Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MP w szermierce: debiut Jacka Gaworskiego

15.12.2011
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Za nami kolejne mistrzostwa Polski seniorów w szermierce na wózkach. Niespodzianek nie było. Wśród pań najlepiej zaprezentowały się Marta Fidrych i Renata Burdon, a Dariusz Pender po raz kolejny potwierdził, że jest najlepszym i najwszechstronniejszym szermierzem. Największą niespodzianką był jednak start niegdyś sprawnego szermierza - Jacka Gaworskiego.

Jacek Gaworski jest związany z szermierką od 1978 roku, kiedy to jako jedenastoletni chłopiec zaczął uprawiać tę dyscyplinę sportu pod okiem fechmistrza Krzysztofa Głowackiego we wrocławskim klubie “Kolejarz”, z którym był związany przez kolejne 22 lata. Zdobył dziesiątki medali i był wielokrotnym reprezentantem Polski na igrzyskach olimpijskich. W 2004 roku nagle zachorował. Miast na treningi trafiał do szpitali, gdzie po licznych badaniach stwierdzono u niego stwardnienie rozsiane. Jego dotychczasowe życie legło w gruzach, a o szermierce sprawnych musiał zapomnieć.

Jednak o sporcie zapomnieć się nie da. Sześć lat później, a dokładniej w miniony weekend, pojawił się na macie w czasie mistrzostw Polski seniorów w szermierce na wózkach.

- To naprawdę było wydarzenie - przyznaje Tadeusz Nowicki, trener klubu  IKS AWF Warszawa, który był organizatorem imprezy - wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni i przeżywaliśmy start Jacka. Wiedzieliśmy, że od lat zmaga się z chorobą, bo jest świetnie znany w środowisku szermierzy, tym bardziej cieszy, że wrócił do sportu. Teraz tylko pytanie, czy będzie chciał trenować i czy mimo choroby uda mu się osiągnąć poziom paraolimpijski, a tego byśmy bardzo chcieli.

Z jednej bowiem strony, gdyby spełniło się życzenie Nowickiego, Polska zyskałaby świetnego zawodnika. Na tych mistrzostwach zajął siódme miejsce we florecie i jak łatwo można stwierdzić, czytając jego bloga, był to powód do ogromnej radości. Wejście do medalowej czwórki przegrał z zawodnikiem, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Całkiem nieźle jak na pierwszy start na wózku w zawodach dla szermierzy niepełnosprawnych. Jego debiut został nagrodzony - Gaworski otrzymał od organizatorów album ostatnich igrzysk paraolimpijskich z wpisami wszystkich zawodników.

Reasumując, w mistrzostwach Polski seniorów w szermierce na wózkach wzięło udział ponad 50 zawodników z siedmiu klubów sportowych z całego kraju. Mistrzostwa przypadły na okres roztrenowania po minionych mistrzostwach świata. Zawodników czeka teraz chwila odpoczynku przed kolejnymi zawodami pucharowymi, które odbędą się pod koniec stycznia w niemieckim Malchowie. Będzie to jednocześnie ostatni turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.


Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

Logotyp Ministerstwa Sportu i Turystyki


 

Komentarz

  • No, trochę przesadzacie...
    zorientowany
    16.12.2011, 09:22
    Kochani, Jackowi gratuluję i życzę dalszych sukcesów! Ale reszta to porażka... W zawodach uczestniczyło nie 50 lecz góra 20 wszystkich zawodników, z czego 15 to zbieranina przypadkowych osób, które na tych zawodach wystąpiły jedynie dla frekwencji... I nie z 7 klubów z Polski, lecz z dwóch - to chyba raczej różnica? Rozumiem, że ktoś chce podrasować sobie PR, ale trochę szacunku dla czytelników - niektórzy tam byli, mają znajomych... Szermierka na wózkach w Polsce stoi w miejscu od lat ho ho ho. Powodów tego jest kilka, ale pisanie nieprawdy sytuacji nie polepszy...

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co przede wszystkim powinien zrobić nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego dla osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas