Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lekkoatletyka - Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Lekkoatletyka to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych olimpijskich dyscyplin. W Atenach rywalizować będzie aż 1040 zawodników, w tym 25 z Polski.

Pierwsze oficjalne zawody lekkoatletyczne dla niepełnosprawnych zorganizowano w 1948 roku w ośrodku rehabilitacyjnym w Stoke Mandeville. W 1960 roku podczas I paraolimpiady w Rzymie startowali tylko niepełnosprawni lekkoatleci na wózkach. Później do zawodów dopuszczono zawodników po amputacjach i niewidomych (Toronto), a od 1980 roku osoby z porażeniem mózgowym (Arnhem).

W Polsce niewątpliwym liderem są ośrodki Polskiego Związku Niepełnosprawnych START wystawiające najliczniejszą grupę paraolimpijczyków. W ekipie lekkoatletów 11 to zawodnicy, którzy przeszli dziecięce porażenie mózgowe. Pozostali mają dysfunkcje ruchu lub są niedowidzący. Połowa zawodników START-u to utytułowani sportowcy, m.in.: Mirosław Pych - wielokrotny złoty medalista świata (rzut oszczepem, pięciobój), Tomasz Hamerlak - złoty medalista w biegach na 10 km i srebrny na 1500 m. Szanse mają także paraolimpijscy "nowicjusze" jak Alicja Fiodorow w biegu na 100, 200, 400 m i skoku w dal.

Mirosław Pych - wielokrotny złoty medalista świata w pięcioboju i rzucie oszczepem, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:
"Ciągle mam nadzieję, że wielkie sukcesy jeszcze przede mną, chociaż Ateny to już moja 4. paraolimpiada. Można więc powiedzieć, że są już widoczne rezultaty moich sportowych zmagań.

Trenuję z przyjemnością, nie traktuję sportu jako mordęgi, choć wiem, że są i tacy sportowcy. Taki wysiłek wbrew sobie chyba nie ma sensu. Zawodnik poważnie myślący o paraolimpiadzie musi ciężko trenować przez około 3 lata. Kulminacyjnych jest kilka miesięcy przed igrzyskami. Wtedy trzeba być w najwyższej formie.

W tej olimpijskiej walce nie chodzi tylko o medale - sukcesem jest ciągłe pokonywanie własnych barier. Chciałbym w Atenach pobić swój rekord świata w pięcioboju i wygrać rzut oszczepem."

www.iaaf.org
Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna

www.ipc-athletics.org
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski - Lekkoatletyka

Biegi, skoki, rzuty...

Podczas paraolimpiady zostanie rozegranych 36 konkurencji lekkoatletycznych - po 18 dla kobiet i mężczyzn. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę podział zawodników na klasy w zależności od stopnia niepełnosprawności), to liczba konkurencji wzrośnie do 143 dla mężczyzn i 62 dla kobiet.

W konkurencjach lekkoatletycznych różnice w wersjach dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych wynikają z poruszania się tych drugich zawodników na wózkach, na wykorzystywaniu przez nich protez lub w wypadku osób niewidomych - startowaniu z przewodnikiem.

Kolejne różnice dotyczą także niepełnosprawnych startujących w tej samej konkurencji, ale rozgrywanej w różnych klasach zawodników. Dotyczy to także olimpijczyków biorących udział w pięcioboju, podczas którego zawodnicy walczą w konkurencjach "przeznaczonych" dla klasy, w której się znajdują.

Konkurencje lekkoatletyczne:

  • Biegi - 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, 4 x 100 m (sztafeta), 4 x 400 m (sztafeta)
  • Skoki wzwyż
  • Skoki w dal
  • Trójskok
  • Rzuty kulą
  • Rzuty oszczepem
  • Rzuty dyskiem
  • Rzuty młotem
  • Pięciobój
  • Maraton

Podobnie jak w tradycyjnych zawodach lekkoatletycznych w poszczególnych dyscyplinach kryteriami oceny zawodników są uzyskane czasy, kolejność, odległość itd.

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas