Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rok sportu - rozmowa z Adamem Gierszem

24.11.2004

Rok 2004 - jest dla sportu, edukacji i dla Polski wyjątkowy. To czas nadziei, szans i wyzwań, które podjęliśmy, wchodząc do nowoczesnej Europy. To również rok letnich igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Atenach.

Decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2004 ogłoszony został Europejskim Rokiem Edukacji poprzez Sport (EYES 2004). To szansa na stworzenie nowego partnerstwa pomiędzy światem edukacji a światem sportu. Celem działań w ramach kampanii jest podniesienie społecznej świadomości tego wielowątkowego zagadnienia. W efekcie tej inicjatywy sport i związane z nim wartości, takie jak: tolerancja, duch działania w zespole, zasada fair play i siła charakteru zyskają znacznie większą rolę edukacyjną.

Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, oba wydarzenia są przygotowywane przez jeden wspólny Komitet Organizacyjny. Wrzesień to czas zmagań paraolimpijczyków w Atenach, ale to również miesiąc realizowany w Europejskim Roku Edukacji poprzez Sport pod hasłem: niepełnosprawność. W odczuciu Europejczyków fakty te są wyrazem wysokiej hierarchii i znaczenia sportu osób niepełnosprawnych.

Sport osób niepełnosprawnych i ruch paraolimpijski rozwijają się w świecie niezwykle dynamicznie. W tym roku Ateny będą gościć 4000 paraolimpijczyków. Wśród nich będzie ekipa z Polski - chluba naszego sportu.

Sport staje się często nowym sposobem na życie, szczególnie dla ludzi dotkniętych przez los. W wielu dziedzinach sportu osoby niepełnosprawne mogą być przykładem dla innych, podnosić ich motywację, wiarę we własne siły i możliwości. Dla osób niepełnosprawnych sport powinien być skutecznym środkiem rozwoju osobowości, przywracania kontaktu ze światem zewnętrznym i ułatwiania dzięki temu ich reintegracji ze społecznością jako pełnoprawnych obywateli.

Adam Giersz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"
Fotografia: Piotr Stanisławski
Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas