Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na tropie barier

25.10.2011
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Warszawska Mapa Barier to inicjatywa, która ma pomóc osobom niepełnosprawnym i starszym,  ale także rodzicom z wózkami i rowerzystom. Stanowi ona zbiór miejsc w Warszawie, w których królują bariery architektoniczne, skutecznie uniemożliwiające wymienionym grupom swobodne poruszanie się. To czarna lista, ale o wyjątkowo szczytnym celu. Każdy może włączyć się w jej powstawanie.

Pomysłodawcą Warszawskiej Mapy Barier jest Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM). Głównym celem organizatorów jest połączenie wysiłków organizacji, które podejmują inicjatywy na rzecz stworzenia miasta przyjaznego wszystkim. - Projekt ruszył w marcu tego roku. Nasze działania to nie tylko stworzenie kompletnej mapy barier architektonicznych w Warszawie, ale także zabieganie o realne zmiany w prawie, które uchronią nas w przyszłości przed powstawaniem kolejnych przeszkód w przestrzeni publicznej – tłumaczy Adam Zając z SISKOM.

W projekt zaangażowało się także Niezależne Zrzeszenie Studentów UW. Studenci stworzyli stronę internetową wraz z szatą graficzną, wprowadzali także dane do internetowej bazy. - Obecnie mamy 500 punktów na terenie Warszawy. Większość została zebrana przez naszych wolontariuszy lub przekazana przez organizacje partnerskie. Około 15 proc. miejsc zgłosili nasi użytkownicy – mówi Zając.

Projekt został objęty patronatem Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania, oraz Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Z SISKOM współpracuje już kilka organizacji, m. in.: Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, Fundacja Mama, Fundacja TUS czy Zielone Mazowsze. Lista jest ciągle otwarta. - Uważamy, że kropla drąży skałę i małymi krokami staramy się budować szeroką koalicję na rzecz likwidacji barier, której poparcie jest także atrakcyjne dla warszawskich polityków, o czym przekonaliśmy się podczas spotkań ze stołecznymi radnymi – przekonuje Adam Zając.

SISKOM ma już na swoim koncie konkretne sukcesy. - Możemy pochwalić się miejscami,  gdzie zostały wprowadzone sugerowane przez nas zmiany, np. zostały obniżone krawężniki na Moście Poniatowskiego przy wjazdach z Wisłostrady, uczestniczyliśmy także w procesie konsultacji przed remontem chodników wzdłuż Al. Jerozolimskich. Chociaż nie wszystkie nasze postulaty zostały uwzględnione, to mieliśmy okazję poinformować urzędników o naszych potrzebach i zasugerować poprawki, które zostały wprowadzone do gotowego projektu. Oprócz tego możemy pochwalić się szeregiem inicjatyw, które są głównie zasługą naszych partnerów, a zostały przez nas także wsparte, jak zachowanie przejścia dla pieszych w poziomie jezdni przez ul. Emilii Plater - cieszy się Zając.

SISKOM chce wyznaczać nowe standardy projektowania przestrzeni publicznej w Warszawie.  Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu są zwolennikami powstania formalnej koalicji organizacji, która zabiegałaby o miasto dostępne dla wszystkich mieszkańców - bez wyjątku.

Więcej o projekcie na stronie: mapabarier.siskom.waw.pl.

Informacje o miejscach z barierami architektonicznymi można przesyłać na adres: mapabarier@siskom.waw.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • posesja nie dla niepełnosprawnej żony
    opiekun
    28.10.2011, 10:33
    Jako opiekun żony osoby niepełnosprawnej w roku 2010 na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni w Chorzowie zwróciłem się z prośbą o modernizację posesji przy ul.Gałeczki38 w Chorzowie.posesja ta nie spełnia warunków dla osoby niepełnosprawnej z powodu samochodów jadących po chodniku na parking i parkowanie pod samym blokiem.Do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło,dalej jadą sobie po chodniku a żona musi uważać!!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas