Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Młodzi aktywiści walczą z dyskryminacją

19.10.2011
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: HIA Poland, fot.: Anna Rok

15 i 16 października 2011 r. w Warszawie ekipa „Uprzedź uprzedzenia”, czyli dwudziestu młodych aktywistów i liderów z całej Polski, po raz kolejny spotkała się, aby wspólnymi siłami przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnością - zarówno w wymiarze społecznym, jak i prawnym.

Jak zmienić stereotypowe myślenie dotyczące niepełnosprawności i trafić jednocześnie do szerokiego grona odbiorców? Co zrobić, by zainspirować innych do podjęcia działań i przekonać do swoich pomysłów osoby niezainteresowane? Jak przekonują inicjatorzy akcji, narzędzia są na wyciągnięcie ręki: pomysły, słowo, obraz, nowa wizja. Trzeba więc spróbować to zagadnienie opisać, pokazać w niebanalny sposób, wyjść poza istniejące schematy myślenia oraz zarysować alternatywny horyzont, który nie ogranicza, a wyzwala - podkreślają. W tym celu w kwietniu 2011 r. powołana została do życia redakcja "(MEGA)zinu", tj. czasopisma i zinu, która kontynuowała swoje działania w miniony weekend.

Kolegium redakcyjne składa się z członków ekipy „Uprzedź uprzedzenia”, którzy doskonalą swoje umiejętności dziennikarskie przy okazji pracy nad tekstami prasowymi. W tym procesie twórczym pomagają im doświadczeni dziennikarze i redaktorzy magazynów „Aktivist” i „Integracja”, a także zespół z Fundacji Humanity in Action Polska. Prace redakcji zostaną zakończone na przełomie listopada i grudnia br.; wtedy też"(MEGA)zin" ujrzy światło dzienne.

Na zdjęciu: ekipa
Fot.: Anna Rok

Nowej wizji nie wystarczy jednak wyłącznie opisać. Trzeba również głośno o niej powiedzieć, wyrazić swój sprzeciw wobec (nie-)przestrzegania praw osób z niepełnosprawnością w Polsce i podać propozycje zmian. Jednym słowem: zamanifestować swoje zdanie - przekonują działacze. Z tą myślą podczas weekendowego spotkania zapoczątkowano prace nad Manifestem „Uprzedź Uprzedzenia 2011”. Ich efekty zostaną przedstawione publicznie w grudniu br. z podwójnej okazji: Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia) oraz Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).

- Aby skutecznie działać, konieczne są solidne fundamenty, czyli wiedza o sprawie, o którą walczymy, i świadomość jej wagi. Szczególnie istotne jest w tym kontekście zrozumienie mechanizmów systemowej marginalizacji i nauczenia się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać niewinnie na początku wyglądającym oznakom dyskryminacji. Odwołanie się do historii (dalszej i bliższej), jak też analiza obecnej sytuacji pozwalają zrozumieć, że traktowanie osób niepełnosprawnych jest swego rodzaju testem jakości demokracji - zaznaczają pomysłodawcy.

W trakcie warsztatów prowadzonych przez ekspertów - historyka oraz prawnika - uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania o wnioski wynikające z II wojny światowej. Jak nie popełnić tych samych błędów, które doprowadziły do masowej eksterminacji osób niepełnosprawnych? Dlaczego tak ważna jest potrzeba pamięci i upamiętnienia zapomnianego już powszechnie faktu, że to osoby niepełnosprawne były jednymi z pierwszych ofiar III Rzeszy? W jaki sposób prawo wpływało i wpływa na przedstawianie i postrzeganie osób z niepełnosprawnościami oraz na jakość ich życia i partycypację społeczną? Dlaczego trzeba czasem być tą pierwszą osobą, która się przeciwstawi dyskryminacji, i jak to zrobić?

Wiedza zdobyta podczas dyskusji pomoże ekipie "Uprzedź Uprzedzenia" w kontynuowaniu działań na rzecz zmiany wizerunku osób z niepełnosprawnością. Kolejne przedsięwzięcia młodych aktywistów już w listopadzie.


Relacje z działań w ramach inicjatywy "Uprzedź Uprzedzenia" można śledzić na blogu uprzedzuprzedzenia.blogspot.com.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Pracujacy amputanci rak i nog
    Antek Proca
    21.10.2011, 11:48
    Kochana Integracja i inni ludzie bobrej woli,pomozcie:a/ ustalic ile w Polsce jest pracujacych amputantow rak i nog rejestrowanych w ZUS. b/ile osob w/w przekracza limit70% w dorabianiu do nędznej renty, c/ilu amputantow rąk i nóg przekracz w dorabianiu do renty 130% i w konsekwencji zwraca rente. Dzisiaj nie na ręke wielu instytucji jest precyzyjne podawanie danych,miesza sie rencistow-amputantow i rencistami np.po padaczce alkoholowej/dorabiaja na czarno w budownictwie sumy powyzej 5000zl przychodu i śmieja sie z systemu ZUS.Panie DUDA publicznie zwracam sie do Pana jako Pełnbomocnika rzadu Tuska o podanie tej informacji poprzez integracje wszystkim amputantom.Rozpoznanie problemu pozwoli dla tej grupy rencistow/oprotezowanych/ opracować stosowne projekty ustaw.Dzisiejsze Nas dyskryminuja.Z dzisiejszego stanu rzeczy zadowoleni sa tylko urzednicy: uczacy NAS,rehabilitujacy nas,dokształcajacy Nas,PEFRONY,Narodowy Fundusz Zdrowia -liczacy koszty naszych protez.Koszty Panstwo ponosi ogromne aby nas Amputantow wprowadzic na rynek pracy/ jakie,kto pomoze je policzyć/ i wszystko na nic,gdyż ZUS stosujac antyprawo ekonomiczne TUSKA,poprzez swego egzekutora-ZUS stosujac kułackie prawo w nagrode za dorobienie70% najnizszego przychodu- nie dochodu- zabierze Ci połowę renty, po przekroczeniu 130% najnizszego uposażenia/ przychodu / w nagrode zabierze Ci Amputancie całą rentę.JAK ZYĆ? ,jak utrzymać5 osobową rodzinę,za co kupic za 10000zl proteze,/doniecznosc kupowania ciągła co 2 lata,jak buty/Kto Nas przytuli,kto nas poprze,jaka partia polityczna Nam pomoże?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas