Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dla kogo skrócony czas pracy?

21.12.2011
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna, fot. www.sxc.hu

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią, czas pracy osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym będzie wynosił 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Zaświadczenie o celowości skróconego czasu pracy
Od nowego roku zmieni się przepis art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji. Na jego podstawie pracownicy o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogli skorzystać ze skróconego czasu pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo) tylko na podstawie zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Zaświadczenie takie może wydać lekarz medycyny pracy, a w przypadku jego braku - inny lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Ustawa nie mówi, że zaświadczenie to należy przedstawić pracodawcy do 1 stycznia, ale trzeba pamiętać, że skrócony czas pracy będzie obowiązywał pracownika dopiero od dnia przedłożenia dokumentu. Zaświadczenie od innego lekarza jest ważne tylko wtedy, gdy brak jest lekarza medycyny pracy.

Na zdjęciu: lekarz zapisujący wynik badania
Fot. www.sxc.hu

Skierowanie na badanie
Pracodawca ma obowiązek wystawić osobom o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności skierowanie do lekarza medycyny pracy w celu przeprowadzenia badań koniecznych do wydania zaświadczenia, które uprawni pracownika do skróconego czasu pracy. Aby otrzymać od pracodawcy takie skierowanie, należy o to wnioskować. Jeśli tego nie zrobimy, pracodawca nie ma obowiązku go wystawiać. Zatrudniający nie może też wymóc na pracowniku, aby ten skorzystał z uprawnienia do skróconego czasu pracy.

Koszt badań
Koszt badań, niezależnie od tego, czy wykonuje je lekarz medycyny pracy czy też - w przypadku jego braku - inny lekarz, zawsze ponosi pracodawca. Jeśli do uzyskania zaświadczenia o skróconym czasie pracy konieczne byłyby inne badania, również wykonywane są one na koszt pracodawcy.

Termin ważności zaświadczenia
Lekarz nie ma obowiązku wskazywać na zaświadczeniu, jaki wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika. Najważniejsze jest, by wskazał, że zaświadczenie o skróconym czasie pracy jest celowe wobec danej osoby. Ustawa nie określa, na jaki czas ma być wydane takie zaświadczenie, więc termin jego ważności ustala wystawiający je lekarz.

Odwołanie od decyzji lekarza
Od decyzji lekarza, który wydaje zaświadczenie o braku celowości skróconego czasu pracy, nie można się odwołać. Należy także pamiętać, że badanie w celu wydania zaświadczenia o konieczności skróconego czasu pracy nie jest tożsame z badaniami wstępnym, okresowym czy kontrolnym.

 

Według Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych nowela ustawy spowoduje duże problemy w interpretacji przepisów, a od nowego roku - niemały chaos w organizacji pracy wielu zakładów.

- Celem wprowadzanej zmiany jest swoista rekompensata dla pracodawcy, który we wcześniejszej nowelizacji ustawy o rehabilitacji utracił kilka przywilejów, np. zmniejszono kwoty dofinansowania i zlikwidowano zwolnienia z podatków dla zakładów pracy chronionej. Sami pracodawcy o to nie wnioskowali, dopiero w drugim czy trzecim czytaniu ustawy zapisano tę zmianę– wyjaśnia Mateusz Brzękowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Na razie wydaje się, że zapis jest dość kłopotliwy dla obu stron – i dla pracodawców, i dla pracowników. Pierwszy problem, który się pojawił, to przełożenie przepisu na praktykę – dodaje Brzękowski.

Nie dość jasny zapis ustawy rodzi wiele pytań pracodawców, np. jakie dokładnie są jego obowiązki wobec niepełnosprawnego pracownika czy też do jakiego lekarza pracownik ma się udać. Niezbyt czytelne jest również wskazanie, jaki status mają badania przeprowadzone w celu uzyskania zaświadczenia oraz jak długo są one ważne.

- Miesiąc temu pojawiły się wyjaśnienia na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Faktycznie były one potrzebne. Teraz jeszcze czekamy na odpowiedzi z Ministerstwa i GIP, ponieważ pracodawcy wciąż mają wiele wątpliwości, co obserwowałem przez ostatni miesiąc na szkoleniach dla nich – mówi Brzękowski.

Obawia się on także, że w dużych zakładach pracy może powstać nieład organizacyjny, ponieważ zapewne nie wszyscy pracownicy zdążą dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o celowości skróconego czasu pracy do 1 stycznia; jedni złożą wniosek wcześniej, inni później.

Chaosu nie obawia się Zenon Suchański, prezes zakładu pracy chronionej ZAS-POL Sp. z o.o., która zatrudnia ok. 30 osób.  – Jeśli lekarz wyda zaświadczenie, to nic się nie zmienia wobec tego, co jest teraz. Naszym obowiązkiem jest poinformować pracowników o zmianie ustawy, co już zrobiliśmy. Jesteśmy małym zakładem, wszystkich zatrudnionych mamy  w jednym miejscu – mówi Suchański.

Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „IMPULS” zajmie się tematem zmian dopiero w nowym roku. – Nasz pracownik z początkiem roku wybiera się na szkolenie na temat nowego zapisu ustawy i potem będziemy go wdrażać. Teraz jeszcze o tym nie myślimy – mówi pracownik działu kadr.

Na zdjęciu: Pracownk przy biurku
Fot. www.sxc.hu

Z dużo większą obawą, wręcz o utrzymanie się zakładu, podchodzi do zmian w ustawie Teresa Tynecka, prezes ds. finansowych w Spółdzielni Inwalidów SATURN. – Zakładowi w ogóle jest ciężko, zabrano nam wcześniejsze ułatwienia. Pracownicy przynoszą już zaświadczenia. Dopóki ktoś go nie dostarczy, będzie pracował 8 godzin – mówi Tynecka. Nie widzi ona większych problemów w interpretacji ustawowych zapisów.

Jarosław Kołogryw, poruszający się na wózku pracownik ZUS, traktuje nowelizację ustawy jako ujednolicenie sytuacji dla wszystkich pracowników. – Moim zdaniem niewiele się zmienia. Ciekawe jest natomiast, jak nowelizacja wpłynie na liczbę osób, które korzystały ze skróconego czasu pracy przed wprowadzeniem zmian i tych, które będą korzystały potem – mówi Kołogryw. - Być może część osób nie będzie korzystała ze skróconego czasu pracy, jeśli nie ma takiej potrzeby – dodaje Kołogryw. Sam, ze względu na stan zdrowia, zamierza przedłożyć pracodawcy stosowne zaświadczenie od lekarza.

Kołogryw wychodzi również z założenia, że nieznajomość prawa szkodzi i że pracownicy nie powinni mieć problemu z uzyskaniem informacji na temat zmian; istnieje wiele miejsc, w których udzielane są porady w tej kwestii.

Dla wielu instytucji nadszedł czas przekazywania pracownikom niezbędnych informacji. - Na ponad 30 pracowników niepełnosprawnych mamy 22 osoby ze znacznym i umiarkowanych stopniem niepełnosprawności. W najbliższym czasie przekażemy im informację o wchodzącej 1 stycznia zmianie, a tych, którzy wystąpią z wnioskiem, skierujemy na badania do lekarza medycyny pracy. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, czas pracy wynosi u nas 7 godzin i 35 minut; dla pracowników z niepełnosprawnością skrócony jest do 7 godzin – mówi Inga Gołasiewicz, kierownik Działu Polityki Personalnej w Centrum Zdrowia Dziecka. – Nie mieliśmy większych wątpliwości w interpretacji zapisu noweli – dodaje Gołasiewicz.

Na zdjęciu: klepsydra
Fot. www.sxc.hu

Inne spojrzenie na wprowadzane w ustawie zmiany prawne ma poruszający się na wózku, aktywny zawodowo Dominik Rymer. – Widzę w tej zmianie pewną niespójność. Wraz z zapisem o 8-godzinnym dniu pracy dla osoby z niepełnosprawnością winien wejść zapis o dowolnie wysokiej kwocie, którą można dorobić do renty – mówi Rymer. – Jeżeli jesteśmy traktowani jako osoby pełnosprawne pod tym względem, dobrze by było, byśmy nie byli ograniczeni finansowo. Osoba niepełnosprawna ponosi wiele dodatkowych kosztów, które nie dotyczą osób pełnosprawnych. Ja rentę traktuję jako zapomogę do codziennych wydatków związanych z moją niepełnosprawnością – dodaje. Ma też duże wątpliwości, czy każdy lekarz medycyny pracy wystawi zaświadczenie o celowości skróconego dnia pracy. Z jego doświadczeń wynika, że wiedza na temat niepełnosprawności u lekarzy medycyny pracy czy pierwszego kontaktu nie jest zbyt duża.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • czy jest gdzieś napisane jak skrócony czas pracy odnosi się do osób pracujących w ochronie ? n
  Gosia
  08.08.2014, 08:20
  Może mi to ktoś wyjaśnić ,nie mogę nigdzie tego znaleść
  odpowiedz na komentarz
 • Jak to???
  edzia
  28.12.2013, 09:53
  A co z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dn 13 czerwca 2013 r. ????????????? Przeciez juz za pół roku wejdą w życie NOWE przepisy???
  odpowiedz na komentarz
 • no i zaczęło się
  inalidka II gr
  24.10.2012, 05:58
  w sierpniu podjęłam nową pracę z zpch, podczas rozmowy kwalifikacyjnej mimochodem powiedziano mi "a i nie bawimy się w 7godz. dzień pracy" było to stwierdzenie, gdybym nie przytaknęła nie dostałabym pracy....
  odpowiedz na komentarz
 • bat w ręku pracodawcy
  Tera
  12.07.2012, 08:35
  pracownicy, którzy złożyli w firmie zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o skróconym czasie pracy, SĄ DYSKRYMINOWANI, prześladowani,bez możliwości przedłużenia umowy, pomijani w podwyżkach, postrzegani przez pracodawcę za leniwców. Jest to znowu niewypał krzywdzący osoby niepełnosprawne.
  odpowiedz na komentarz
 • Co robi RZĄD i PREZYDET R.P i POSŁOWIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH?
  inwalida 1 grupy
  25.01.2012, 01:08
  Kopletnie nic DBAJĄ SWOJE DOCHODY NIECH GŁUPI INWALIDA DAJE IM KASE . DOPROWADZILI inwalidzi piersi zobaczyli bruk i głód i NEDZE TAKICH MĄDRYCH MAMY POLITYKÓW PREZYDETA RZĄD I POSŁOW . WAŻNY ŻE INWALIDA ODA GŁOS PÓŻNIEJ JEST DYSKMINACJA GROSZOWE RENTY DOSTAJĄ KOMUNY MOŻNA BYŁO DOROBIC DO EMERYTURY I RENTY TERAZ STOCZNI PRACOWAŁO OKOŁO 500 INWALIDÓW I MASE ZAKŁADACH CZY SPÓDZIELNI > KIEDY PREZYDET ZAWETOWAŁ I DAŁ WIECEJ JAK ZROBIŁ POPRZEDNI DOŁOŻYŁ INWALIDĄ 380zł TERAZ ZERO DODATEK PIELEGNACYJNY UNI WYNOSI 550-1350 ERO+ LEKI ZADARMO > UNAS TEN DODATEK WYNOSI 186.76zł CZEŚ LEKÓW WYKUPISZ RESZTE NIE LEŻEC SZPITALU LUB BIEGA CAŁA RODZINA SZUKA LEKÓW TANICH TAKI BURDEL TOLEROWAŁA P. E. KOPACZ WRAZ PREMIEREM I KOLESIAMI . UNI INWALIDZI JEDZA PO RÓŻNYCH KRAJACH TYLKO NIE POLSCE PANUJE DYSKMINACJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH TAK OBDZERAJĄ ZE SKÓR GŁODNYCH I OKRADZONYCH EMERYTÓW I RECISTÓW GŁODUJĄI NACO INWALIDĄ UNIA TAM DBAJĄ I POMAGAJĄ TYLKO NIE POLSCE INWALIDĄ?
  odpowiedz na komentarz
 • bzdura
  Justyna
  24.01.2012, 11:20
  skrócony czas pracy powinien być związany ze schorzeniem a nie ze stopniem niepełnosprawności,mam dyskopatię szyjną która uniemożliwia mi podnoszenie ciężkich rzeczy oraz długotrwałe utrzymywanie ciała w jednej pozycji ale mam tylko lekki stopień więc mogę pracowac 8 godzin w świetle przepisów, a są osoby na wózkach którym nie przeszkadza schorzenie w pracy pełnoetatowej
  odpowiedz na komentarz
 • jak traktować dotychczasowe zatrudnienie w niepełnym wymiarze?
  Joachim Nowak
  17.01.2012, 12:10
  Jeśli dobrze zrozumiałem ustalenia obowiązujące od 1 stycznia 2012 roku to dotyczą one tych osób, które będąc niepełnosprawnymi miały obowiązek pracy w pełnym wymiarze ( 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo ) i chcąc pracować w wymiarze 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo muszą uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Do chwili obecnej jestem zatrudniony na 3/4 etatu ( 6 godzin na dobę i 30 godzin tygodniowo ). Czy mam prawo do zatrudnienia w dotychczasowym wymiarze? Byłbym zadowolony gdybym mógł uzyskać odpowiedż!
  odpowiedz na komentarz
 • ona
  ona
  12.01.2012, 08:50
  U MNIE WYGLĄDAŁO TO TAK: PRZYSZŁA KADROWA I POWIEDZIAŁA ZE ON 1 STYCZNIA PRACUJĘ 8 GODZIN , POWIEDZIAŁAM ZE CHCE SKIEROWANIE NA BADANIE LEKARSKIE , A NA JEJ TWARZY POJAWIŁ SIĘ SZYDERCZY UŚMIECH.....I TAK SIĘ TO SKOŃCZYŁO. W Polsce ma się gdzieś niepełnosprawnych,dość ze trzeba pracować jak pełnosprawni to jeszcze niech Szanowne Państwo zwróci uwagę na fakt ze niepełnosprawni dojeżdzają do pracy. w moim przypadku prawie 50 km w jedną stronę. na dojazd w 1 stronę tracę prawie 2 godzinny dziennie, bo nie zawsze ten dojazd pasuje. Nie wiem juz jak wygląda dom. wracam tak zmęczona ze zasypiam wszędzie tam gdzie usiądę i kto sie przejmuje moim losem..... napewno nie państwo ani nie pracodawca. Cudowny kraj : polska
  odpowiedz na komentarz
 • Czas pracy 8 godzin dla niepełnosprawnych.
  Zbigniew
  12.01.2012, 11:19
  Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mają do obrony swoich byznesów "Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych", mają dobrze opłacanych prawników-radców prawnych. Pracodawcy chcieliby żeby pracobiorcy pracowali "za bóg zpłać" i jeszcze chwalili "Pana", że mają pracę. Przysłowie ludowe: "Jak się urodziłeś pod ławą, to na ławę nie wyjdziesz"! Niepełnosprawnym w państwie "prawa" pozostaje już tylko modlitwa! Ave.
  odpowiedz na komentarz
 • A ludzie z orzeczrniem lekkim uszczerbku na zdrowiu.
  06.01.2012, 09:43
  odpowiedz na komentarz
 • Obawy
  widmo huta
  05.01.2012, 05:59
  zobaczycie że za jakiś czas 7 godzinni będą systematycznie eliminowani z pracy. A żeby dostać 7 godzin to trzeba iść do lekarza z zaświadczeniem wystawionym przez swojego np ortopedę że zleca 7 godzin pracy i nikt tego nie pod warzy nawet lekarz medycyny pracy bo nie wezmie odpowiedzialności na siebie
  odpowiedz na komentarz
 • OTO JEDYNE ROZWIĄZANIE
  Ryszard Dzik
  04.01.2012, 12:12
  NSZZ "Solidarność" w dn. 25.01.2011 złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego: o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu o de facto wydłużeniu czasu pracy ON. Wniosek ten otrzymał nr sgn: SYGNATURA: K 17/11. Póki koalicja PO-PSL ma większość sejmową to w pozytywnym wyroku TK jest nasza jedyna nadzieja. Dlatego MOŻEMY I POWINNIŚMY WYWIERAĆ PRESJĘ NA T.K. BY TA SPRAWA ZOSTAŁA SZYBKO ROZPATRZONA. Więc zamiast pusto marudzić piszmy na adres TK ponaglenia i wyrazy poparcia dla wniosku Solidarności jak dotąd zrobiła to tylko jedna organizacja ON. SON Podkarpacie we wniosku uzupełniającym z dn. 01.12.2011. To za mało. Kontakt do TK jest pod nw. linkiem http://www.trybunal.gov.pl/trybunal/Biuro_TK/biuro_tk.htm Nie dajmy się zastraszać i krzywdzić.
  odpowiedz na komentarz
 • ZAMIAST GADAĆ WYJDZCIE Z INICJATYWĄ
  Rafal
  03.01.2012, 08:43
  Trzeba wyjsc ze spolecznym projektem nowelizacji ustawy, SLD+PiS + PALIKOT i jest szansa zeby wrocilo stare 7godzin. Tylko trzeba sie ruszyc, i tutaj jest pole dzialania dla INTEGRACJI
  odpowiedz na komentarz
 • kto mi zapłaci
  Tp
  03.01.2012, 03:49
  kto mi zapłaci za godzinę dziennie pracy więcej, to jest 5 godzin tygodniowo. Pracodawca nie chce. Czy ten "demokratyczny" kraj musi żerować na najsłabszych? Tp
  odpowiedz na komentarz
 • co ma wspólnego renta z czasem pracy?
  robotys
  02.01.2012, 03:03
  Skrócony czas pracy przysługuje z racji niepełnosprawności, tylko osobom dla których 8 godzinny czas pracy ze względów zdrowotnych byłby utrudniony, natomiast renta przysługuje ze względu na różny stopień niepełnosprawności, więc ostatnia wypowiedź jest niezrozumiała!
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o pomoc!
  emerytka
  01.01.2012, 06:35
  Jestem Emerytem ON zatrudnionym na 14 godzin tygodniowo od 2010r( wcześniej pracowałam 17,5godz ,ale Pracodawca na prośbę o podwyżkę wolał obniżyć mi godziny pracy za tą samą płacę).Więc co teraz...mam starać się i pisać wniosek o obniżenie czasu pracy czy mnie to nie dotyczy? Pytałam przed Świętami Lekarza Medycyny Pracy,ale nie miał w tej sprawie żadnej informacji i zaproponował zgłoszenie się po Nowym Roku ...pismo od Pracodawcy w tej sprawie przyszło w Sylwestra ale do Kierownika.Jak mam to dalej załatwiać?
  odpowiedz na komentarz
 • Niedługo ten portal straci rację bytu
  mjhsjdfj
  01.01.2012, 05:44
  O czym będzie informował, skoro pojęcie niepełnosprawny będzie równoznaczny z bezrobotnym kaleką, po zwolnieniu wszystkich niepełnosprawnych na skutek takich zmian jak ta i kolejnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Wracamy do starego porządku rzeczy.
  DK
  01.01.2012, 05:37
  Większość lekarzy medycyny pracy (90%)nie wyda zaświadczenia o skróconym czasie pracy. Przecież to konflikt interesów (to zakład pracy płaci lekarzom)Pozostały do zlikwidowania urlopy, co niebawem nastąpi i in. pomoc. Tylko po co te grupy, skoro w niczym nie pomagają. A żadne instytucje oczywiście nie wnoszą najmniejszego sprzeciwu.Oby pomysłodawcy tych zmian poczuli na własnej skórze jak to jest być niepełnosprawnym.
  odpowiedz na komentarz
 • jESZCZE ZOSTAŁY DO SKRFÓCENIOA URLOPY
  ghad
  01.01.2012, 05:26
  Jeszcze
  odpowiedz na komentarz
 • Czas pracy
  Ania
  01.01.2012, 04:29
  Nie rozumiem jak może nie być instancji odwoławczej od decyzji lekarza? Przecież nie może tak być, że jego humorek lub układ z pracodawcą będą decydować o moich możliwościach zdrowotnych. Nawet do Sądu Pracy nie można się odwołać? Nie spotkałam się z czymś takim jeszcze. Mój pracodawca narazie nie reaguje na wniosek o przeprowadzenie badań u lekarza profilaktyka. Mówi, że nie ma pieniędzy na dodatkowe badania. Co w takiej sytuacji zrobić? Wszystko jest takie palcem na wodzie pisane... tzn. to nowe prawo. Jestem zdesperowana, zdołowana i to, że nie chcę siedzieć na garnuszku państwa biorąc jakieś zapomogi tylko chcę uczciwie na siebie zapracować pomimo dużej niepełnosprawności to komuś przeszkadzało. "Cywilizowany kraj" uwstecznia się coraz bardziej. Pod przykrywką demokracji rzuca się ludziom kłody pod nogi i działa na ich szkodę. Co to za demokracja? Czy nasi przedstawiciele w Rządzie nie mają nic do powiedzenia? Nie walczą o nasze prawa?
  odpowiedz na komentarz
 • Dysminaje NIEDEŁNOSPRAWNYCH PRZE RZĄD i URZEDY?
  inwalida 1 grupy
  31.12.2011, 04:15
  RZĄD RZUCA SOGANY JAK POMAGAJĄ INWALID A. TYLKO ZAPOMNIELI ŻE PRZYCZYNILI DO ZWOLNIENIA MASE INWALIDÓW. INWALIDZI DOSTAJĄ JAJMUŻNE RENTY. n.p URZEDACH MAST ILE ZAPŁACILI KAR MILONOWE TAK DYSKMINUJE NIEPEŁNOSORAWNYCH P:RZEZ URZEDY n.p. POZNAŃ URZĄD MIASTA ZAPŁACILI 900000 ZŁ KARYI SĄ URZEDNICY MOPR CO DERECZĄ PRZYCHICZNIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH>
  odpowiedz na komentarz
 • jutro ON
  obserwator
  27.12.2011, 10:12
  O prawdziwych-udokumentowanych zamiarach rządu wobec ON można przekonać się wchodząc na e-stronę kancelarii premiera i czytając strategię pl2030. Tam nie tylko zakłada się zniesienie 7 g. pracy ale i dodatkowego urlopu. A ON ze znacznym stopniem nie planuje się nawet szkolić, a o ich zatrudnianiu nie mówi się nic. Obecne formy zatrudniania ON stracą rację bytu, gdyż zniesione będą wszelkie ulgi i dofinansowania dla pracodawców ON.
  odpowiedz na komentarz
 • decydenci i kalecy
  Andrzej Wojciech Stasiak
  24.12.2011, 03:11
  Dlaczego ruch inwalidzki jest tak słaby? Dlaczego całe kalectwo nie idzie do wyborów? Ruszcie tyłki do cholery! Dlaczego Związek Inwalidów i Rencistów nie robi NIC, żeby zaistnieć? Jest nas 60% populacji, a do głosu dochodzi 0,02%. Po cholerę ten Związek? Bierze składki i znów NIC. Płaciłem przez 12 lat. Poprosiłem o sanatorium - odmowa. Przestałem płacić - w tyłku! Po 30 latach zacząłem płacić. Po 5 latach to samo. To jest Złodziejski związek żerujący na groszach kaleków i starców! Proponuję masowe wystąpienie z tego "związku". Znajdźmy ludzi PRAWA, co nam pomogą, wejdźmy do Sejmu, Senatu, Rządu! Trzeba decydentom uniemożliwić pasienie brzuchów na naszych ręcinach i emeryturkach. Polska się śmieje, że utrzymują ją emeryci i renciści. A ZUS - Boże spuść nogę i kopnij to gdzie trzeba, a nam oddaj nasze składki! I nie wódź nas na dalsze płacenie!
  odpowiedz na komentarz
 • Ustawione z pracodawcą
  niepełnosprawni
  23.12.2011, 11:57
  W spółdzielni inwalidów Malwa w Grodzisku Maz. prawie wszyscy niepełnosprawni po wizycie u lekarza medycyny pracy okazali sie zdolni do pracy 8-godz. Pan doktor uzdrowił wiekszość pracowników.Przecież to ustawione było.Ciekawe jak będzie w całym kraju.
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie kryteria przyznawanie tego zaswadczenia!!!
  Misiu
  23.12.2011, 11:02
  U nas w firmie,lekarz medycyny pracy"badała" przeglądała dokumentację medyczna,zapisywała kilka zdań na osobnej kartce i po świętach ma być lista osób pracujących 7 godz. "Badanych" był przez 2 dni 60 osó. Na pół godziny 6 osób.Jakimi kategoriami mają tacy lekarze orzekać.Moim zdaniem to duży przekręt.Była na szkoleniu z PFRON,i duży nacisk aby nie dawała zaświadczeń o pracy na 7 godzin. Czy kto ma rętę to może pracować na 8 godzin????czy 7 godzin pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • kombinatorstwo
  Realistka
  23.12.2011, 05:41
  Zawarte w artykule opinie osób z zakładów pracy chronionej według mnie świadczą o tym, że praca w nich to fikcja. Nie mają one pomysłu, co zrobić z tą dodatkową godziną, więc zachęcają pracowników, by starali się o skrócony czas pracy. Zpchy nadal będą więc brać grube pieniądze, pracownicy nadal będą się obijać, a zdecydowana większość tych z otwartego rynku nie będzie wnioskować o skrócony czas pracy, by nie mieć kłopotów z szefostwem. Poza tym część lekarzy medycyny pracy niechętnie wydaje zezwolenie na zatrudnienie. Doświadczyłam tego osobiście; musiałam się wykłócić o podpisanie zdolności do pracy. Teraz więc nie będę robić z siebie idiotki i prosić o skrócony czas. Poza tym w przyszłości ten lekarz mógłby nie podpisać zdolności innej osobie niepełnosprawnej. Nie chcę komuś wyświadczać niedźwiedziej przysługi. Dziwi mnie tylko, że nie maleją dopłaty do wynagrodzeń, boprzecież są one rekompensatą m.in. za krótszy czas pracy. Skoro będziemy pracować dłużej, powinny być niższe. W przeciwnym razie zniesienie tego przywileju uważam za bezzasadne.
  odpowiedz na komentarz
 • Tusk wykończy ON
  ON
  23.12.2011, 12:17
  będzie jeszcze gorzej... kto glosowal na PO teraz niech się bije mocno w piersi! Nikt z nas nie dożyje 67 lat, 7 godz nikt nie sprawdza, nie ma kiedy skorzystać z przerwy, ciągły mobbing ON, lekarze nie pomagają i traktują nas jak g.. lub króliki doświadczalne. Gdzie są te prawa czlowieka? Bo w PL i PO napewno ich nie widać!
  odpowiedz na komentarz
 • studenci
  niepelnosprawny
  23.12.2011, 11:37
  niech studenci beda tylko mogli sprzatac a niepelnosprawni np.wykladanie towru oni zabieraja nam niepelnosprawnym prace bo oni maja tez ubezpieczenie a jak jest praca tylko tymczasowa np. od 20-24.12.2011 przyjme do pomagania no bo swieta. pracownicy musza robic za kilku niech zatrudniaja wiecej osob np.Biedronka 1 osoba w czasie pracy siedziec na kasie wykladac towar na magazynie i sklepie i sprzatac niech zatrudnia kilka osob na kazde stanowisko w Polce niedlugo bedzie wszystko chinskie a wiele rzeczy mozna robic u nas i by wiecej osob mialo prace
  odpowiedz na komentarz
 • rencisci ?
  mlody bazrobotny rencista od kilku ladnych lat
  23.12.2011, 10:58
  niepelnosprawni maja limit w zarobkach ale godziny pracy jak zdrowi to czemu nie mozemy zarobic tyle co zdrowi, bo utrzymac z renty socjalnej rodzine jak zona na maciezynskim troche trudno. niech politycy dostana nasze renty a my ich zarobki a beda mogli dorobic tyle co my to i niech jezdza autobusami a nie autami z naszych pieniedzy ich by wzieli od razu do psychiatryka a urlopy by mieli na turnusie rehabilitacyjnym po 4 osoby w pokoju. niech zarobki i renty beda jak w innych krajach UE a nie tylko takie same ceny i oplaty.
  odpowiedz na komentarz
 • ale dno
  denat
  23.12.2011, 06:01
  To znaczy ze ja z epilepsja bede udowadnial ze mam epilepsje?????? To wymyslil jakis kretyn zwlaszcza ze ja i tak musze okazac dokumenty Zus i inne ze choruje.
  odpowiedz na komentarz
 • czas pracy
  Andrzej
  23.12.2011, 04:38
  Tym sposobem ustawodawcy stworzyli dodatkowe źródło dochodów dla lekarzy wystawiających zaświadczenia, bowiem z pewnością będzie to kilkadziesiąt zet od "łebka". Natomiast mnie przyniesie dodatkowy wydatek ( 50 km. do lekarza ). Po co stwarzać dodatkowy przepis i całe zamieszanie z tym związane, jeżeli jak sądzę uzyskanie tego zaświadczenia nie powinno być trudne i tym sposobem, legalnie omijając przepis ustawy powrócimy do teraźniejszej wersji zatrudnienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Paranoja
  wojtek
  22.12.2011, 06:53
  Mądre głowy niech zniosą progi zarobkowania dla rencistów,a wzieli się za takie pierdoły.Jestem zatym aby niepelnosprawnym z grupą znaczną przysługiwał 7 godzinny dzień pracy. Jak coś wymyslą te mądre głowy to tylko płakać!!
  odpowiedz na komentarz
 • I NAM TEŻ POKAZUJĄ BRAK FINANSÓW
  LESZEK
  22.12.2011, 06:40
  POPIERAM POWINNI UWOLNIĆ KWOTE KTÓRA MOZNA DOROBIĆ DO RENT A SZCZEGÓLNIE DO TYCH GŁODOWYCH MAM CICHĄ NADZIEJE ŻE DOTACJI DLA ZAKŁADÓW ZATRUDNIAJĄCYCH TAKICH JAK MY NIE ZLIKWIDUJĄ. PODSUMOWUJĄC CHOĆ CHORZY TO W PRACY MUSIMY BYĆ ZDROWI.POZDRAWIAM
  odpowiedz na komentarz
 • Polskie prawo w praktyce?
  Admin
  22.12.2011, 05:56
  Jestem ON z umiarkowanym stopniem więc udałem się do lekarza po owo zaświadczenie. Poczatkowo nikt nie wiedział jak to ma być, pózniej lekarz dogadał się z pracodawcą i wystawił mi zaswiadczenie ze musze pracowac 8 godzin na podstawie pomiaru ciśnienia krwi i obsłuchaniu słuchawkami, pomimo ze posiadałem zaswiadczenie od neurologa i ortopedy ze musze pracowac w skróconej normie czasu pracy, ale dla lekarza medycyny pracy to nie było wiazace. Tak to wyglada w praktyce wydawanie zaswiadczeń o pracy w skróconej normie czasu pracy, bez jakichkolwiek badań i konsultacji specjalistów a wyłącznie jestesmy zdani na kaprys pseudo lekarzy dla których wazniejszy jest interes pracodawcy niz zdrowie człowieka. PARANOJA POLSKA
  odpowiedz na komentarz
 • grozi nam nie tyko 8 godz. pracy
  Ryszard Dzik
  22.12.2011, 11:59
  Szanowni Państwo, Zachęcam do zapoznania się z projektem Rządowej Strategii p.t.”Polska 2030 - wyzwania rozwojowe. Trzecia fala nowoczesności, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju CZĘŚĆ 2, ROZDZIAŁ 3.4 „Wzrost aktywności społecznej (dostęp do usług) i zawodowej (otwarty rynek pracy) osób niepełnosprawnych” http://zds.kprm.gov.pl/aktualnosci/konsultacje-spoleczne-i-miedzyresortowe-dlu gookresowej-strategii-rozwoju-kraju http://zds.kprm.gov.pl/sites/default/files/dsrk_2_tom_17_listopada_2011_.pdf Z analizy Strategii wyraźnie widać dryf naszych Decydentów w kierunku likwidacji obecnego modelu wspierania rehabilitacji społeczno-zawodowej, ponieważ Strategia sprowadza się m.in. do: 1. likwidacji systemu kwotowego (obowiązek zatrudniania 6% ON); 2. zaniechania poboru kar od Pracodawców z tytułu nieosiągania wymaganego 6% wskaźnika zatrudnienia ON co doprowadzi do całkowitego uzależnienia wysokości wsparcia ON i ich Pracodawców od sytuacji budżetowej Państwa i woli polityków; 3. likwidacji dofinansowań do wynagrodzeń ON i ulg podatkowych dla pracodawców ON: 4. sprowadzenie zakładów pracy chronionej do roli społecznych Zakładów Aktywności Zawodowej; 5. likwidacji obecnych Warsztatów Terapii Zajęciowej; 6. usunięcia z prawa pracy zapisów o skróconym czasie pracy i o dodatkowym urlopie; 7. dalszej racjonalizacji (POMNIEJENIA) wydatków na politykę społeczną; 8.odejście od obecnego modelu finansowania systemu wspierania rehabilitacji ON; 9.ODEJŚCIE OD UCZESTNICTWA W SZKOLNICTWIE POWSZECHNYM DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH W STOPNIU ZNACZNYM: 10. Zapewnienie powszechnej dostępności do rehabilitacji pozwalającej przyspieszyć powrót na rynek pracy osób czasowo niepełnosprawnych (w wyniku chorób, wypadków komunikacyjnych itp.). 11. Dokonanie zmian w świadczeniach rehabilitacyjnych, tak aby w rzeczywisty sposób umożliwiały korzystanie z rehabilitacji. TE DWA OSTATNIE SĄ JEDYNYMI WARTYMI WPROWADZENIA I TO OD ZARAZ NP. PRZEZ WYRÓWNANIE POZIOMÓW MINIMALNYCH RENT W POLSCE (700 ZŁ) DO BRYTYJSKICH (900 FUNTÓW == 5.000 ZŁ) Proponowane rozwiązania, w Europie stosowane jest jedynie w W.Brytanii, więc idąc tym tropem należy także spodziewać się wprowadzenia dla pracujących rencistów konieczności wyboru: renta albo zarobkowa praca. Zapraszając do zapoznania się z projektem Strategii, zapraszamy zarazem ON do pisania swych uwag na e-pocztę doradców Pana Premiera – link: pl2030@kprm.gov.pl Z poważaniem Ryszard Dzik Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ‘Podkarpacie’ P.S. Przepis o obowiązku 8 godz. pracy jest już zaskarżony w Trybunale Konstytucyjnym przez NSZZ 'Solidarność' oraz przez SON 'Podkarpacie'
  odpowiedz na komentarz
 • czas pracy
  waldoc12
  22.12.2011, 11:42
  wydłużenie czasu pracy to bardzo szybko ale znieść całkowicie pułapkę rentową to już nie można.a świadczenie pielęgnacyjne dla współmałżonka dalej czeka na załatwienie ,zamiast pomóc to patrzą jak jeszcze nam "dokopać"(oczywiście wszystko pod "płaszczykiem,że jest to dla nas korzysttne!)
  odpowiedz na komentarz
 • 8 godzin!
  21.12.2011, 08:12
  Wizyta u lekarza medycyny pracy polegała na tym że nie miał nic do powiedzenia z góry zastrzeżone-od pracodawcy, że ma wbijać 8 godzin gdyż nie widzi konieczności skróconego czasu pracy!
  odpowiedz na komentarz
 • cyrk
  Jolanta
  21.12.2011, 07:05
  Od października zakład pracy starłl sie o badania w przychodni medycyny pracy. Nagle rano zostaliśmy wezwani my niepełnosprawni do przychodni. Nikt z nas nie miał przy sobie dokumentów poza skserowanym przez kadry macierzystego zakładu orzeczeniem o niepllnosprawności. Po kilku godzinach oczekiwania w kolejce pani doktor zapytała co mi właściwie jest, a potem wypaełniła karte jak na badaniach okresowych, potem zakreśliła skrócony czas pracy i tyle. Po co ten cyrk.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często wyjeżdżasz na urlop?

Biuletyn