Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Żeglarstwo - Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Niepełnosprawni swoje pierwsze międzynarodowe zawody żeglarskie zorganizowali w Szwajcarii w 1980 roku. Osiem lat później powołano do życia Międzynarodową Federację Żeglarzy Niepełnosprawnych, która odtąd koordynuje regaty międzynarodowe.

W Polsce od 10 lat działa Polskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych i mniej więcej od tego czasu niepełnosprawni mogą uprawiać swój sport w sposób sformalizowany.

W 1996 roku żeglarstwo zawitało na paraolimpiadę. Polacy brali w niej udział, choć była to dyscyplina pokazowa. Cztery lata później w Sydney żeglarstwo zostało pełnoprawną dyscypliną medalową, a nasza ekipa wywalczyła "dziką kartę". Ze względu na brak funduszy Polacy nie mogli jednak pojechać. Wreszcie w tym roku, dzięki zajęciu 10. miejsca na Mistrzostwach Świata w Atenach w ubiegłym roku - po raz pierwszy w historii żeglarze z warszawskiego START-u będą walczyć o paraolimpijskie medale. Do Aten pojedzie załoga, która pływa razem od 198 roku: Piotr Nowak, Krzysztof Kwapiszewski i Andrzej Puchalski.

Krzysztof Kwapiszewski - wraz z załogą sześciokrotnych zwycięzca Mistrzostw Polski:
W Polsce niewielu żeglarzy niepełnosprawnych trenuje w sposób zorganizowany. Na Mistrzostwach Polski startuje około 30-40 osób. Z pewnością znacznie więcej osób pływa rekreacyjnie. Żeglowanie nie jest ani tanim ani, "poręcznym" sportem. Jacht typu Sonar kosztuje 140 tys. zł i nie trzyma się go w domu. Sami nie jesteśmy w stanie wyłożyć potrzebnych sum - polegamy na sponsorach. Pewnym utrudnieniem jest też skompletowanie załogi. Niepełnosprawni muszą być tak dobrani, by na pokładzie wzajemnie się uzupełniali. Aby usprawnić żeglowanie łodzie się przerabia, ale w naszym przypadku te przeróbki są symboliczne. W tym roku po raz pierwszy na paraolimpiadzie będziemy walczyć o medale. Jesteśmy przygotowani, ale mamy świadomość doskonałych umiejętności naszych rywali z państw tradycyjnie morskich, a szczególnie załóg holenderskich i niemieckich.

www.pya.org.pl
Polski Związek Żeglarski
www.zagle.com.pl
"Żagle" - Magazyn Sportów Wolnych
www.sailing.org
Międzynarodowa Federacja Żeglarska i Międzynarodowa Fundacja Żeglarstwa dla Niepełnosprawnych

Wyścig pod żaglami

Podczas paraolimpiady zawodnicy będą rywalizować w dwóch klasach. Pierwszą są regaty niewielkich, jednoosobowych łódek typu 2,4mR. Druga klasa to zawody jachtów Sonar, które podczas regat niepełnosprawnych obsługuje 3-osobowa załoga. Jachty biorące udział w zawodach mogą być zgodnie z przepisami przystosowane dla konkretnego zawodnika lub drużyny. Jeszcze przed zawodami każda załoga podlega klasyfikacji medycznej. Suma punktów określająca stopień niepełnosprawności nie może w jednym zespole przekroczyć 14. Podstawową zasadą jest przyznawanie dużej liczby punktów osobom o niewielkiej niepełnosprawności i odwrotnie (w skali od 1 do 7).
Podczas regat wszystkie załogi startują (w swoich klasach) jednocześnie. Określoną trasę oznaczą bojami muszą przepłynąć w jak najkrótszym czasie. Wyścig powtarza się wielokrotnie w ciągu kilku dni.
Do punktacji nie wlicza się najsłabszego wyniku. Punkty z każdego wyścigu przyznawane są adekwatnie do zajętego w nim miejsca - pierwsza łódka na mecie otrzymuje 1 punkt, druga dostaje 2 punkty itd.
Wygrywa drużyna lub zawodnik z najmniejszą liczbą punktów.

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"
Foto.: K. Kwapiszewski

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas