Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MP w szermierce: debiut Jacka Gaworskiego

15.12.2011
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Za nami kolejne mistrzostwa Polski seniorów w szermierce na wózkach. Niespodzianek nie było. Wśród pań najlepiej zaprezentowały się Marta Fidrych i Renata Burdon, a Dariusz Pender po raz kolejny potwierdził, że jest najlepszym i najwszechstronniejszym szermierzem. Największą niespodzianką był jednak start niegdyś sprawnego szermierza - Jacka Gaworskiego.

Jacek Gaworski jest związany z szermierką od 1978 roku, kiedy to jako jedenastoletni chłopiec zaczął uprawiać tę dyscyplinę sportu pod okiem fechmistrza Krzysztofa Głowackiego we wrocławskim klubie “Kolejarz”, z którym był związany przez kolejne 22 lata. Zdobył dziesiątki medali i był wielokrotnym reprezentantem Polski na igrzyskach olimpijskich. W 2004 roku nagle zachorował. Miast na treningi trafiał do szpitali, gdzie po licznych badaniach stwierdzono u niego stwardnienie rozsiane. Jego dotychczasowe życie legło w gruzach, a o szermierce sprawnych musiał zapomnieć.

Jednak o sporcie zapomnieć się nie da. Sześć lat później, a dokładniej w miniony weekend, pojawił się na macie w czasie mistrzostw Polski seniorów w szermierce na wózkach.

- To naprawdę było wydarzenie - przyznaje Tadeusz Nowicki, trener klubu  IKS AWF Warszawa, który był organizatorem imprezy - wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni i przeżywaliśmy start Jacka. Wiedzieliśmy, że od lat zmaga się z chorobą, bo jest świetnie znany w środowisku szermierzy, tym bardziej cieszy, że wrócił do sportu. Teraz tylko pytanie, czy będzie chciał trenować i czy mimo choroby uda mu się osiągnąć poziom paraolimpijski, a tego byśmy bardzo chcieli.

Z jednej bowiem strony, gdyby spełniło się życzenie Nowickiego, Polska zyskałaby świetnego zawodnika. Na tych mistrzostwach zajął siódme miejsce we florecie i jak łatwo można stwierdzić, czytając jego bloga, był to powód do ogromnej radości. Wejście do medalowej czwórki przegrał z zawodnikiem, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Całkiem nieźle jak na pierwszy start na wózku w zawodach dla szermierzy niepełnosprawnych. Jego debiut został nagrodzony - Gaworski otrzymał od organizatorów album ostatnich igrzysk paraolimpijskich z wpisami wszystkich zawodników.

Reasumując, w mistrzostwach Polski seniorów w szermierce na wózkach wzięło udział ponad 50 zawodników z siedmiu klubów sportowych z całego kraju. Mistrzostwa przypadły na okres roztrenowania po minionych mistrzostwach świata. Zawodników czeka teraz chwila odpoczynku przed kolejnymi zawodami pucharowymi, które odbędą się pod koniec stycznia w niemieckim Malchowie. Będzie to jednocześnie ostatni turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.


Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

Logotyp Ministerstwa Sportu i Turystyki


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • No, trochę przesadzacie...
    zorientowany
    16.12.2011, 09:22
    Kochani, Jackowi gratuluję i życzę dalszych sukcesów! Ale reszta to porażka... W zawodach uczestniczyło nie 50 lecz góra 20 wszystkich zawodników, z czego 15 to zbieranina przypadkowych osób, które na tych zawodach wystąpiły jedynie dla frekwencji... I nie z 7 klubów z Polski, lecz z dwóch - to chyba raczej różnica? Rozumiem, że ktoś chce podrasować sobie PR, ale trochę szacunku dla czytelników - niektórzy tam byli, mają znajomych... Szermierka na wózkach w Polsce stoi w miejscu od lat ho ho ho. Powodów tego jest kilka, ale pisanie nieprawdy sytuacji nie polepszy...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas