Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Organizacje społeczne i resort rodziny o sytuacji w domach pomocy społecznej

09.04.2020
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl
płyn do dezynfekcji rękawiczki jednorazowe i maseczka stoją obok siebie

8 kwietnia odbyła się kolejna wideokonferencja dotycząca sytuacji w Domach Pomocy Społecznej (DPS), w której uczestniczył Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz Iwona Michałek, wiceminister pracy wraz z ekspertami i przedstawicielami organizacji społecznych.

W trakcie konferencji pracowano nad rozwiązaniami problemów związanych z ochroną życia i zdrowia personelu oraz podopiecznych znajdujących się w placówkach DPS w związku z pandemią COVID-19.
 
- To placówki, które wymagają dzisiaj szczególnej uwagi. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od 13 marca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich, podczas których raportowane jest, ile domów pomocy społecznej objętych jest kwarantanną, ile osób jest zakażonych wśród mieszkańców i personelu – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.
 
 
„To m.in., instrukcje i wytyczne dla wojewodów oraz organów prowadzących placówki całodobowej opieki, w tym właśnie domów pomocy społecznej. Dotyczą one nie tylko przestrzegania zasad higieny osobistej, ale też wskazania monitorowania stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy. Mowa jest również o zagwarantowaniu ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń Główny Inspektorat Sanitarny” – czytamy na stronie pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.
 
- 26 marca przekazaliśmy pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczyły m.in. zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do Domów Pomocy Społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa – przypomina wiceszefowa resortu rodziny Iwona Michałek.
 
Resort rodziny rekomenduje także ograniczenie do niezbędnego minimum przyjmowanie nowych mieszkańców DPS-ów.
 
- Kolejne rekomendacje zostały przekazane 2 kwietnia br. W przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zakażenia koronawirusem u mieszkańca domu rekomendowaliśmy podjęcie niezwłocznych działań w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym. Zarówno w takim przypadku, jak i w przypadku podejrzenia zakażenia u mieszkańca domu, personel nie może przebywać na terenie placówki. Przed przystąpieniem do pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami zarekomendowaliśmy przeprowadzenie z personelem szczegółowego wywiadu dotyczącego potencjalnych sytuacji stwarzających ryzyko zakażenia, w których mogli znaleźć się pracownicy, zwłaszcza osoby świadczące pracę równocześnie w podmiotach leczniczych – wylicza wiceszefowa MRPiPS.
 
Do domów pomocy społecznej trafiły m.in. maseczki i rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynsekcji dostarczone przez Agencję Rezerw Materiałowych. Płyn do dezynfekcji – na prośbę MRPiPS – przekazał wojewodom także KGHM.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas