Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piłka dla 7 – Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Piłka nożna dla osób niepełnosprawnych z porażeniem mózgowym poruszających się bez wózka cieszy się sporym powodzeniem na całym świecie, choć jeszcze nie w Polsce.

Pierwszy międzynarodowy turniej rozegrano w 1978 roku w Edynburgu. Do paraolimpiady piłka nożna została włączona 6 lat później. Do tej pory w tę odmianę piłki nożnej grają jedynie mężczyźni. Na igrzyskach wystąpi 96 zawodników. Zwycięzcami w Sydney były drużyny Rosji, Ukrainy, Brazylii i Portugalii. W Polsce nie ma żadnych formalnie działających klubów. Jeśli rozgrywa się mecze, to tylko towarzysko.

Kierunek bramka
W piłce nożnej dla zawodników z porażeniem mózgowym w każdej drużynie jest 12 zawodników (w grze uczestniczy 7 - w tym bramkarz). Reguły gry są podobne jak w piłce nożnej dla zawodników pełnosprawnych. Różnice obejmują np. krótszy czas trwania gry: dwa razy po 30 min. i brak spalonego. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie więcej goli, wygrywa mecz. Gra toczy się na polu o wymiarach 75 na 55 m (olimpijskie pole do gry dla niepełnosprawnych ma wymiary 105 na 68 m). Bramki są krótsze - mają długość 5 m i wysokość 2 m. Piłka może być wyrzucona z autu jedną ręką.

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas