Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piłka dla 5 - Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Pierwsze oficjalne mistrzostwa narodowe w piłce nożnej dla niewidzących i niedowidzących rozegrano w 1986 roku w Hiszpanii.

Wcześniej również rozgrywano mecze piłkarskie - w Wielkiej Brytanii już w latach 70. -ale często były to mecze z zawodnikami mieszanymi - niewidzący grali z niepełnosprawnymi widzącymi. W tym roku w Atenach piłka nożna dla niedowidzących i niewidzących będzie mieć swój paraolimpijski debiut (jako osobna dyscyplina sportu jeszcze nie zdążyła stać się naprawdę popularną. Podczas paraolimpiady wystąpi tylko 60 zawodników.

W Polsce praktycznie nie uprawia się tej odmiany piłki, w każdym razie w sposób zorganizowany. Stowarzyszenie CROSS zaczyna powoli propagować piłkę nożną dla niewidomych, ale na razie zajęcia prowadzi się tylko na obozach dla dzieci i młodzieży. W Atenach Polacy nie będą reprezentowani w tej dyscyplinie.

www.ibsa.es
Międzynarodowa Federacja Sportu dla Niewidomych
www.cpisra.org
Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportu dla Niepełnosprawnych z Porażeniem Mózgowym

Gol z przewodnikiem
W odmianę piłki nożnej dla niewidomych i niedowidzących grają dwie drużyny - po 5 zawodników każda. Piłkarze - oprócz bramkarza, który może być widzący - zakładając specjalne gogle lub maski zakrywające oczy. To element wyrównujący szanse obu drużyn. Zdjęcie maski traktowane jest jako faul. Po pięciu faulach zawodnik musi opuścić boisko; wchodzi za niego gracz rezerwowy.

Cały mecz trwa dwa razy po 25 minut. W tym czasie zawodnicy muszą zdobyć jak największą liczbę goli. Strzela się je do bramki o szerokości 3 m (w piłce dla zawodników pełnosprawnych bramka ma szerokość 7,32 m). Boisko do gry również jest mniejsze i ma wymiary od 38 do 42 m długości i od 18 do 22 m szerokości. Otoczone jest miękką ścianą, dzięki której zawodnicy mogą orientować się w przestrzeni pola gry. Poza boiskiem znajdują się "przewodnicy", których zadaniem jest podpowiadanie graczom kierunku ruchu.

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas