazwa Realizatora Typ wniosku Status wniosku Akcja Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie Warszawa-2020/04/13/PPZM3/WNIOSEK/00098 2020-04-13 2020-04-13 Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie Warszawa Moduł III - choroby zakaźne ZŁOŻONY. I co dalej???
  odpowiedz na komentarz
 • swiadczenie 500zl. od pfron
  at
  09.05.2020, 23:57
  ja tez złożyłam wniosek epuap lecz zadnej odp. ani srodkow na koncie... nie wspomnę o wnioslu, gdyż nie podlinkowano do artykułu stosownych dokumentów. ładne zdjęcie Prezesa lecz my po postach tu napisanych czujemy duży niedosyt. Na co idą te środki / czyzby jak we wzystkich sferach tego kraju aby tylko gdzies rozdysponowac czy aby rozsądnie to zrobic, bo dopoki pieniądze nie będą trafiac do ludzi tylko do posredników i instytucji, nie będzie się działo dobrze, bo gdyby człowiek miał to by nie czekał tylko się leczył prywatnie / skoro : - portale dla ON świecą pustkami brak ofert pracy,to po co sa portale podobnie jak setki osób w UPracy , nie wiadomo po co tam są bo napewno nie po to aby pomagac / patrz wzorowy system Jobcentre Plus UK England vs polski posredniak UP / - stawki dla ON -dyskryminacja.lepiej się nie przyznawać bo zaniżą stawkę bo ma orzeczenie ... - totalny brak kontroli nad pracodawcami dyskryminacja na każdym kroku. - brak sportu dla on - brak prawdziwych przywilejów ON - kreowanie sytuacji dysonansu poznawczego w instytucjach... itp itd... -
  odpowiedz na komentarz
 • PFRON zdysryminował osoby, które nie są pod opieką ośrodków
  Marta
  29.04.2020, 19:01
  Jest wiele osób niepełnosprawnych, które są niepełnosprawne fizyczne a w tzw "normie intelektualnej" Nie są zatem uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej czy Domów Środowiskowych. Są dzieci, które uczą się w tzw zwykłych szkołach z oddziałami integracyjnymi. Dzwoniłam jako osoba niepełnosprawna, która nie jest uczestnikiem takich placówek, a której rehabilitacja również została odwołana. Przecież takie osoby również korzystają z rehabilitacji. Koronawirus zabrał rehabilitację wszystkim, ale PFRON skonstruował program, według którego zasiłek należy się tylko " wybranym niepełnosprawnym" Uważam, że jako urząd powołany do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych sam zadziałał w tym momencie dyskryminująco.
  odpowiedz na komentarz
 • Wniosek
  Iza
  24.04.2020, 18:27
  Witam. Dziecko ma niepełnosprawność i jest w przedszkolu (zerówka). Z powodu epidemii od marca nie uczęszcza z powodu epidemii. Czy należy mu się świadczenie 500 zł?
  odpowiedz na komentarz
 • Fikcja
  Tadeusz Z.
  19.04.2020, 12:16
  To jedna wielka fikcja i ściema. Siostra moja złożyła elektronicznie i ani me ani be - żadnej odpowiedzi, nie wspomnę o tej "pomocy" po rzekome 500 zł za m-c. Napisała pismo elektroniczne do PFRON - żadnej odpowiedzi. Najważniejsze, że prezes PFRON ma się dobrze i wspiera "niepełnosprawne" firmy ochroniarskie, które założyli byli oficerowie SB i MO. Oczywiście moderator opublikuje wpisy gloryfikujące PFRON i prezesa.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie znajdę ten wniosek
  Dymek mieczysław
  17.04.2020, 15:11
  Pytanie
  odpowiedz na komentarz
 • Nie mogę się zalogować bo mam podać stare haslo którego nie znam
  Zbigniew Różycki
  17.04.2020, 14:08
  Nie mogę się zalogowac
  odpowiedz na komentarz
 • Tomasz Kiełbasa
  Kiełbasa Tomasz
  16.04.2020, 22:10
  Synowi przyznano zasiłek pielęgnacyjny ,ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym .Żona zaczeła pracować w Republice Czeskiej ,zasiłek został zabrany .
  odpowiedz na komentarz
 • ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO I OSOBY DOROSŁE
  Aldona Ból
  16.04.2020, 18:50
  jak wygląda sytuacja względem podopiecznych organizacji OPP nie finansowanych ze środków PFRON. Syn jest podopiecznym takiej organizacji, która działa już 26 lat. Są tam zatrudnieni na co dzień rehabilitanci i terapeuta zajęciowy a zajęcia odbywają się przez cały tydzień. Druga sprawa to wiek- dlaczego jest określony wiek, czy dorosłe osoby, których niepełnosprawność powstała przed 16-tym rokiem życia tej ciągłej rehabilitacji nie potrzebują? Jest to kolejna sytuacja, gdzie wyróżnia się tylko grupę osób z pośród dużej części niepełnosprawnych i pozbawia się ich wsparcia.
  odpowiedz na komentarz
 • Wątpliwości
  Barbara
  16.04.2020, 14:13
  Czy ktos na te wszystkie pytania rzetelnie odpowie?
  odpowiedz na komentarz
 • Zajęcia rewalidacyjno-komoensacyjne
  Aneta
  16.04.2020, 12:26
  Co w przypadku gdzie dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności i zajęcia rewalidacyjno- kompensacyjne realizuje na terenie szkoły podstawowej, ogólnej. Czy mogę starać się o 500 zł.? Szkoła jest zamknięta więc siłą rzeczy nie ma tych zajęć, które są niejako formą terapii.
  odpowiedz na komentarz
 • DDPS
  Grazyna
  16.04.2020, 09:57
  w związku z zamknięciem placówki także seniorem przysługuje pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • Zespół downa
  Sylwia
  15.04.2020, 23:41
  Syn uczęszcza do ośrodka szkolno wychowawczego ma 16 lat, dzwoniłam do pefronu to mi Pani powiedziała że to tylko przysługuje młodzieży od 18 do24 roku życia, to trochę niesprawiedliwe,
  odpowiedz na komentarz
 • Zespół Aspergera
  Jolanta
  14.04.2020, 18:27
  Syn w zerówczesnej miał zajecia logopedyczne ,rywalidacje, wczesne wspomaganie, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne a w poradni psychologiczno-pedagogicznej miał wwr czy należy mu się
  odpowiedz na komentarz
 • Autyzm
  Zuzanna
  14.04.2020, 04:49
  Syn ma orzeczenie autyzm dziecięcy chodzi do przedszkola gdzie ma terapie w obecnej sytuacji zostaliśmy bez pomocy czy nam należy się te 500 zł???
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc
  Grzesiek
  13.04.2020, 23:11
  Gdzie znajde ten wniosek o 500Plus i jak go wypelnic
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie składać wniosek
  Beata Sulej
  11.04.2020, 02:36
  Czy można wniosek złożyć w placówce Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy tylko w PEFRON?
  odpowiedz na komentarz
 • Dla kogo?
  Ewa
  10.04.2020, 16:14
  Moim zdaniem nieważne jaka niepełnosprawność, czy gdzie dziecko uczęszcza, gdzie ma rehabilitację. Ważne czy ten ośrodek jest w jakiś sposób finansowany przez PFRON. Tak jakby te pieniądze były kierowane do osób do tej pory również finansowanych przez PFRON. Najczęściej to WTZ i SDS.
  odpowiedz na komentarz
 • Pyt. dot. kilku placówek rehabilitacji jednocześnie?
  Anna Jurkiewicz
  10.04.2020, 11:07
  Proszę o odp. mam niepełnosprawnego synka ma 4 lata mamy tak poustawianą rehabilitację, że synek codziennie jeździ na rehabilitację, ale do trzech różnych ośrodków ( trzy dni w tygodniu do przychodni rehabilitacji w Bydgoszczy, dzień do ośrodka rehabilitacji w Toruniu i jeden dzień w Stowarzyszeniu Jestem w Toruniu? Wszystkie te trzy ośrodki są oczywiście zamknięte i sama ćwiczę z synkiem w domu. Co w takiej sytuacji? Czy należy nam się dodatkowe 500zł z PEFRON czy nie?
  odpowiedz na komentarz
 • Anna
  Anna Katta
  09.04.2020, 22:33
  prosze o pomoc mam syna 18 uczy sie w szkole specjalnej czy mu sie nalezy
  odpowiedz na komentarz
 • Zespół Aspergera
  Mama tymka
  09.04.2020, 09:41
  Mój 12 letni syn chodzi panstwowej szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi,poza tym terapia w prywatna w Instytucie Nauk Stosowanych w tczewie za która płacę,ponieważ w ośr.OdNowa, dofinsowany osrodek przez PFRON) odmówili wspópracy po 2 zajeciach,poniewaz nie radzili sobie z jego zachowaniami,obecnie tearpia w INS skutkuje bardzo pozytywnie oraz zajęcia rewalidacyjne w szkole.-syn został zdiagnozowany w wieku11 lat.Niestety musze ponosic pełne koszty terapii,A sa to duze koszty.Czy mój syn moze skorzystac z dotacji,jesli teraz wszelkie formy terapii sa zawieszone przez obecną sytuację w Polsce.
  odpowiedz na komentarz
 • Zajęcia
  Agnieszka
  08.04.2020, 23:09
  Czy program obejmuje również dzieci uczęszczające do ośrodka wczesnej interwencji?
  odpowiedz na komentarz
 • Agnieszka Korczak
  Agnieszka
  08.04.2020, 23:07
  Czy program dotyczy dzieci uczęszczające do ośrodka wczesnej interwencji?
  odpowiedz na komentarz
 • Rehabilitacja w domu
  KUREK
  08.04.2020, 22:18
  a jeśli ktoś miał rehabilitację domową, a teraz z wiadomych względów nie może jej mieć, bo wszystkie rehabilitacje są wstrzymane, to co łapie się , czy nie?
  odpowiedz na komentarz
 • Zapytanie
  Grażyna
  08.04.2020, 21:04
  Syn lat 16 jest uczniem szkoły specjalnej klasa 1 PP czy też należy się takie świadczenie
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc dla niepełnosprawnego dziecka
  Jakubiec
  08.04.2020, 18:24
  Czy dziecku niepełnosprawnemu nalezy sie 500 zl gdy jest uczniem Specjalnego ośrodka szkolno wychowawczy w zywcu szkoła zamknieta a miał przyznana rehabilitację Posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności
  odpowiedz na komentarz
 • gorący posilek
  Ewa Brycz
  08.04.2020, 17:23
  Czy mogę skorzystać z dostarczaniem posiłków. Mieszkam z synem niepełnosprawnym a ja mam znaczny stopien niepelnosprawnosci i jestem niezdolna do samodzielnej egzystencji(wózek).Syn ze wzgledu na typ choroby nie jest w stanie pomoc (schizofrenia paranoidalna) do tej pory gorace posilki dostarczalo nam przedszkole ale od chwili epidemii nie mamy goracyh posilkow. czy w zwiazku z dofinansowaniem moge liczyc o pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • Komputery dla dzieci
  Paulina
  08.04.2020, 15:03
  A czy ktoś pomyślał o dzieciach które nie mają w domu komputerów a muszą nauczać się zdalnie w domu. A rodziców nie stać na zakup takiego sprzętu 😢
  odpowiedz na komentarz
 • 500 dla uczniów niepełnosprawnych
  Renata Z.
  08.04.2020, 14:02
  Od czego zależy pomoc dla dzieci, które uczęszczają do SOSW, a teraz z tych zajęć nie mogą korzystać?
  odpowiedz na komentarz
 • NSOSW SPP
  Kamila
  08.04.2020, 13:45
  A co z uczniami Niepublicznych ośrodków szkolno wychowawczych działających na prawach prawa oświatowego nieodpłatnych którzy są w szkole podlegającej pod te ośrodki ale w SPP
  odpowiedz na komentarz
 • od nazwy szkoly zalezy pomoc nielogiczne i kolejne dzielenie na lepszych i gorszych
  ania
  08.04.2020, 12:50
  SPP nie podlega choc moje dziecko nigdy nie bedzie pracowac szkola sie tak nazywa i tyle gdyby w nazwie bylo SOSW byloby ok to jest chore
  odpowiedz na komentarz
 • PFRON wspiera ciebie
  Matka Bożena Rutkowska
  08.04.2020, 09:48
  A co z autystami, którzy skończyli edukację i nigdzie nie uczęszczają ( żadne SDS, WTZ i inne) bo nikt ich nie chce przyjąć ze względu na trudne zachowania, wymagające asystenta często 1:1 .W CUS gdzie syn przeszedł pozytywnie rekrutację ale po 3 dniach zajęć mu podziękowano. Obiecano asystenta do domu. 1,5 roku i nic ( nie mam już siły nawet dzwonić ). WIĘC SIEDZIMY w domu, i znikąd jakiejkolwiek pomocy .Zero .A regres coraz większy i autoagresja, i agresja . Po tej epidemii to już na pewno wszystkie drzwi będą dla mojego syna nie tylko zamkniete ale zatrzaśnięte. A teraz też został wykluczony z pomocy .Dorosły Niepełnosprawny zamknięty w czterech ścianach,( chodzący którego roznosi energia, na 3 piętrze blokowiska) niewidoczny dla ludzi, niewidoczny dla systemu, bez praw. Pomocy.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie.
  Anna W.
  07.04.2020, 22:28
  Czy przysługuje dziecku z autyzmem, który uczestniczy na zajęcia przedszkolne w niepublicznej szkole dla dzieci z autyzmem? Czy to jest przypadkiem to samo co, jako zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze? Oczywiście ta szkoła jest zamknięta od momentu zgłoszenia przez rząd.
  odpowiedz na komentarz
 • Pracownicy też potrzebują wsparcia
  Xy
  07.04.2020, 22:10
  A co z pracownikami tych instytucji,którzy zarabiają marne pieniądze, a teraz dostają 80%,a niektórzy 60% wypłaty?
  odpowiedz na komentarz
 • rehabilitacja
  slavo
  07.04.2020, 20:54
  a jeśli ktoś miał rehabilitację domową, a teraz z wiadomych względów nie może jej mieć, bo wszystkie rehabilitacje są wstrzymane, to co łapie się , czy nie?
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc
  Ania
  07.04.2020, 19:05
  Czy dziecko uczeszczajace do przedszkola terapeutycznego obowiązuje?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas