Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Leczenie interdyscyplinarne szansą dla dzieci z MPD

21.11.2011
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Interdyscyplinarne leczenie dzieci z porażeniem mózgowym od kilku lat przenoszone jest na polski grunt - głównie dzięki działaniom holenderskiej Fundacji Wandafonds. W Polsce na razie istnieje zaledwie kilka interdyscyplinarnych zespołów, jest jednak szansa, że będzie ich przybywać. Przed kilkoma dniami w podwarszawskim Józefowie przeszkolonych zostało siedem nowych zespołów terapeutycznych.

- W interdyscyplinarnym leczeniu dzieci z MPD potrzebna jest współpraca pomiędzy różnymi dyscyplinami lekarskimi, aby w pełni ocenić stan pacjenta i podjąć decyzję o właściwym leczeniu. W skład takiego zespołu wchodzą lekarz rehabilitacji, neurolog dziecięcy, ortopeda, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, ale także logopeda i psycholog. Bardzo ważne jest, by w zespole był także ortotyk – tłumaczy dr Ewa Kooyman-Piskorz, założycielka i prezes Fundacji Wandafonds.

Autorem nowatorskiej metody leczenia MPD, od wielu lat stosowanej w Holandii i przynoszącej świetne efekty, jest prof. Jules Becher, specjalizujący się w rehabilitacji medycznej. Fundacja Wandafonds od 2003 roku pomaga w wymianie wiedzy i doświadczeń w leczeniu pacjentów z MPD pomiędzy Holandią a Polską. Oprócz prowadzenia warsztatów i kursów skierowanych do specjalistów wspiera ona - poprzez zakup wyposażenia i sprzętu medycznego - organizacje działające na rzecz dzieci z porażeniem mózgowym.

- Interdyscyplinarne zespoły działają już w Zagórzu k. Warszawy, Rzeszowie, Poznaniu i Lublinie. Utworzyliśmy komitet medyczny składający się z polskich i holenderskich specjalistów. Po raz pierwszy robimy takie szkolenie poza ośrodkami, w których zespoły działają. Konkurencja jest bardzo ostra; spośród siedmiu grup, które biorą udział w szkoleniu, jedna, zwycięska pojedzie na staż do Holandii. Cały kurs kończy się testem – mówi Kooyman-Piskorz.

Holenderscy specjaliści wspomagają rehabilitację MPD terapią inwazyjną - poprzez stosowanie botoksu. Nie każdy zespół w Polsce będzie mógł od razu po kursie rozpocząć terapię interdyscyplinarną u swoich pacjentów; potrzebne jest pozwolenie na stosowanie botoksu. Potem holenderscy superwizorzy z Fundacji Wandafonds kontrolują użycie go w terapii dziecka.

- W terapii interdyscyplinarnej MPD bierze się pod uwagę cele dziecka; w przypadku małych dzieci - cele rodziców. W praktyce oznacza to identyfikację przez pacjenta i jego rodziców problemów, jakie mogą ich spotkać w codziennym funkcjonowaniu. Bowiem każdy pacjent i jego rodzina mogą napotkać na zupełnie inne bariery, w zależności od warunków, w których  żyją. To mocno zindywidualizowana terapia – mówi dr n. tech. Małgorzata Syczewska, kierownik Pracowni Diagnostyki Narządu Ruchu Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Syczewska specjalizuje się w analizie chodu. W interdyscyplinarnym leczeniu MPD analiza chodu jest jedną z metod, którą stosuje się do oceny stanu funkcjonalnego pacjenta. W zestawieniu z innymi wynikami badań jest także pomocna w podjęciu decyzji o metodzie leczenia. Dzięki analizie chodu można wybrać właściwe zaopatrzenie ortopedyczne dla pacjenta oraz monitorować, jak na przestrzeni lat zmienia się stan funkcjonalny chorego.

- Mamy sukcesy także w Polsce. Z sześciorga dzieci z Zagórza, które były objęte naszym programem i dla których zakupiliśmy botoks, po 2 latach dwoje zaczęło chodzić – cieszy się Kooyman-Piskorz.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • stas moj kochany aniolek
    20.09.2014, 13:44
    Stas jako pierwszy blizniak ma siostre zosie ur.sie w 25-26tyg.ciazy stas ma dzieciece porazenie mozgowe spastycznosc jest uposledzony w stopniu glebokim ale jest radosnym dzieckiem mam problem stas ma spastyke nozek i zaden lekarz nie stara sie aby mu pomuc jestem zawsze odsylana z kwitkiem bo albo za bardzo ma mozg zniszczony albo rechabilitacja ktora mu nie wiele pomaga naprawde ja wiem ze mozna mu pomuc ale nikt nie stara sie mu pomuc chodzi mi o lekarzy blagam was o jaka kolwiek informacje o lekarzu ktory podjol by sie w leczeniu stasia bo nie trafilam jeszcze na lekarza z prawdziwego zdarzenia blagam o pomoc!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas