Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy w stanie epidemii można pocztą wnioskować o kartę parkingową lub legitymację? A także tą drogą je otrzymać?

30.04.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mateusz Różański
Karta parkingowa za szybą samochodu

Województwa: zachodniopomorskie, opolskie, łódzkie czy mazowieckie – tam na pewno złożymy wniosek o kartę parkingową lub legitymację osoby niepełnosprawnej za pośrednictwem poczty, bez konieczności osobistej wizyty w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. W ten sam sposób będziemy mogli odebrać te dokumenty.

Czytelnicy zgłaszali naszej redakcji problemy związane z niemożnością złożenia wniosku o kartę parkingową lub jej odbioru. Podobnie rzecz miała się z legitymacją osoby niepełnosprawnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o dokumenty te należy wnioskować osobiście w miejskim lub powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, ewentualnie za pośrednictwem pełnomocnika. Dokumenty te także należy odebrać osobiście, urząd nie ma możliwości wysłania ich pocztą. Stało się to nie lada problemem w sytuacji stanu epidemii i ograniczonej możliwości działania urzędów.

Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co w takiej sytuacji ma zrobić osoba, która potrzebuje karty parkingowej czy legitymacji – a wcześniej jej nie posiadała.

Nie trzeba składać podpisu w siedzibie

„31 marca 2020 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pani Marlena Maląg, wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z rekomendacją skierowania do wojewodów sprawujących bezpośredni nadzór nad powiatowymi zespołami do spraw orzekania o niepełnosprawności polecenia w sprawie kart parkingowych osób niepełnosprawnych” – odpowiada nam przedstawiciel biura prasowego resortu.

Jak wyjaśnia dalej, polecenie to polega na przyjmowaniu i rozpatrywaniu przez przewodniczących powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosków o wydanie karty parkingowej, opatrzonych własnoręcznym podpisem osoby wnioskującej. Nie ma zatem obowiązku własnoręcznego podpisania wniosku w obecności przewodniczącego zespołu w jego siedzibie. Doręczanie kart parkingowych i legitymacji dokumentujących niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności odbywa się w tej sytuacji za pośrednictwem poczty.

„Odbywa się to za zgodą osób niepełnosprawnych, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego, z wyłączeniem obowiązku osobistego odbioru karty lub legitymacji w siedzibie powiatowego zespołu – wyjaśnia przedstawiciel resortu rodziny. – W przypadku niemożności uzyskania w tych nadzwyczajnych okolicznościach legitymacji osoby niepełnosprawnej, w każdym przypadku podstawą do korzystania z ulg i uprawnień jest orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność, na podstawie którego legitymacja jest wydawana”.

Jak to wygląda w praktyce? Sprawdzamy

Do tej pory na pewno wojewodowie mazowiecki, łódzki, opolski i zachodniopomorski wydali polecenia, o których mowa wyżej.

Mariusz Gorczyca, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Sieradzu (woj. łódzkie) potwierdza, że wnioski o wydanie karty parkingowej czy legitymacji realizowane są za pośrednictwem poczty.

- Na razie nie ma dużego zainteresowania, ale na początku wstrzymane było także orzecznictwo, w tej chwili spodziewamy się napływu większej liczby wniosków – mówi.

Podobnie polecenie wojewody realizowane jest w województwie opolskim.

- Wydajemy dokumenty za pośrednictwem poczty. Zanim wojewoda wydał to polecenie, umawialiśmy się z klientami na konkretną godzinę, aby mogli złożyć wniosek lub odebrać dokument – mówi Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu.

W Katowicach wojewoda nie wydał takiego polecenia. Ale od 28 kwietnia Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności organizuje swoją pracę tak, że umawia się z klientami na konkretną godzinę.

- Umawiamy się na składanie wniosków o kartę parkingową na konkretną godzinę, co 10 minut, i do 5 maja mamy już wypełniony kalendarz. Podobnie będziemy robić wydając karty czy legitymacje – po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę – mówi Olga Gulec, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Katowicach. – Najbardziej pilne były dokumenty pierwszorazowe – dodaje.

PZON w Rybniku informuje na swojej stronie internetowej o zmianach organizacyjnych w działaniu Zespołu od 22 kwietnia.

„Bezpośrednia obsługa klientów tylko i wyłącznie w sprawach niecierpiących zwłoki dotyczących złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej, którego złożenie zgodnie z obowiązującymi przepisami wymaga osobistego stawiennictwa w siedzibie Zespołu – po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu daty i godziny pod numerem: 517 219 146 w godz. od 8:00 do 15:00, z przerwą w godz. od 11:45 do 13:00” – czytamy.

Orzeczenia i karty parkingowe przedłużone

Warto przypomnieć, że przepisy Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw określają, że:

 1. jeśli ważność orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydanego na czas określony, upłynęła w terminie do 90 dni (tj. od 9 grudnia 2019 r.) przed wejściem w życie ww. ustawy, to zachowuje ono ważność (pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia) do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia) – termin 90 dni liczy się wstecz od 8 marca 2020 r. czyli obejmuje orzeczenia, których ważność upłynęła od 9 grudnia 2019 r. do 8 marca 2020 r.;

 1. jeśli ważność orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydanego na czas określony, upływa po wejściu w życie tej ustawy, to zachowuje ono ważność do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia) – wskazany termin upływu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności należy liczyć od 8 marca 2020 r.;

 1. w związku z zachowaniem ważności orzeczeń na powyższych warunkach, także karty parkingowe zachowują ważność do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia);

 1. także karty parkingowe wydane placówkom zachowują ważność do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Alicja Pranszke
  Alicja P.
  21.09.2021, 00:31
  Jak dostac legitymacje fizycznie i ten druk glowny do orzeczenia, skoro jest waznosc automatycznie przedluzona? Potrzebuje do pracy to orzecznictwo.
  odpowiedz na komentarz
 • W Łodzi wyrobienie karty parkingowej
  Kp
  08.12.2020, 10:03
  Możliwe tylko osobiście....
  odpowiedz na komentarz
 • Mam kartę parkingową do dnia 03.08.2020rstan moj nie tylko się popeawil ale mam miazdzycę końńczyn dolnych i nie jestem w stanie się poruszać,jak mam przedłużyć ważnosc karty parkingowej
  Mirosława Kiwerska
  22.07.2020, 11:32
  dotyczy przedlużenia karty parkingowej
  odpowiedz na komentarz
 • syty głodnego nie zrozumie
  szlachetne zdrowie...
  12.05.2020, 22:54
  jedni lekarze poświęcają się i walczą z koronawirusem, inni z osobami niepełnosprawnymi, niszczą im zdrowie swoimi opiniami i później niejednokrotnie kończą na ulicy lub w ośrodkach dla bezdomnych
  odpowiedz na komentarz
 • wyjaśniam
  orzeszek
  04.05.2020, 20:23
  Bo jest pandemia !!!!
  odpowiedz na komentarz
 • brak środków na życie
  stanislaw
  03.05.2020, 11:14
  Dlaczego sądy są pozamykane dla zwykłego obywatela, osoby chore które walczą o rentę ,zostały pozbawione środków do życia, z powodu zamknięcia sądów, i bez żadnej pomocy ze strony państwa, ich życie jest wegetacją .O tą grupę ludzi nikt się nie martwi, brak dostępu do lekarzy ,ewentualnie teleporada która nic nie daje,jak można leczyć pacjenta na odległość bez wyników badań, których nie ma gdzie zrobić.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas