Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Degradacja stopnia niepełnosprawności

16.06.2020
Autor: A.

Otrzymałem decyzję (orzeczenie) o lekkim stopniu niepełnosprawności, poprzednie skończyło swoją ważność z ostatnim dniem lutego, miałem wtedy wydane orzeczenie ze stopniem umiarkowanym, które było orzekane od wczesnego dzieciństwa (mam obecnie 28 lat), na orzeczeniu widnieje wpis, że zostało wydane na podstawie bezpośredniego badania lekarskiego, aczkolwiek owego nie było, zostało to stwierdzone na podstawie załączonej dokumentacji lekarskiej. Czy zespól ds. orzekania mógł w ten sposób postąpić? Jakie mam szanse na pozytywne odwołanie się w dobie Covid-19? Proszę o pomoc w tej sprawie. 

Szanowany Panie,

Należy bardzo dokładnie przygotować się do złożenia odwołania. W szczególności w odwołaniu należy bardzo dokładnie opisać spełnienie przesłanek uprawniających do uzyskania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.   

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. I tak np. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.: niezdolne do pracy, zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych (więcej informacji na stronie www.niepelnosprawni.gov.pl).

Powyżej opisane kwestie stanowią o przesłankach przyznania określonego stopnia niepełnosprawności. Dlatego osobiście jestem zwolennikiem składania do powiatowego/miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wniosku o przyznanie stopnia niepełnosprawności, który w pełni opisuje schorzenie od strony medycznej (wraz z potwierdzającymi to zaświadczeniami) oraz który wskazuje w jaki sposób (z jakich przyczyn) osoba jest niezdolna do pracy, zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub że wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Chodzi więc tu o pełen opis funkcjonowania osoby, poparty dokumentacją medyczną. W Pana obecnej sytuacji należy sporządzić teraz odwołanie wg. zasad jak podałem powyżej (dokładny opis schorzeń wraz z potwierdzającymi to dokumentami medycznymi). Zalecam też dokładnie i wnikliwie zapoznać się z uzasadnieniem decyzji. Tam znajdują się podane przyczyny niezaliczenia do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Nie mam możliwości, aby ocenić Pana szanse na pozytywne rozstrzygnięcie odwołania, ale będzie miał Pan w dalszej kolejności ewentualną możliwość wniesienia sprawy do sądu, gdy wojewódzki zespół nie przychyli się do pańskiego odwołania.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas