Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe propozycje rządu m. in. dla osób z niepełnosprawnościami

08.04.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: informacja prasowa CIR
kobieta na wózku siedzi w słuchawkach w uszach na wózku przy stole na przy laptopie, jest uśmiechnięta
7 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Są wśród nich nowe rozwiązania wspierające osoby z niepełnosprawnością.
 
Rząd proponuje kontynuację działań zawartych w Tarczy Antykryzysowej, której celem jest wsparcie przedsiębiorców i pracowników. 
 
Wśród nowych propozycji rządu znalazło się zwolnienie spółdzielni socjalnych ze składek wszystkich płatników, bez względu na liczbę pracowników.
 
Rząd planuje także wprowadzić w usługach komórkowych nielimitowany dostęp do „publicznych” stron internetowych, m. in. z domeną gov.pl. Ma to umożliwić zdalną diagnostykę medyczną oraz pozwolić na swobodną zdalną pracę nauczycieli i uczniów.
 
Osoby starsze i z niepełnosprawnością mają być wyposażone w urządzenia i usługi, które umożliwią im wykonywanie codziennych aktywności, w tym m. in. korzystanie z usług ochrony zdrowia w sposób zdalny. Placówki  ochrony zdrowia będą zaś wyposażone w szybkie łącza internetowe i sprzęt umożliwiający prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej. Fundusz Szerokopasmowy zostanie wsparty w tym celu dotacją z budżetu państwa w wysokości 87 mln zł. Zostanie on uruchomiony w 2020 r., a nie 1 stycznia 2021 r.
 
Dokumenty do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywane będą elektronicznie. 
 
Organizacja pozarządowe i inne podmioty, które działają na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie będą uprawnione do świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy.
 
Rząd proponuje także, by więcej firm mogło skorzystać z 3-miesięcznych „wakacji składkowych”.
 
„Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 ubezpieczonych. Firmy te – w zamian za utrzymanie zatrudnienia – będą miały pokrywane obowiązkowe składki w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności dotyczących składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.
 
Rejestrowana przesyłka listowa będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie. Nie będzie także obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru przy przesyłce kurierskiej.
 
Ważność zachowają także prawa jazdy i uprawnienia do kierowania pojazdami, jeśli upłynął ich termin ważności. Podobnie ważność zachowają tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe.
 
Nowymi przepisami zajmie się teraz parlament.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • POCZTA
  Borzoi
  16.04.2020, 20:40
  Szanowni Państwo. Złożyłem na poczcie prośbę o wkładanie listów poleconych do skrzynki. Na skrzynkę naklejono tajemniczą literkę (R). Niestety listonosze dalej wkładają tylko awizo. Siedzę w domu. Nikt nie dzwonił a w skrzynce awizo. Interweniowałem na poczcie. Odpowiedz. Wzruszenie ramionami. W naszym kraju są wspaniałe przepisy tylko, że ich nikt nie przestrzega. Dawniej można było iść do sekretarza POP poczty. Teraz nie wiadomo do kogo. Kiedy zwróciłem się z tym pytaniem co robić do proboszcza mojej parafii usłyszałem ,, proszę wpłacić datek na kościół i modlić się o zdrowie pocztowców". A dodatkowe pytanie. Jeżeli profesor nauk medycznych (Minister Zdrowia) nakazał noszenie maseczek i rękawiczek a nawet przyłbic to czy osoby z orzeczeniem znaczny kupujące te środki w aptece mogą odpisać od podatku czy nie.
  odpowiedz na komentarz
 • GŁUPOTA.
  dedw
  08.04.2020, 15:39
  Każda firma, nie tylko "socjalne". Wiele normalnych firm zatrudnia liczne ON i nie chce mieć statusu takiego, także.... Równosć. NIe każdy on tam pracuje.
  odpowiedz na komentarz
 • praca zdalna
  Andrew
  08.04.2020, 14:19
  czyli ze wszystkim pod każdym zwględem praca zdalna, a jak ktoś zachoruje, też praca zdalna?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas