Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szermierka – Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Szermierkę na wózkach zaczęto uprawiać już co najmniej dekadę wcześniej niż datuje się pierwsza paraolimpiada w Rzymie (1960).

Matecznikiem tej dyscypliny sportu (i nie tylko tej) był słynny brytyjski ośrodek rehabilitacyjny Ludwiga Guttmana w Stoke Mandeville. Zauważono tam, że uprawianie m.in. szermierki niezwykle sprzyja poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego osób na wózkach.

W Polsce szermierkę na wózkach zaczęto trenować w latach 60. XX wieku. Jednak dopiero od lat 90., kiedy powstały nowe kluby - m.in. Integracyjny Klub Sportowy na warszawskim AWF, zawodnicy zaczęli odnosić sukcesy - przywieźli medale z paraolimpiady w Atlancie w 1996 roku, mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Wielkim sukcesem były Mistrzostwa Europy w Warszawie w 1999 roku, na których Polacy zdobyli 16 medali. Błyszczeli także na zawodach o Puchar Świata w Warszawie w 2002 roku i we Włoszech w 2003 roku. Są w czołówce światowej. W Atlancie na 88 zawodników w tej dyscyplinie wystartuje aż 12 Polaków. W tej grupie znajdą się m.in. wielokrotni medaliści: Marta Wyrzykowska i Robert Wyśmierski. Będą walczyć z doskonałymi zawodnikami z Francji, Węgier, Niemiec i Chin.

Marta Wyrzykowska - wywalczyła 4 złote medale na Paraolimpiadzie w Sydney w 2000 roku:
Moim największym sukcesem była paraolimpiada w Sydney, gdzie zdobyłam wszystko, co było do zdobycia. Przygotowywałam się już wcześniej do Atlanty, ale zrezygnowałam, bo zdawałam wtedy maturę. Sport jest dla mnie bardzo ważny, choć niepełnosprawni muszą pokonywać dodatkowe bariery. Pomijam ceny sprzętu, jak choćby specjalnego wózka, który kosztuje nawet 10 tys. zł. Problemem jest samo dostanie się na trening. Trzeba mieć więc stale ducha walki, nie tylko na treningach. Do Aten wybieram się w bojowym nastroju - moją główną przeciwniczką będzie prawdopodobnie Chinka, nowe objawienie w światowej szermierce.

Celne pchnięcie
Walki szermiercze są bardzo dynamiczne i odbywają się "w trzech broniach": szpadzie, florecie i szabli.
Podstawowym celem zawodnika jest trafienie przeciwnika swoją bronią (cięciem lub pchnięciem). Swoją akcję trzeba przeprowadzić tak, by przeciwnik nie trafił pierwszy. Zawodnicy walczący floretem siedzą w takiej odległości od siebie, by jeden dotykał końcem broni wewnętrznego zgięcia łokcia przeciwnika (lub połowy bicepsu w kat. zawodników "C"). W przypadku szabli i szpady koniec broni dotyka łokcia.
Wózki są przymocowane do podłoża, ale zawodnicy zachowują swobodę ruchu. We florecie atakować można tylko tułów, a walcząc szablą lub szpadą - całe ciało powyżej pasa. Trafienia sygnalizowane są dzięki elektronicznemu (12 V) sprzężeniu ubrania zawodnika i broni. Światło kolorowe oznacza celne trafienie, białe - niecelne.
Szermierka na wózkach (oprócz tradycyjnego podziału: kobiety - mężczyźni) jest podzielona na 3 kategorie. W kategorii "A" walczą zawodnicy po amputacjach nóg lub z niedowładem, którzy mają swobodę ruchu tułowia i rąk; w kategorii "B" zawodnicy po urazie rdzenia kręgowego nóg lub minimalnym niedowładem rąk; w kategorii "C" - osoby z całkowitym bezwładem nóg i niedowładem rąk - zawodnicy tej kategorii nie biorą udział w paraolimpiadzie.

www.astercity.net/~fofazimi/
Integracyjny Klub Sportowy

www.iwfencing.com
Międzynarodowy Komitet Szermierki na Wózkach

www.fie.ch
Międzynarodowa Federacja Szermiercza

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas