Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rugby - Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Rugby na wózkach powstało stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lat 70.

W 1977 roku trzech (w tym dwóch niepełnosprawnych) Kanadyjczyków określiło zasady i warunki zwycięstwa w grze. Dynamizm i rozpropagowanie gry w USA przyczyniły się do szybkiego upowszechnienia rugby na wózkach niemal na całym świecie.

W rugby grają kobiety i mężczyźni o różnych stopniach niepełnosprawności. Podczas paraolimpiady w Atenach spotka się 8 narodowych drużyn. Najlepsi są Kanadyjczycy, Amerykanie i Australijczycy. Polacy zajmują 16. miejsce.

Istnieje Polska Liga Rugby na Wózkach i ma kilka drużyn, m.in.: Sitting Bulls z Katowic, Piecobiogaz Poznań, Rolland z Olsztyna, Four Kings z Warszawy, Pędzące Smoki z Krakowa, Zakaz Wyprzedzania z Łodzi, Garbate Anioły z Radomia.

rugby.far.org.pl
Polska Liga Rugby na Wózkach
www.far.org.pl
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
www.sksn.home.pl/rugby.htm
Sitting Bulls ze Śląska
www.wheelchair-rugby.com
Federacja Rugby na Wózkach

Kołami na linii

Gra toczy się na boisku o wymiarach boiska do koszykówki. Celem grających jest zdobycie jak największej liczby punktów. Żeby je zdobyć, zawodnik z piłką musi dotknąć kołami linii końcowej boiska. Oczywiście zawodnicy z przeciwnej drużyny mają mu skutecznie przeszkodzić. Nie mogą jednak kopać, uderzać, bić, czyli atakować brutalnie. Nie wolno także "wjeżdżać" swoim wózkiem w wózek stojącego zawodnika. Złamanie reguły karane jest zejściem gracza z boiska (na 1 minutę). Mecz rozgrywa się w 4 okresach po 8 minut z każdy. Drużyna powinna składać się z 12 zawodników - jednocześnie gra po 4.

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas