Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne w dobie pandemii

04.06.2020
Autor: A.

Córka posiadała orzeczenie do 31 marca br. Z mocy ustawy zostało ono przedłużone. Pobierałam zasiłki, jednak zostałam poinformowana przez pracownika GOPS, iż zasiłki będą przedłużone jednak powinnam jak najszybciej złożyć o nowe orzeczenie. Według tej Pani, jeśli w nowym orzeczeniu nie będzie punktu 7 i 8 to będę musiała zwrócić pieniądze jako niezasadnie pobrane świadczenia. Ciężko jest określić, co komisja orzeknie na posiedzeniu, czy faktycznie tak wygląda sytuacja?

Szanowna Pani,

przedłużenie ważności orzeczenia następuje z mocy prawa. Podobne pytanie zadaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w szczególności Pani dotyczy odpowiedź ministerstwa na pierwsze pytanie.

Jak wskazało ministerstwo w/w artykule: „Z treści pisma wynika, iż orzeczenie o niepełnosprawności wydane dziecku utraciło ważność z dniem 26 lutego 2020 r., natomiast z dniem 2 marca 2020 r. wydane zostało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które z uwagi na złożone odwołanie i pozostającą w toku sprawę nie stało się orzeczeniem ostatecznym, nie weszło do obrotu prawnego i nie może stanowić podstawy do uzyskania ulg i uprawnień. W takich okolicznościach pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 8 marca 2020 r. dotychczasowe orzeczenie osoby orzekanej powinno zostać przedłużone z mocy prawa do dnia zakończenia postępowania odwoławczego i uzyskania nowego orzeczenia faktycznie potwierdzającego status osoby niepełnosprawnej”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas