Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie przyznano mi prawa do karty parkingowej

25.05.2020
Autor: H.

Nie przyznali mi prawa do karty parkingowej oraz do rehabilitacji raz w roku w sanatorium z żoną, bo wymagam opieki po udarze z rozległym wylewem krwi do mózgu, zawale serca, zesztywniającym zapaleniem stawów, kręgosłupa oraz mam chorobę układu oddechowego i krążenia. Załączyłem orzeczenia lekarskie o hospitalizacjach 30 stron.

Szanowny Panie,

       obecnie kartę parkingową może otrzymać: 

  • Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się
  • Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),  07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).

Aby osoba niepełnosprawna mogła z karty parkingowej korzystać, powinna posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do karty parkingowej. Należy więc odwoływać się od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a nie od odmowy wydania karty parkingowej. Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności w punkcie 9 musi zawierać wskazanie do wydania karty parkingowej, czyli przesłankę określoną w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Wskazania dotyczą: spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm,)

Niestety, nie jestem w stanie ocenić dokumentacji medycznej, powinien Pan od orzeczenia MZON odwoływać się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a następnie, jeśli jego orzeczenie nie będzie po Pana myśli, za jego pośrednictwem do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas