Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmarł Tadeusz Milewski, paraolimpijczyk i prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych

11.05.2020
Autor: PAP, fot. archiwum prywatne
Tadeus Milewski w ciemnych okularach i garniturze

Nie żyje prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Tadeusz Milewski. Działał na rzecz osób z niepełnosprawnością, był sportowcem, medalistą paraolimpiady w Toronto.

O śmierci Tadeusza Milewskiego poinformował w poniedziałek, 11 maja, w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

„Odszedł Tadeusz Milewski. (...) Człowiek niespożytej energii i niezwykłej wrażliwości społecznej. Znałem Tadeusza od bardzo wielu lat. Łączyła nas sportowa przeszłość i bardzo częste zawodowe kontakty związane z jego aktywną działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Do swojej życiowej mety dobiegł zasłużony mieszkaniec Olsztyna – napisał prezydent Grzymowicz.

Tadeusz Milewski mieszkał w Olsztynie od 1945 roku. W latach 1958-1971 był członkiem kadry narodowej i reprezentantem Polski w lekkiej atletyce oraz czołowym zawodnikiem olsztyńskiej Gwardii w biegach długodystansowych.

W 1971 r. uległ wypadkowi samochodowemu, w którym częściowo utracił wzrok. W 1976 r. był uczestnikiem paraolimpiady w Toronto, gdzie zdobył brązowy medal.

W 1994 r. założył Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, któremu przewodniczył. Bardzo aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. był inicjatorem i realizatorem budowy Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Niewidomych w Olsztynie przy ul. Paukszty.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2014 roku opisywaliśmy sylwetkę Tadeusza Milewskiego na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas